in

Protein Diyeti Nasıl Yapılmalıdır?

Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Protein diyeti insanların hızlı kilo vermesi kas kütlesini artırmak amaçlı yapılır. Günümüzde onlarca farklı kilo verme ve diyet listesi vardır. Fakat protein diyeti en dikkat edilmesi gereken kilo verme çeşitlerinden biridir.

İnternette araştırma yapıldığında “mucize diyet”, “proteinle mucizeler yaratan protein diyeti” ve buna benzer reklam amaçlı cümlelerle karşılaşılması normaldir. Şu konu unutulmamalıdır ki; her şeyin bir usulü ve olgunlaşma süresi vardır. Sağlığımızı ilgilendiren konulara da bu nedenle çok hassas bir şekilde eğilmek gerekir. Protein diyetiyoğun talep görür ki bunun en önemli nedenlerinden biri ilk haftalarda aşırı su kaybından dolayı fazla kilo kaybettirmesidir. Zayıflayan kişilere moral verir, çok yeterli ve doğru diyet olduğunu düşünmelerine yol açar.

Aynı zamanda protein diyet listesine istediğiniz kadar kırmızı et, tavuk, balıketi ve bu tür protein bazlı besinlerden ekleyip tüketebileceğiniz söylenir. Fakat kendinizde etkili olan hastalıklardan bihaber yaptığınız protein diyeti size aşırı spor yapıyorsanız normal gelirken, gut veya böbrek rahatsızlığınız varsa çok tehlikeli bir hal alabilir. Bu nedenle de kulaktan dolma ve eksik bilgiyle yapılan diyet yarardan çok zarar getirebilir. Aşırı protein tüketimi, öncekinden daha fazla açlık hissi uyandırarak karbonhidrat bağımlılığı ve tatlı düşkünlüğünüzü arttırabilir. Sadece protein alarak kolesterol, trigliserit ile böbrek enzimlerinde artış olur ve birçok önemli hastalığa kapı aralar. Protein, böbrekte emilimi en zor olan enzimlerdendir ve böbreğin aşırı çalışmasına sebep olur.

Protein Diyetinde Ne Yapılmalı?

İnsanın kullanacağı ortalama protein miktarı bellidir ve bu oran günlük kilogram başına 1 – 1,5 gramdır. Bu durum kişilerin sosyal durumu, sporcu ve böbrek hastaları olmasına göre değişmektedir.  Bu nedenle de bir plan belirlemeden önce ehil bir diyetisyene danışmanız ve onun önderliğinde kan değerlerinizi analiz ettirip bu değerlerin sizi çizeceği yola göre diyet planı yapmanız önem arz etmektedir.

Şifasını aradığımız kendi sağlımız olduğunu düşündüğümüzde, profesyonel danışmalık alarak işe başlamanın en doğru adım olduğu bilinmelidir. Profesyonel bir danışmanlık aldığınızda; diyetisyeniniz size “protein diyetine başlarken böbrek yetmezliği, gut hastalığı veya sporcu olup olmadığınızı” soracaktır ve bu duruma göre ihtiyacınız olan protein diyet listesi ortaya çıkacaktır. Bu yüzden işinin ehli uzman kişiler tarafından danışmanlık almanız size doğru ve düzgün bir diyet programı uygulayarak kilo vermenizi sağlayacaktır.

Protein diyeti listesi ile ilgili detaylı bilgiyi Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezinden alabilirsiniz.

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi ve Çocuk Hastanesi`nde Beslenme Tedavi ve Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, Gülhane Askeri Tip Akademisinde(GATA) Diyet Polikliniğinde, Genel Cerrahi servisinde Beslenme Uygulamaları, Gazi Osman Paşa Üniversitesinde Diyet polikliniğinde ve klinik diyetisyenliği beslenme uygulamaları, Cevdet Aykan Hastanesinde Diyet Polikliniğinde Beslenme Uygulamaları, Kadın Doğum Polikliniğinde kadınlara yönelik beslenme uygulamaları, çeşitli Özel iyileştirme merkezlerinde menü planlama ve kişiye özel beslenme uygulamaları, çeşitli özel beslenme danışma merkezlerinde bireysel ve toplu beslenme eğitim uygulamaları, Atatürk Araştırma Hastanesinde Mutfak bölümünde menü planlama ve sağlık bilgisi uygulamaları, İBN-i Sina Hastanesinde Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, T.C Cumhurbaşkanlığı Köşk Mutfağı menü uygulamaları, çeşitli aile sağlığı merkezlerinde toplum bilinçlendirme ve bireysel beslenme uygulamaları, çeşitli eğitim kurumlarında, derneklerde ve kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine seminer ve eğitim uygulamaları üzerine diyetisyen olarak çalışmalarda aktif rol almıştır.

Diyetin glisemik indeksinin beden kütle indeksi ve hastalıkları ile ilişkisi konulu tez çalışmasında, fiziksel aktivitenin sağlıklı yasam ve kilo kontrolü önemi, bitkisel steroller ve stanollerin sağlık üzerine etkileri, kardiovasküler hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde beslenmenin önemi, mide kanseri sonrası beslenme, tiroit rahatsızlıklarında beslenme, epilepsi hastalığında beslenme, karaciğer yağlanması ve beslenme, polistik over sendromu ve beslenme, diyabetik bireylerde karbonhidrat sayımı, okul cağı çocukların beslenmeleri ve basari ilişkileri konulu çalışmalarda bulunmuştur.

2012-2014 yılları arasında Medical Park Hastaneler grubunda poliklinik ve klinik diyetisyeni olarak çalıştı. 2014 yılında Kalelioğlu Beslenme Danışmanlığı merkezini kurmuş olup, yönetici diyetisyen olarak halen çalışmaktadır. 2016 yılı itibariyle Bahçeşehir’de Merve Diyet Beslenme Danışmanlığı Merkezi`ni ` Kurucu Diyetisyen` olarak calışmaktadır.

Aktif olarak çeşitli okul, dernek, kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine eğitim ve seminerler vermeye devam etmektedir. Gıda ve beslenme üzerine firmalara broşür ve web sitesi içeriği hazırlama üzerine danışmanlık yapmaktadir. Çeşitli kreş ve iş yerleri gibi kurumlara menü plalama danışmanlığı vermektedir. Çeşitli restoran ve cafelerin menü kalori belirleme danışmanlığı vermektedir. Ayrıca çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde yazı yazmaktadır. Şuan diyetin bir yaşam biçimi olduğunu konu alan kitap calışmalarına devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 Maddede ve Tüm Bilinmeyenleri İle Seksin Faydaları

Usta Oyuncu Leonardo Dicaprio Hakkında Az Bilinen 17 Bilgi