Saç bakımı kadınlar için vazgeçilmez bakım ogesidir. Saçlarına bakım yapan kadın her zaman bakımlı sayılır. Çünkü saçlar yüz güzelliğinde en önemli etkendir. Kadınlarda bunu bilir ve saç bakımına özen gösterir. Bunun için kadınlar saç kozmetik ürünlerine para harcamaktan çekinmezler. Saç bakım yağları işte bu hususta imdada koşar. Aslında maliyeti düşük ve saça en iyi gelen ürünler hep doğal ürünlerdir. Saç bakım yağları için farklı kullanım teknikleri vardır. Öncelikle ne işe yaradığından bahsederek, saçınız için kullanabileceğiniz az maliyetli saç bakım ürünlerini sıralayalım.

Saç bakım yağları ve faydaları

Saç bakım yağlarının faydaları saymakla bitmez. Ama en önemlilileri saç gürleştirme,

saçları besleme ve saçları uzatmadır. Bunların hepsini bir yağ ile sağlamak çok doğru olmayacaktır. Önde saçınızın ihtiyacını belirlemekte fayda var. Sonrasında saça uygun yağı kullanmalısınız.

Saç gürleştirme

Saç gürleştirme saçınızın gür ve sağlıklı olmasını sağlamak amacı ile yapılmalıdır. Bunu yaparken farklı yağları kullanabilirsiniz. Bizim önerimiz; saç dostu argan yağı ve çam terebentin otu yağı. Banyodan önce saçınıza bu yağları sürebilir ve bir-iki saatlik bekleme sonrası saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Saçları besleme

Saç besleme için en doğal yöntem; saçlarınıza hakiki zeytin yağı sürmek. Saça sürülen zeytin yağı saçın beslenmesine ve gereken nemi almasına yardımcı olur.

Saç uzatma

Saç uzatma yöntemleri arasında yağlar vardır. Saç bakım yağları ve faydaları arasında en önemli görülen saç uzatmadır. Bunun için size bir kaç yağ önerisinde bulunacağız. Bu yağları isterseniz şampuanınıza katabilir, isterseniz karıştırıp kullanabilir, isterseniz bir tanesini saça uygulayarak saçlarınızın hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

Önereceğimiz yağlar: Çam terebentin otu yağı, badem yağı, zeytin yağı, argan yağı, sarımsak özü yağı. Bu yağlar saçınızın nem dengesini ve yağ oranını düzenlemeye yardımcı olur ve böylelikle saçınız yıpranmadan uzar.

Not: Saçınızı çok sıcak suyla yıkamanız, sürekli yüksek ısılarda işlem görmesi ve açık renklere boyamanız saçınıza ciddi zararlar verir. Bunun için saçınıza narin davranmalı ve saç gürleştirme, saçları besleme ve saç uzatma gibi etkenlerde saçlarınızın en az zararı görmesini sağlamalısınız.

Saçları parlatma

Saç parlatma için en güzel yağ örneği badem yağı veya kozmetik markalarının son yıllarda piyasaya çıkardığı saç bakım yağları olabilir.

Saç bakım yağları nelerdir?

Saç bakım yağları bitkisel yağlar ve kozmetik ürünlü yağlar olmak üzere ikiye ayrılır. Saçınızın ihtiyacına göre saç bakım yağı tercihi yapabilirsiniz.

Bitkisel saç bakım yağları

Bitkisel yağlar arasında bir çok yağ çeşidi bulunmaktadır. Saçınız için uygun olanı seçmeli ve saçınıza düzenli olarak o yağ ile bakım yapmalısınız.

Keratin bakım

Keratin bakım, saçta bulunması gereken keratin miktarının dengelenmesine yardımcı olur. Senede 3-4 kez yaptırmakta fayda vardır. Saçınıza ihtiyacı olan keratini bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Evde saç bakımı

Evde saç bakımı yapmak oldukça kolaydır. Kozmetik veya bitkisel yağlar yardımı ile evde saç bakımı uygulayabilirsiniz.

En iyi saç bakım yağı markası

En iyi saç bakım yağı markası tamamen kişiye özgüdür. Yani herkesin saçı farklıdır. Aslında farklılık kişinin alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Saçını sıcak suyla yıkayan veya her gün fön çektiren birisi için en uygun bitsel saç bakım yağı badem yağı olabileceği gibi saçları uzamayan birisi için çam terebentin olabilir. Veya günlük ışıltısını sağlamak ve yıkanmayan yağlar isteyen birisi için Elseve Mucizevi yağ doğru seçim olacaktır.

Saça iyi gelen yağ karışımları

Saça iyi gelen yağ karışımları arasında yadsınamaz belli yağlar vardır. Bu yağları karıştırmak ve uygulamak her saç tipi için idealdir. Sizler için bir kaç karışım örneği verelim.

  • Badem yağı ve hindistan cevizi yağını karıştırıp bir arada kullanabilirsiniz. Saçınız için gerekli nem miktarını dengeler, saça parlaklık kazandırır.
  • Saç uzaması için çam terebentin ve sarımsak özü yağını karıştırarak kullanabilirsiniz.

Saç bakım yağı hazırlama

Saç bakım yağı hazırlama için öncelikle bitkisel yağlar ne işe yarar onu öğrenmeniz gerekir. Saçınız için en doğru saç bakım yağlarını seçtikten sonra saçlarınıza bu bakım yağlarını uygulayabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Günlük saç bakımı yapmak zorunda kalıyorum çünkü saçlarıma sürekli işlem yapıyorum her gün şekil vermem gerekir bu sebeple bakımın da iyi olması ve saçlarımı koruması gerekiyor doğal keratin kullanıyorum saçlarım için farklı farklı ürün kullanarak uğraşmama gerek kalmıyor uzun zamandır patentli keratin sayesinde sayesin de saçlarım hep bakımlı ve sağlıklı şekil veremeden çıktığım zamanlar da bile hoş görünüyor hep.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here