Zeytinyağı, dünyanın bize bahşetmiş olduğu en büyük mucizelerden biridir. Her türlü kullanımıyla tam bir şifa kaynağı olan zeytinyağı için fazla uzağa da gitmeye gerek yok aslında, zira ülkemiz zeytinyağı konusunda tam bir cennet. Bedenimiz için yararları Canan Karatay tarafından sıklıkla hatırlatılıyor zaten o nedenle biz o kısmı es geçiyor ve bugün saçlarımız için olan yararlarından bahsetmek istiyoruz. Bu yazıdan sonra saça zeytinyağı sürmek sizin için saç bakımınızın vazgeçilmez bir parçası olabilir.

En iyi zeytinyağı nereden bulunur?

En iyi zeytinyağı için elbette Ege bölgesine gitmeniz yeterli olacaktır. En iyi zeytinyağı, elbette en doğalıdır. güvendiğiniz bir üreticiden zeytinyağı satın alabileceğiniz gibi marketten güvendiğiniz markalardan da satın alabilirsiniz. Ancak marketten alacaksanız alacağınız zeytinyağının riviera değil, sızma olmasına özen göstermelisiniz.

Öte yandan iyi ve doğal zeytinyağı genel sağlığımız için önemliyken aynı zamanda nemlendirici olarak kullanırken de çok önemlidir.

Zeytinyağının faydaları nelerdir?

Zeytinyağının faydaları dendiği zaman pek çok insanın cevabı farklı olacaktır. E ve K vitaminleri açısından çok zengin olan zeytinyağı kalsiyum, demir, sodyum ve potasyum içeriğiyle oldukça zengin bir besin kaynağı haline gelmiştir. Özellikle sindirim sistemindeki sorunların çözülmesi için bir numaralı ilaç olan zeytinyağı diyabete de iyi gelmekte aynı zamanda düzenli kullanımı meme kanseri başta olmak üzere diğer kanser çeşitlerini de önlemektedir. Karaciğerin de dostu olan zeytinyağı kalp hastalıklarına karşı koruyucu rol üstlenir ve kolestrol içermez.

Zeytinyağının Saça Faydaları

Zeytinyağının saça faydaları dendiği zaman ilk söylememiz gereken bu şifa kaynağının özellikle kuru saçlar için eşsiz bir nemlendirici olduğudur. Türben, baret vs. kullanımı sebebiyle hava alamayan saçlar ve saç kökleri için de tek çare olduğunu söyleyebiliriz. Saç köklerini güçlendiren, saç köklerindeki sorunları gidermeye yardımcı olan, saçları besleyen ve saç dökülmesini önleyen zeytinyağı düzenli kullanımda oldukça etkili olacaktır.

Saça zeytinyağı sürmek saçı uzatır mı?

Saça zeytinyağı sürmek saçı uzatır mı sorusunu ise pek çok kişinin merak ettiğine eminiz. Yukarıda da söylediğimiz gibi zeytinyağı saç köklerini tamir eder, saçları besler ve saç köklerindeki sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur ve elbette bu durumlar sağlandığı zaman saçlar daha hızlı ve daha sağlıklı uzayacaktır.

Zeytinyağı saçta ne kadar bekletilmeli?

Zeytinyağı saçta ne kadar bekletilmeli sorusu ise herkes için farklı bir şekilde cevaplanabilir. Çünkü ne kadar tutarsanız o kadar faydasını göreceksiniz. Zeytinyağı maskesi yapıyorsanız size tavsiyemiz tutabildiğiniz kadar saçınızda tutmanız ancak çok fazla vaktiniz yoksa bu maske için en az bir saat ayırmanız.

Saça zeytinyağı sürüp yatmak zararlı mıdır?

Yukarıda da söylediğimiz gibi zeytinyağı saçta ne kadar beklerse o kadar faydalıdır. Dolayısıyla geceden sürüp yatmak mantıklı olabilir ancak burada hijyenik koşullara dikkat etmek çok önemlidir. Zeytinyağı yatağa, yastığa bulaşabilir ve ortaya hijyenik problemler çıkabilir.

Saça zeytinyağı ve limon sürmek ne işe yarar?

Saça zeytinyağı ve limon sürmek özellikle saç rengini doğal yollardan açmak isteyen kişiler için yararlı bir maske olabilir. Zeytinyağı, limonun yıpratıcı ve kurutucu etkisini ekarte ederek saçların daha sağlıklı bir şekilde açılmasını sağlayacaktır. Ancak zaten kuru olan saçlar için bu tip bir açıcı madde kullanımı daha zararlı olacaktır.

Zeytinyağının Saça Zararları

Zeytinyağının saça zararları dendiği zaman söylenecek şey bulmak güç. Çünkü tam bir şifa kaynağı olan zeytinyağı aslında kendi başına zararlı değil. Ancak uzmanlar zeytinyağının saçtan arındırılması için daha fazla şampuan kullanılması, dökülme ve kepek problemlerinin ciddi bir probleme işaret edebilecekken zeytinyağı ile çözülmeye çalışılmasından dolayı zeytinyağının saç için her zaman yararlı olmayabileceğini söylüyorlar.

İlgili yazı

En İyi Şampuan Hangisi ve Doğru Şampuan Nasıl Seçilir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here