in

Sağlıklı ye, Sağlıklı ol, Sağlıklı Hisset…

Yeterli ve dengeli beslenmek için bireysel farklılıklar önemlidir. Kişinin yaş, cinsiyet, boy uzunluğu, özel durumları besin öğeleri gereksinimini etkiler. Her besin içerdiği besin öğeleri açısından farklıdır. Kimi besinler proteinden zengin, kimisi yağlardan, kimisikarbonhidrattan. Günlük beslenmenizde hem protein hem karbonhidrat hem de yağ miktarlarını dengeli almalısınız. Günlük beslenmenizi toplamda neler yenildi ne kadar yenildi şeklinde inceleme yapabilineceği gibi her öğünü ayrı ayrı da ele alabiliriz. Tam düzenli ve dengeli beslenme öğünlerde her besinden alınmasıdır ama ne yazık ki bu her zaman mümkün olamıyor. Her öğünde tüketilecekler arasında süt ve ürünleri, yanında et, tavuk, yumurta, kurubaklagiller ve ürünleri, yanında meyve ve sebzeler, yanında tahıl ve tahıllardan yapılan yiyecekler olmalıdır. Süt ve ürünleri kalsiyum kaynağıdır. Süt, yoğurt, peynir, çökelek, sütlü tatlılar süt ürünleridir. Yetişkin bireylerde günde iki porsiyon tüketmeye çalışılmalıdır. Emzirme, hamilelik dönemi kadınlarda, yaşlılıkta, büyüme çağında ve çocuklarda günde üç- dört porsiyon tüketmeye çalışılmalıdır. Et, tavuk, balık, yumurta, kurufasülye, mercimek, nohut gibi besinler daha çok protein içerirler. Ayrıca B vitamini ve Demir yönünden de zengindir. Günde 2 porsiyon tercih edilebilir. Özel duruma göre günde 3 porsiyon olabilir. Sebzeler ve meyveler vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşıladığımız besinlerdir. Meyve ve sebzelerden günde üç – beş porsiyon tüketmeye çalışınız. Tahıl ve tahıllı yiyecekler günlük temel ihtiyacımızı içeren yiyeceklerdir. Ekmek çeşitleri, bulgur, kuskus, börekler, şehriye, makarna, un, irmik ve bu gruptan yapılan yiyeceklerden günde dört- altı porsiyon tüketiniz. Kişinin özel durumuna bağlı bu miktarlar artabilir. Günlük ayrıca tüketimini yaptığımız yağ, şeker, baharatlarda bulunmaktadır. Günlük alınan enerjinin %20-30’u yağlardan gelmelidir ki aşırı kullanımı ağırlık artışınıza sebep olacaktır. Saf şeker kullanımını da mümkün olduğu kadar az tutmanız sağlığınız için alacağınız tedbirler arasındadır.

Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu Çiftci sağlıklı günler diler…

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

Uzm. Dyt. Merve Kalelioğlu Çiftci

2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi ve Çocuk Hastanesi`nde Beslenme Tedavi ve Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, Gülhane Askeri Tip Akademisinde(GATA) Diyet Polikliniğinde, Genel Cerrahi servisinde Beslenme Uygulamaları, Gazi Osman Paşa Üniversitesinde Diyet polikliniğinde ve klinik diyetisyenliği beslenme uygulamaları, Cevdet Aykan Hastanesinde Diyet Polikliniğinde Beslenme Uygulamaları, Kadın Doğum Polikliniğinde kadınlara yönelik beslenme uygulamaları, çeşitli Özel iyileştirme merkezlerinde menü planlama ve kişiye özel beslenme uygulamaları, çeşitli özel beslenme danışma merkezlerinde bireysel ve toplu beslenme eğitim uygulamaları, Atatürk Araştırma Hastanesinde Mutfak bölümünde menü planlama ve sağlık bilgisi uygulamaları, İBN-i Sina Hastanesinde Enteral-Parenteral-Beslenme uygulamaları, T.C Cumhurbaşkanlığı Köşk Mutfağı menü uygulamaları, çeşitli aile sağlığı merkezlerinde toplum bilinçlendirme ve bireysel beslenme uygulamaları, çeşitli eğitim kurumlarında, derneklerde ve kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine seminer ve eğitim uygulamaları üzerine diyetisyen olarak çalışmalarda aktif rol almıştır.

Diyetin glisemik indeksinin beden kütle indeksi ve hastalıkları ile ilişkisi konulu tez çalışmasında, fiziksel aktivitenin sağlıklı yasam ve kilo kontrolü önemi, bitkisel steroller ve stanollerin sağlık üzerine etkileri, kardiovasküler hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde beslenmenin önemi, mide kanseri sonrası beslenme, tiroit rahatsızlıklarında beslenme, epilepsi hastalığında beslenme, karaciğer yağlanması ve beslenme, polistik over sendromu ve beslenme, diyabetik bireylerde karbonhidrat sayımı, okul cağı çocukların beslenmeleri ve basari ilişkileri konulu çalışmalarda bulunmuştur.

2012-2014 yılları arasında Medical Park Hastaneler grubunda poliklinik ve klinik diyetisyeni olarak çalıştı. 2014 yılında Kalelioğlu Beslenme Danışmanlığı merkezini kurmuş olup, yönetici diyetisyen olarak halen çalışmaktadır. 2016 yılı itibariyle Bahçeşehir’de Merve Diyet Beslenme Danışmanlığı Merkezi`ni ` Kurucu Diyetisyen` olarak calışmaktadır.

Aktif olarak çeşitli okul, dernek, kuruluşlarda gruplara yönelik sağlıklı beslenme üzerine eğitim ve seminerler vermeye devam etmektedir. Gıda ve beslenme üzerine firmalara broşür ve web sitesi içeriği hazırlama üzerine danışmanlık yapmaktadir. Çeşitli kreş ve iş yerleri gibi kurumlara menü plalama danışmanlığı vermektedir. Çeşitli restoran ve cafelerin menü kalori belirleme danışmanlığı vermektedir. Ayrıca çeşitli dergi, gazete ve internet sitelerinde yazı yazmaktadır. Şuan diyetin bir yaşam biçimi olduğunu konu alan kitap calışmalarına devam etmektedir.

Doğu Avrupa’da Gezilecek Yerler Listesi – 15 Yer Önerisi

Beyin Yakan Ülkenin En Komik 15 Gazete Manşeti