alparslanserdar

Yrd. Doç. Dr. Serdar Alparslan

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

serdaralparslan.com

www.psikoklinik.com

Makaleler

Ruh Güzelliği mi Vücut Güzelliği mi? Tabi ki beden!

Bilim insanlarının üzerine en çok kafa yorduğu konulardan birisi şüphesiz ki insanların eş seçerken nelere dikkat ettiği. Erkekler geniş kalçalı kadınları rahat çocuk doğursun...

Erkekler Neden Az Konuşur?

Gerçekten! Erkekler neden daha az konuşur?   İlişkiler tarihi; erkeklerin kadınların çok, kadınların da erkeklerin az konuşmalarından şikayetleriyle dolu. Reelde de hepimizin deneyimlediği ve genel olarak...
video

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?

Dikkat eksikliği özellikle çocukluk döneminde görülen, okulda derslerini dinleyememe, dikkatini uzun süre bir konu üzerine odaklayamama, öğretmen veya ilişkili insanların anlattıklarını, konuları takip edememe....
video

Dikkat Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Dikkat eksikliği çocuk veya ergende tespit edildikten sonra ilk yapılması gereken; hayatını ne kadar etkiliyor? Özellikle ders başarısını çok etkiler. Ders başarısında eksiklikler olabilir....
video

Erişkinler Hiperaktivite Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

Erişkin çağda görülen hiperaktivite de çocukluk ve ergenlik döneminde görülen hiperaktivitenin büyük bir kısmı düzelir. Eğer düzelmeyip erişkin çağa kadar devam ederse hiperaktivitenin sonuçları ortaya...

Hakkında

1970 yılında Rizeye bağlı Pazar ilçesinde Dünyaya gelen Yrd. Doç. Dr. Serdar Alparslan ; ilk ve orta öğretimini Samsun da tamamlamıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1995 yılında “Tıp Doktoru” ünvanı ile mezun olmuştur. Yine aynı tarihte Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimine başlamıştır.

Uzmanlık eğitimi boyunca klinik eğitimlerinin yanısıra “Çocuk ve Ergende Psikoterapi Eğitimleri” , “Çocuk Grup Terapileri” ve “Ergen grup Terapileri” eğitimlerini de tamamlayan Yrd. Doç. Dr. Serdar Alparslan; 2 Mart 2000 tarihinde uzmanlık eğitimini de tamamlamış ve Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı uzmanı olarak aynı tarihten itibaren yardımcı doçent kadrosu ile Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesine öğretim üyesi olarak akademik çalışmalarını yürütmüştür.

Şubat 2005 tarihine Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde görev almış ayrıca kurucusu olduğu merkezde klinik çalışmalarını yürütmüştür. 2007 yılında İstanbul’a gelmiş; 2007 – 2014 tarihleri arasında Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi ve Üsküdar Üniversitesi Etiler Polikliniği bünyesinde Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Uzmanı olarak görev almıştır. Yrd. Doç. Dr. Serdar Alparslan, 2011 ve 2014 yılları arasında Üsküdar Üniversitesi bünyesinde öğretim üyeliği görevini de yürütmüştür. Lisans ve yüksek lisans programlarında çeşitli dersler vermiş ve yüksek lisans tez danışmanlıkları yürütmüştür.

Yrd. Doç. Dr. Serdar Alparslan; Ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde bir çok makalesi yayınlanmıştır. Koruyucu ruh sağlığı ile ilgili bir çok projede aktif görev alan Alparslan; eğitici ve yönetmen olarak paneller ve çalışma toplantıları düzenlemiştir.

Çalışmalarına Kasım 2014’den itibaren kurucusu olduğu “Psikoklinik Psikiyatri ve Psikoterapi Merkezi” inde devam etmekte olan Yrd. Doç. Dr. Serdar Alparslan; Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Derneği aktif üyesidir.

Yrd. Doç. Dr. Serdar Alparslan Çalışmalarından Bazıları
1. Alparslan S, İlden Koçkar A, Şenol S, Maral I: Marmara depremini yaşayan çocuk ve gençlerde ruhsal bozukluk ve kaygı düzeyleri.Çocuk ve gençlik ruh sağlığı dergisi 1999, 6(3): 135-142.
2. Şener Ş, Alparslan S, Şenol S, Karacan E: Primer enürezis nokturna’da tedavi uygulamalarının karşılaştırılması üzerine bir araştırma. 9. Ulusal Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Kongresi 28-30 Nisan 1999 Adana.
3.İlden Koçkar A, Soysal AŞ, Alparslan S, Şenol S, Buyan N: Transplantasyon sonrası yaşama uyum: Grup yaşantısı İçerisinde Üç vakanın değerlendirilmesine ilişkin bir çalışma . Çocuk ve gençlik ruh sağlığı dergisi 2000, (3):182-1887.
4.Şenol S, Şener Ş, Karacan E, Alparslan S: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Polikliniğine iki yıl içinde başvuran hastaların DSM-4 tanı ölçütlerine göre değerlendirilmeleri. 7. Ulusal Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Kongresi 15-18 mayıs 1997 Belek- Antalya.
5.Alparslan S: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun tedaviinde kullanılan metilfenidatın büyüme üzerine etkisinin çeşitli parametrelerle değerlendirilmesi. Uzmanlık tez çalışması. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Ankara, 2000.
6- Boratav C. Erberk Özen N., Alparslan S.,Kazezoğlu Ş.,Teymur İ.,Mizaçsal depresyon duyarlılığı olan kişilerde major depresif bozukluk daha sık görülmktedir.( 40. Ulusal psikiyatri kongresi)
7- Boratav C. Erberk Özen N., Alparslan S.,Kazezoğlu Ş.,Teymur İ.,Mizaçsal depresyon duyarlılığı kavramı. Klinik görüntüsünün güvenilirliği ve geçerliliği (40. Ulusal psikiyatri kongresi poster)
8- Evrensel A., Alparslan S., Yorbik Ö.,Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda doğum sırası. Anadolu Psikiyatri Derg. : 2015 ; 16 (1): 69-73