Sivilce birçok kişinin, hayatının bir döneminde problem olmuştur. Genelde hormonal değişimlere bağlı olarak ergenlik döneminde baş ağrıtan sivilceler sonraki dönemlerde de bazen peşimizi bırakmayabiliyor.

Sivilcenin çıkışı aslında çok da basit bir mekanizmaya bağlı değil. Testesteron düzeyindeki artış sivilcenin başlamasına sebebiyet veriyor, ardından ciltteki sebum kanalı kapanıyor ve sivilce çıkıyor. Sivilcelerin kırmızılığının sebebi ise Coryno Bacterium Acnes isimli bir bakteri.

sivilceli cildinize ozen gosterin 02

Sivilcelerin oluşumunu beslenmeden, dış etkilere kadar pek çok şey etkileyebiliyor. Gelin bu sorunu önleyebilmeniz için yapmanız ve yapmamanız gerekenlere değinelim.

Sivilce oluşumunu tetikleyecek ilaçlardan bir zorunluluk dahilinde olmadığı sürece uzak durmanızı öneririm. Doğum kontrol hapları, progesteron, anabolik steroid gibi maddeler sivilce oluşumunu tetikleyebiliyor. Bu nedenle bu ilaçlar doktor kontrolünde, önerilen dozajda kullanılmalıdır.

Proud of her beautiful skin

Yüzünüzü gün içerisinde temizleyin. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa yüzünüzü temizlediğiniz takdirde büyük ölçüde sivilceleri önlemiş olursunuz. Ama 2 defa yeterli, fazlası cildinizi kurutacaktır.

sivilceli cildinize ozen gosterin 07

Cildinize yağlı kozmetik ürünleri kullanmamaya çalışın. Aynı zamanda petrol yan ürünü olan mineral yağları içeren kozmetik ürünlerinden de uzak durun.

sivilceli cildinize ozen gosterin 01

Gece boyunca cildinizi temas ettirdiğiniz yastık kılıflarını sık sık değiştirin ve yıkayın. Yastık kılıflarınızı parfümsüz, renksiz deterjanlarla yıkamaya özen gösterin.

sivilceli cildinize ozen gosterin 08

Rafine ve konsantre şeker ürünlerinden uzak durmanız da size sivilcesiz bir cildin kapılarını açacaktır. Trans yağ asitleri içeren besinler tüketmemeniz, sentetik bitkisel yağlardan ve kızartmalardan kaçınmanız da sivilceleri önleme konusunda oldukça mantıklı adımlar olacaktır.

sivilceli cildinize ozen gosterin 06

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here