Gün geçmiyor ki ortaya güzellikle ilgili yeni bir trend atılmasın. Ama aslında bugün bahsedeceğimiz çok da yeni bir trend değil. Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlasa da Japonya’da yıllardan beri yapılıyor, üstelik bunu yaptıracakları özel güzellik salonları dahi bulunuyor. Hatta, sıkı durun eski Hollywood aktrislerinin en önemli güzellik sırlarından biriymiş bu.

Peki, sevgili hanımlar…

O halde size şu soruyu sormakta fayda var.

Siz yüzünüzü tıraşlıyor musunuz?

Tıraşlamak deyince öyle köpürte köpürte erkekler gibi aynanın karşısına geçip de yüzünüzü tıraşlamanız gerektiğini sanmayın sakın. Zaten hormonal bir sıkıntı yaşamayan pek çok kadının sakalı yok, dolayısıyla da bu tür bir tıraşa da ihtiyacı yok. Ancak gerek ayva tüyleri, gerek kaşların üzerindeki istenmeyen tüyler, gerekse favoriler bazen bir tıraşı hak ediyor. Ağda ne güne duruyor, diye sormak isteyebilirsiniz ancak geleneksel ağda ve ip yöntemi bazen can yakıcı olabiliyor hatta bazı ciltlerde iritasyona dahi sebep olabiliyor.

Evet, bir kadın için yüzü tıraşlamanın en önemli sebebi muhtemelen istenmeyen tüylerden, fondöteni yedirmemizi engelleyen ayva tüylerden kurtulmak. Ancak yüzü traşlamanın bambaşka faydaları da var.

Öncelikle erkeklerin cildinin daha geç yaşlandığını elbette fark etmişsinizdir. Hiçbir bakım yapmamalarına rağmen bizim sürdüğümüz o kadar kreme karşı galip gelirler. Bunun sebebi tıraş olmaları. Çünkü cildi tıraş etmek ciltteki kolajen üretimini artırır, ciltteki kolajen miktarının artması da yaşlanmayı engeller, yavaşlatır.

Ayrıca tıraş iyi bir ölü deri atma yöntemi. Yani bir nevi peeling gibi düşünebilirsiniz. Cildin yenilenmesini hızlandırıyor.

Peki tüyleri sertleştirir mi?

Jiletin tüyleri sertleştirdiği, daha kalın çıkardığı, hatta bir kıl kökünden iki tane birden pörtlediği sadece bir şehir efsanesidir. Ancak düz bir şekilde alındığı için çıkarken daha küt bir şekilde çıktığı için elinize gelebilir. Ve bu yöntemi kullanan pek çok kişinin söylediğine göre böyle bir problemle karşılaşmamışlar.

Öte yandan siz bu işlemi yapsanız dahi erkekler gibi her gün tıraş olmanıza gerek yok. Çünkü kadınsal hormonlar buna pek müsait değildir. Eğer hormonlarınızda düzeltilmesi gereken bir durum yoksa jiletin sizin yüzünüzde sakal çıkarabilmesi imkansızdır.

Peki siz ne dersiniz? Denemeye değer mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here