in

Travma Sonrası Stres Bozuklukları(TSSB)

Travma Sonrası Stres Bozukluğu travmatik bir yaşantının sonucunda karşılaşılabilecek yoğun stres karşısında ortaya çıkabilecek bir kaygı bozukluğudur. Travmatik yaşantı kişinin kendi yaşadığı bir olay olabileceği gibi, yakınının yaşadığı bir olay sonucu da olabilir.

Travmatik Yaşantı

Yaşamın belirli dönemlerinde kişiyi üzecek birtakım problemler yaşanabilir. Bu problemler kişi veya kişileri o an için zayıf duruma soksa da zaman içerisinde etkisi azalır ve hayat eskisi haline döner. Fakat bazı durumlar farklıdır. Kişiler olayın etkisinden çıkamaz, olayı tekrar tekrar yaşıyor hissine kapılabilir. Bu kişilerde uyku problemleri, öfke, tedirginlik, ani irkilmeler ve bedensel rahatsızlıklar (çarpıntı vs) görülebilir. Durum bu seviyede ilerledikçe kişiler sosyal çevreden çekilme, olayı hatırlatan durum ve kişilere karşı yabancılaşma hissi oldukça artar.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Travmaya dair anılardan kurtulamama, olayı tekrar tekrar yaşıyormuş gibi görüntüler, kabuslar görme, olayı hatırlatan herhangi bir şey olmasa bile olayın sürekli akla gelmesi ve tekrar yaşıyormuş gibi rahatsızlık hissedilmesidir. Bunun yanı sıra uyku problemleri, konsantrasyon bozuklukları, dikkat dağınıklıkları, ani öfke patlamaları, ufak seslerde irkilme, travmayı hatırlatan kişilerden, olaylardan ya da aktivitelerden uzak durmak.

Çevre Desteği
Travma sonrası stres bozukluğunda (TSSB) psikolojik destek son derece önem taşır. Bu konuda TSSB olan kişiye yaklaşımınız kısaca bu maddelerde yer almaktadır.
-İçten, samimi bir destek bu noktada son derece önemlidir.
-Kişi olayın yaşandığı ilk günlerde yalnız bırakılmamalıdır.
-Travma yaşayan kişi güvenli bir ortamda olduğundan emin olmalıdır.
-Hem bedensel hem ruhsal sağlığı için destek almalıdır. Bu kişinin ilk anlardan başlayarak psikolojik destek alması sağlanmalı.
– Yakınlarının da kişiyi takip etmesi çok önemli bir noktadır.

Psikolog Alara Köksal
Cinsel-Aile ve Çift Terapisi- Bireysel Terapi
Cad. Halaskargazi mah. Zafer sk. No:46 Modern İş Merkezi 301 Numaralı Ofis Nişantaşı/İstanbul
www.alarakoksal.com

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Psk. Alara Köksal

Psk. Alara Köksal

Hakkında

İstanbul Beykent Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Psikolog Alara Köksal lisans süresi boyunca Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Balıklı Rum Hastanesi ve Tanju Sürmeli Özel Yaşam ve Sağlık Polikliniğinde staj yaptı. Bunun yanı sıra 3 sene boyunca Beykent Üniversitesi Psikoloji Kulübünde asil üye olarak aktif bir şekilde görev aldı. Aynı zamanda birçok Ulusal Kongreye ve seminerlere katıldı. Bu sırada; Bilişsel Davranışçı Terapi(BDT) eğitimi, Psikodrama eğitimi, Cinsel Terapi eğitimi, Aile ve Çift Terapisi, Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI), Tematik Algı Testi (TAT), Stanford-Binet Zeka Testi, Goodenouhg-Harris Bir İnsan Çiz Testi, Wais-Yetişkinler için Zeka Testi eğitimlerini tamamladı. Halen birçok sertifka programlarına katılmaya devam ediyor ve kendini geliştirmeyi sürdürmektedir. Akademik kariyerine Üsküdar Üniversitesinde Uzmanlık için Klinik Yüksek Lisans(tezli) yapmaktadır. Şu an ‘2.Trimestırdaki Gebelerin Cinsel Doyumları ve Benlik Saygıları’ üzerine çalışmasını sürdürmektedir. Kurucusu olduğu Köksal Psikolojik Danışmanlık merkezinde Cinsel Terapi-Aile ve Çift Terapisi ve Bireysel Terapi alanlarında danışanlarıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mutlaka İzlenmesi Gereken LGBT Filmleri – +20 Film