Tropikal bölgelerde yaşayan Hindistan cevizi, palmiye türü bir meyvedir. İçerisindeki beyaz tanecikler kek ve pasta süslemesinde kullanılırken, içerisindeki Hindistan cevizi suyu “palmiye şarabı” olarak tüketilir.

Güçlendirici, şişmanlatıcı, amino asitleri yüksek, potasyum, sodyum, magnezyum ve kükürt açısından zengin bir besindir. Kurutulmuş Hindistan cevizi, enerji bakımından oldukça yüksek olup, hazımsızlık, kolit, mide ülseri, ishal, kusma, gaz, dizanteri gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

 1. Ağız kokusu: Antibakteriyel özelliğe sahip olan Hindistan cevizi yağı, bir tatlı kaşığı su ile karıştırılarak gargar yapılmak suretiyle kullanılır. Bu şekilde hem kokudan hem de ağız içi bakterilere karşı koruma sağlamaktadır.
 1. Makyaj temizleyici: Makyaj kalıntılarını en sağlıklı bir şekilde temizlemeye yardımcı olan Hindistan cevizi yağı, cildi temizlerken nemlendirmektedir. Ayrıca, kozmetik ürünlere alerjisi olanların kullanması faydalı olacaktır.
 1. Tırnak besleyici: Kırılan ve kuruyan tırnaklara bakım yapıldığı zaman uygulanması gereken Hindistan cevizi yağı, tırnakları daha güçlü ve sert yapmaktadır.
 1. Nemlendirici: Kuru cilt yapısına sahip olan ve kaz çizgileri diye tabir edilen küçük çizgileri olan kişilerin kullanması gereken hindistan cevizi yağını, duştan sonra kullanıldığınızda etkisini daha çok göstermektedir.
 1. Kozmetik ürün temizleyici: Kirlenmiş ve yağlanmış kozmetik ürünlerin temizliğinde en etkili temizleyici ürün olan hindistan cevizi yağı, kirleri kolayca üründen arındırmaktadır.
 1. Karın çatlakları: Hamilelik sonrası ya da aşırı kilo verme gibi durumlara oluşan karın çatlaklarına iyi gelmektedir. Hindistan cevizi yağı, çatlakların oluşumunu engellediği gibi, hasarlı bölgeyi onararak iyileşmesini sağlamaktadır.
 1. Masaj yağı: Yorgunluğu ve stresi alan hindistan cevizi yağına okaliptüs ya da lavanta yağı ekleyerek kas ağrılarını da dindirebilirsiniz.
 1. Dudak bakımı: Soğuktan ya da güneşten kuruyup çatlayan dudaklara uygulanır, günün her saati ve her zaman kullanıma uygundur.
 1. Saç bakımı: Saçlarda elektriklenmeyi giderdiği gibi saç derisi problemlerine de iyi gelen Hindistan cevizi yağı, kırılan saç uçlarına da bakım uygulamaktadır.
 1. Traş kremi: Özel bölgelerdeki istenmeyen tüylerden kurtulmak ve aynı zamanda tahriş olmak istemeyenler için Hindistan cevizi yağı, kızarıklığı gidermekte ve teni sakinleştirmektedir.
 1. Diş macunu: Çay, kahve ve sigara yüzünden sararan dişlerin beyazlamasına yardımcı olan hindistan cevizi yağı, karbonat ile karıştırılıp dişlere uygulanmalıdır.
 1. Böcek ısırmaları: Zorlanma nedeniyle oluşan kas ağrıları ya da böcek ısırmalarına hindistan cevizi yağı uygulanmalıdır.
 1. Saç maskesi: Saçlara uygulandığında saçlarda onarım ve nemlendirme sağlamaktadır. Bu şekilde daha az yıpranan ve kırılan saçlar, daha hızlı uzayacaktır. Duşa girmeden yarım saat önce uygulanması önerilmektedir.
 1. Boya öncesi: Saç boyama işlemi öncesinde boyanın içerisine katılan yağ, boyadaki kimyasalların zararlarını minimuma indirmeye yardımcı olmaktadır.
 1. Yemeklerde: Salata ve keklerde kullanılan, pilavda da farklı tatlar arayanları mutlu eder, sağlığa oldukça faydalıdır.
 1. Gece kremi: Gece bakım kremi olarak kullanılan Hindistan cevizi yağı, cilde masaj yaparak uygulanmalıdır. Antioksidan ve onarıcı özelliği sayesinde, cildi canlandıracaktır.

Hindistan Cevizi Yağı Zayıflamada Nasıl Kullanılır?

Vücutta yağ birikmesini engelleyen Hindistan cevizi yağı, metabolizmayı hızlandırmaktadır.  A vitamini, E vitamini, D vitamini ve K vitamini açısından zengin olan Hindistan cevizinin yağı, suda çözünen lifler içermektedir. Tiroid düzeylerin dengelenmesinde yardımcı olmakta, kabızlık ve kan basıncına iyi gelmektedir. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda, sindirim sistemini hızlandırmaktadır.

İçerdiği yağ asitleri sayesinde bağırsaklardaki parazitleri ve bakterileri azaltır. Bu yağ ile zayıflamak isteyenler salatalarda, yemeklerde günde 4 kaşık olacak şekilde tüketmelidir. Uzun zincirli yağ asitleri de içerdiği için dokularda yağ birikmesini engeller. Sindirilmesi kolay bir yağdır. Bu nedenle diyet programları için mutlaka önerilir.

Hindistan Cevizi Maskesi Nasıl Yapılır?

Sivilce problemlerine iyi gelen Hindistan cevizi, doğal bir antioksidandır. Cilde enerji verir, renk katar, canlılığını kazandırır, cildi sıkılaştırır, besleyen, sivilce ve akne oluşumunu engeller ve ciltteki gözenekleri de sıkılaştırmaktadır.

Hindistan cevizi yağının birçok maskesi vardır.

Tarif 1

1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1-2 çay kaşığı doğal bal ve yarım çay kaşığı limon suyu karıştırılarak temizlenmiş cilde uygulanır. Bu karışım 10 dakika boyunca cilde sürülür ve temizlenir. Bu maske, haftada 1 kez uygulanır.

Tarif 2

1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı, orta boy muzun yarısı ve 1 çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırılarak, temiz fırça yardımı ile cilde uygulanır. 10-15 dakika cilt üzerinde bekletilen maske, haftada 1 kere uygulanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here