in

Tüp Mide Ameliyatının Dezavantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı obezite cerrahisinin en düşük risklerle uygulanabilen ameliyatlarından biridir. Son derece hızlı gerçekleştirilebilen pratik bir ameliyattır. Teknik özellikleri ve cerrahi kriterleri tam olarak netleştirilmiştir. Yani kaç santimden rezeksiyon yapılacak ne kadar mide bırakılacak, bunların hepsi standardize edilmiştir. Dezavantaj olarak sayabileceğimiz çok fazla durum yok ama bunlardan birisi belki midenin yüzde 80’lik kısmının çıkarılması sebebiyle tüp mide ameliyatının geri dönüşsüz bir ameliyat olmasıdır. Ama buna hastalarımızın verdiği “yanıt neye göre geri dönmek istiyor?” yani “eski obez halimize mi dönmek istiyoruz.” İkinci dezavantaj olarak bahsedebileceğimiz ise yapılan çalışmalarda özellikle ağır diyabetik hastalarda tüp mide ameliyatıyla hastanın zayıflamasıyla birlikte diyabette düzelmesi sağlanabildiği ancak 5 yıldan daha uzun bir süreçte tip-2 diyabeti denetleme konusunda tüp mide ameliyatının bir miktar yetersiz kalabileceği konusudur. Tüp mide ameliyatı çok ağır diyabetiği olmayan ya da uzun yıllardır diyabeti olmayan,  insülün kullanmayan şeker hastaları için tüp mide ameliyatı oldukça etkili olabilir. Ancak uzun vadeli çok kronik bir diyabeti olan ve insülün kullanan hastalarda uzun vadede yetersiz kalabileceği düşünülmelidir. Bu durumda bypass ve diğer yöntemler tercih edilmelidir. Tüp mide ameliyatının beklide 3. Dezavantajı olarak belirtebileceğimiz beslenme kurallarına çok sıkı bir şekilde uyulması gerektiğidir. Çünkü hacim küçülten bir ameliyat olduğu için hasta kronik olarak beslenme kurallarını ihlal ederse zaman içerisinde tekrar kilo geri alımı görülebilir. Ancak bu bütün diğer obezite cerrahisi yöntemlerinde de geçerlidir.

Şunlarıda Muhakkak Okumalısınız

Tüp Mide Ameliyatının Dezavantajları Nelerdir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüp Mide Ameliyatının Komplikasyonları Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Tüp Mide Ameliyatı Olanların Yorumları

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Op. Dr. Murat Üstün

Op. Dr. Murat Üstün

1969 İstanbul doğumlu.

1986-1992 yıllarında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim gördü.
1996 yılında Genel Cerrahi Uzmanı oldu. Eğitim aldığı SSK Ankara Eğitim-Araştırma Hastanesi’nde Klinik Şefi Op.Dr.Yalçın Aran ve Şef Yrd. Op.Dr.Hadi Tevfik Küçükpınar’la birlikte çalışma olanağını elde etti. Bu sayede, Türkiye’de yeni başlayan laparoskopik cerrahi tüm cerrahi yaşamında en büyük ilgi alanını oluşturdu. Yine bu dönemde HÜFAM onaylı Hastane Yöneticiliği ve Toplam Kalite Yönetimi sertifika eğitimlerini bitirdi.
1996-1999 yıllarında SSK Ankara İhtisas Hastanesi’nde tranplantasyon kliniğinin kurulmasında aktif rol alıp, özellikle renal transplantasyon ve laparoskopik cerrahi alanında çalıştı. Bu süre içinde ileri laparoskopik cerrahi teknikleri üzerinde yoğunlaşmaya karar verdi ve uzmanlık sonrası eğitimini bu yönde devam ettirdi.
1999-2001 yılları arasında SSK Zonguldak Bölge Hastanesi’ne giderek bölge hastanesinin ilk laparoskopik cerrahi ünitesini kurdu. Bölgede ilk kez laparoskopik ameliyatların gerçekleştirilmesini sağladı. Ameliyathanede modernizasyon çalışmalarını yürüttü, sterilizasyon prensiplerini yerleştirdi.

Çalışmalarına özel sektörde devam etmek ve kişisel gelişimini istediği doğrultuda gerçekleştirebilmek amacıyla 2001 yılında SSK’dan istifa etti.
2001 yılından bu yana İstanbul’da özel sağlık sektöründe çalışıyor. Bu dönem içerisinde bilişim teknolojisi de en önemli ilgi alanlarından biri oldu. Ankara kökenli Netcad yazılım firmasında, aile hekimlerine online tanı desteği vermeyi amaçlayan DrCAD tıbbi yazılımının proje koordinatörlüğünü yaptı. 3 yıl kadar Hayat grubunda endoskopi ve laparoskopik cerrahi ünitesini yönetti. Bu dönemde 2000’in üzerinde kolonoskopi ve 3500 civarında gastroskopi ile, endoskopi alanında önemli bir deneyim edindi.

Özel çalışma hayatında endoskopik tanı ve tedavi yöntemleri yanısıra obezite cerrahisi alanına yönlendi. 2004 yılında dünyada laparoskopik kolesistektominin ilk kez yapıldığı yer olan Fransa’daki Polyclinique du Beaujolais’de laparoskopik bariatrik cerrahi konusunda Dr.Vincent Frering ile çalıştı. Bu yıldan itibaren Fransa’daki üç ayrı merkezde çalışmalarda bulundu. Dönüşte, gerek endoskopik mide balonu uygulamaları, gerekse laparoskopik ayarlanabilir mide bandı ameliyatlarına başladı. Obezite cerrahisine yoğunlaşmaya karar verdikten sonra Frankfurt, Viyana, Hamburg, Atina, Madrid, Montreal gibi farklı merkezlerde deneyimini arttırmak üzere ziyaret ve çalışmalarda bulundu. Op. Dr. Murat Üstünwww.medicorium.com obezite ve cerrahi portalı, www.obezitecerrahisi.org obezite portalı, www.kelepcekardesligi.com mide bandı destek forumu gibi pek çok cerrahi ve sosyal amaçlı siteyi bizzat kurdu ve yönetti. 2010-2011 yılları arasında Türkiye’nin ilk Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Merkezi oluşumunda Koordinatör olarak görev aldı. Halen özel sektörde çalışmaktadır.

Mide bandı ameliyatlarının dünyada da kullanımının azalmasına paralel olarak, laparoskopik sleeve gastrektomi, laparoskopik gastrik bypass gibi ileri teknikleri ülkede uygulayan ilk birkaç cerrah arasında yer aldı. Bu konudaki deneyiminin artması ve dünya ortalamaları düzeyindeki komplikasyon oranları ile alanının önde gelen hekimlerinden biri haline geldi. Bu nedenle komplikasyon cerrahisi ve revizyon ameliyatları konusunda da referans merkezi haline geldi.

Laparoskopik gastrik plikasyon (mide katlama), endoskopik gastrik plikasyon (Apollo), laparoskopik single anastomosis duodenoileostomi (SADI-S) ve laparoskopik gastrik loop bipartitisyon gibi ameliyatların ülkemizdeki ilk uygulayıcısıdır. Obezite ve metabolizma cerrahisi dışında en önemli mesleki ilgi alanı endoskopik tedavi yöntemleridir. Endoskopik reflü tedavisinde Esophyx yönteminin ülkemizdeki ilk uygulayıcısıdır. Yanısıra MUSE, GERD-X ve Stretta gibi endoskopik reflü tedavi yöntemlerini de uygulamaktadır.

Bilginin paylaşıldıkça çoğalacağına inanan Dr.Üstün, 4 yıldan bu yana Covidien firmasının bariatrik cerrahi alanındaki Key Opinion Leader’i olarak, meslektaşlarına bariatrik ve metabolik cerrahi eğitimleri vermektedir. 9 kez gerçekleştirilen bu workshoplarda yaklaşık 35 cerrah eğitim alarak obezite cerrahisine başlamıştır. Bu eğitimler sırasında çok sayıda canlı yayın da gerçekleştirilmiş, bunlardan birinde 8 saat ile ülkemizin canlı yayında ameliyat rekoru kırılmış, yayın süresinde iki tüp mide, bir gastrik bypass ve bir SADI-S ameliyatı gerçekleştirilmiştir.

İleri teknolojinin cerrahide mükemmeliyete büyük katkısı olacağına inanan Üstün, yine I-drive bataryalı staplerin tüp mide ameliyatında ilk kez kullanımı, V-Loc sütürün obezite cerrahisinde ilk kullanımı, Storz Spies laparoskopi sistemi ile ilk tüp mide ameliyatı, ilk üç boyutlu laparoskopik tüp mide ameliyatı gibi teknolojik ilkleri de gerçekleştirmiştir.

Op.Dr.Murat Üstün Obezite ve Obezite Cerrahisi konusundaki çalışmalarına kısmen Londra, kısmen İstanbul’da devam etmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz İfadenizi Botoks ile Değiştirin