Vovi markasının  kurucusu, ilham veren, mütevazi bir kadın İpek Utlu.  Girişimcilik hayali kuran kadınlara ilham oluyor. Gelin hep birlikte kendi markasını yaratan İpek Utlu’nun hikayesini ve kendisini tanıyalım.

Öncelikle Merhaba İpek Hanım, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Şişli Terakki Lisesi ve İstanbul Üniversitesi siyasal Bilgiler Fakültesi mezunuyum. İş hayatıma 1992 yılında reklam ajansında başladım. Reklam veren olarak devam ettiğim kariyerimde, otomotiv ve moda perakendesinde iletişim ve marka yönetimi departmanlarında çalıştım. 2014 yılında, gönlümde yatanı gerçekleştirerek Vovi markasını yarattım.

 Vovi Markasının Yaratıcısı Kadın Girişimci İpek Utlu'yla TanışınŞimdi de biraz kurucusu olduğunuz Vovi’nin hikâyesini dinleyim sizden.

Kariyerimin son 10 yılında moda perakendesinde markalar ve iletişim ekipleri yönettim. Kendi markamı kurmaya karar verdiğimde, kadınların en çok ihtiyaç duyduğu moda öğesi olan ve benim de kişisel olarak ilgimin odağı olan “deri çanta” üzerine çalışmak istedim. Bana göre, hakiki deri bir çanta kullanmak prestij göstergesidir. Modanın hızlı değişimine paralel olarak, kadınlar yüksek fiyatlarda satılan deri çantalar yerine daha hesaplı görünen suni malzemelerden yapılmış çantalar satın alıp, kısa sürede atmak zorunda kalıyorlar. Vovi markalı çantaların kullanıcısı için “iyi hissettiren” bir hikayelerinden biri , kendini “kazanmış” hissetme duygusu. Geçtiğimiz 5 yılda tüketici çok bilinçlendi. “İyi” olanı akıllı” fiyatlara almak istiyor. Mesela, kaliteli ve şık bir deri çantayı, mağaza giderleri gibi kendisini hiç ilgilendirmeyen maliyetlere ortak olmadan akıllı bir fiyata almayı istiyor. Sadece kendi marka sitesi olan www.vovi.com.tr üzerinden satıldığı için akıllı fiyatlara satılan deri çantaların markası Vovi, işte tam da bu bilinçli tüketicinin beklediği bir marka!”

Markanın isim hikâyesi nedir?

Vovi benim çocukluk kahramanım. İnsanlara hoş, şık ve prestijli hissettirecek bir marka olarak benden sonra da yaşamasını istiyorum.

 Bir kadın olarak kendi markanızın sahibi olmanızın artıları nelerdir?

Hedef kitlenin içinde olmak empatik düşünmenizi kolaylaştıran bir etken elbette ama yeterli değil. Tüketici beğenisi çok homojen değil. Modayı çok yakından takip eden bir kitle de var, sadece kendi beğenisini esas alan bir kitle de. Vovi koleksiyonlarının önemli bölümü zamansız parçalardan oluşuyor. Kadınlar bir çok parçayı bu nedenle yatırım olarak gardıroplarında görmek istiyorlar.

Size göre girişimci kadın olmanın artıları ve eksileri neler?

Türkiye’de girişimci olmak zor. Kadın girişimci olarak da yapmak istediğiniz işe bağlı olarak hayli zor. Bu işi kurarken, kadın girişimci olanaklarını araştırmıştım ve başvurdum da. Çok üzücü ki, konuyu değerlendirecek mercilerdeki yetkililer, bu pazarı, modayı, “iyi hissetme” duygusunu anlamaktan hayli uzaktılar. Reddedildi başvurum. Ben ürünlerime güvendiğim için kendi imkanlarımla yoluma devam ettim.

 Kurduğunuz markayla ilgili bir gelecek planınız olmalı. Vovi’yi 10 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Vovi’nin 10 yıl içinde yurt dışından da talep görecek koleksiyonlar yaratıyor olmasını hedefliyorum.

 Reklamcılık alanındaki başarınızı arkanızda bırakıp farklı bir yola koyuldunuz neden farklı bir sektör?

Ben kariyerimi reklamcılıktan marka yönetimine dönüştüreli hayli zaman oluyor. Ve moda sektörü son 10 yılımı geçirdiğim, çok şey öğrendiğim bir sektör. Bilgi ve deneyimimi bildiğim bir sektörde ve konuda kullanmak istediğim için Vovi’yi yarattım.

 Reklamcılıkla kazandığınız bilgiler bu alanda size nasıl etki ediyor?

Reklamcılık, marka yönetiminin olmazsa olmaz enstrümanlarından. Ancak; yeni bir marka olarak Vovi emeklerken, reklam dışındaki pazarlama enstrümanlarıyla yol almayı tercih ediyoruz. Elbette reklam bir noktadan sonra ivme verecektir markanın daha iyi tanınmasına.

Vovi Markasının Yaratıcısı Kadın Girişimci İpek Utlu'yla Tanışın Başarılı kadın kimliği ülkemizde sık rastlanamıyor. Aile baskısı, çevre baskısı kadınları başarıdan alıkoyuyor. Peki, sizde durum nasıldı?

Ailemin desteğini alarak başladım ben bu yolculuğa. Hatta annemin bana inancı ve desteği olmasa cesaret edemezdim diyebilirim. Ayrıca Vovi’nin ön çalışmalarında birlikte çalışacağım kişi ve firmaları çok düşünerek seçtim. Hemen hepsi önceden çalıştığım, tanıdığım ve çalışma şeklini bildiğim kişiler. Onların Vovi’ye inanmaları ve bana verdikleri manevi destek çok önemliydi.


Herkesin bir idolü vardır; sizin idolünüz kimdi?

Bir idolüm hiç olmadı. Ancak, yaşamdaki duruşu, her daim bilgili olma azmi ve günceli yakalama isteği ve başarısı ile annem hayran olduğum bir figürdür.

 Son olarak başarılı girişimci olmak isteyen kadınlara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Henüz bir tavsiye vermek için erken olduğunu düşünsem de, sorunuzu cevapsız bırakmak istemediğim için, önemli olduğunu düşündüğüm tek bir şey söylemek isterim: Bilgili oldukları ve merak etme hislerinin hiç tükenmeyeceğinden emin oldukları bir alana yatırım yapmalarını tavsiye ederim. Bilgi ve merak şevki tetikleyen unsurlardır ve başarıyı doğuran en önemli faktörün şevk olduğuna inanıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here