in ,

Yumurtalık Kisti Nedir?Yumurtalık Kisti Ağrı Yapar mı? Sol Kasık Ağrısı Yumurtalık Kistine Bağlı mıdır?

Yumurtalığın içinde veya üstünde oluşan, içi sıvı veya başka dokular ile dolu kese / kitleye ‘yumurtalık (over) kisti’ denir. Yumurtalık kistleri sıktır. En çok üreme çağı yaş grubunda veya menopoz döneminde görülür. Çoğu selimdir, yani kanser değildir ve tedaviye gerek olmadan kendiliklerinden gerilerler. Nadiren, habis (kanser) olabilirler.
Farklı tipte yumurtalık kistleri vardır. En sık rastlanan yumurtalık kistleri, fonksiyonel kistlerdir. Çoğunlukla bulgu vermezler. 6-8 hafta içinde tedavisiz gerilerler. Teratomlar ise farklı tipte dokular içerir. Örneğin, deri, saç, kıl, yağ dokusu gibi dokular birarada teratom içinde yer alır. Bunlar doğumdan beri bulunabilir ve üreme çağında hormonal etki ile büyüyebilir. Çok nadir olarak teratomdan kanser gelişebilir. Kistadenomlar ise yumurtalık dış yüzeyinden gelişir. Çok büyük boyutlara ulaşabilmelerine rağmen sıklıkla selimdirler. Çikolata kistleri ise endometriozis hastalığının yumurtalığı tutan formudur.

Yumurtalık kistleri hangi şikayetlere yol açar?

Yumurtalık Kisti NedirÇoğu zaman yumurtalık kistleri hiçbir şikayete neden olmaz. Normal jinekolojik muayene sırasında veya başka bir nedenle batın görüntülemesi sırasında şans eseri saptanırlar. Bazı kistler künt veya keskin karın veya kasık ağrısı yapar. Bazen ağrı, bazı aktiveteler sırasında oluşur. Büyük olanları ki sıklıkla çapı 5 cm.’den fazla olanlar için ‘büyük’ denir, yumurtalığın kendi etrafında dönmesine (torsiyon) neden olabilir. Bu durum tek taraflı, gelip geçici veya ani ağrıya neden olabilir. Kistin kendi içine kanaması (korpus hemorajikum) veya kist patlaması (kist rüptürü) da ani ve şiddetli kasık / karın ağrısı nedenidir.

Yumurtalık kist tanısı nasıl konur?

Kadın hastalıkları ve doğum doktorunuz bir yumurtalık kistinden şüpheleniyorsa ilk yapılan jinekolojik muayene ve ultrasondur. Ultrason, ses dalgalarını kullanarak iç organların resmini oluşturan görüntüleme yöntemidir. Kişi evli ise transvajinal (hazneden), evli değilse transabdominal (karından) yoldan ultrason kullanılır. Elde edilen görüntüler kistin şekli, boyutu, içeriği ve yeri belirleniyor. Kistin içeriği tamamen sıvı, tamamen katı, bazen de ikisini de içeren şekilde olabilir. Kistin doğası ile elde edilen bu bilgi yönetimde çok önemlidir.

Yumurtalık Kisti Nedir

Yumurtalık kistlerinde istenen kan testleri ise ‘tümör belirteçleri’ denilen ve yine kistin doğası, tipi hakkında bize bilgi veren özellikli testlerden oluşur. Bu belirteçler sadece yumurtalık kistlerine özgü değildir, ancak değerler özellikle kistin tipi ve habeset derecesi konusunda bilgi verir.

Yumurtalık kistleri nasıl tedavi edilir?

Yumurtalık kisti saptandığında önümüzde birkaç yönetim şekli vardır. Hangi yönetim şeklinin seçileceğine kistin tipine, boyutuna, hasta yaşına, şikayete bağlıdır. Tedavisiz takip yanında büyük veya akut batına neden olan kistler için cerrahi tedavi seçeneği de söz konusudur. Tedavisiz takip, kistin boyut ve içeriğinde değişiklik olup olmadığını belli aralıklarla yapılan ultrason ile belirlenmesidir. Hangi sıklıkta ultrason yapılacağını ve takibin süresini kadın doğum hekiminiz belirleyecektir. Birçok kist bir-iki adet dönemi boyunca takip sonrası geriler.

Yumurtalık Kisti NedirCerrahi ise yumurtalık kisti büyük veya ciddi şikayete neden oluyor ya da kanser şüphesi varsa söz konusudur. Cerrahinin tipi birçok faktöre bağlıdır. Yine kistin boyutu, ilerde çocuk sahibi olma isteği, hastanın yaşı, ailede yumurtalık veya meme kanser öyküsü olup olmadığı, ultrasonda kistin özellikleri, kanda bakılan tümör belirteçlerinin değerleri, kistin tek veya çift taraflı olması gibi birçok faktör bir arada değerlendirilerek cerrahinin tipi ve genişliğine karar verilir. Sıklıkla sadece kist alınırken bazı olgularda kist o kadar büyümüştür ki sağlam bir yumurtalık dokusu kalmamıştır. Bu durumda o taraf yumurtalık alınmak zorunda kalır. Yumurtalık kistinin selim olduğu düşünülüyorsa en az hasar verecek cerrahi uygulanır ki bu sıklıkla laparoskopik yöntemdir. Karına ufak deliklerden özel aletlerle girilerek uygulanır. Diğer bir cerrahi yöntem ‘açık cerrahi’dir. Karın geniş olarak açılarak yapılan klasik ameliyatlardır. Kanser şüphesi varsa veya yumurtalık kisti çok büyükse tercih edilir. Gerçi kanser cerrahisi de artık laparoskopik olarak da yapılmaktadır.

Kadın Hastalıkları ve Kadın Doğum Uzmanı
Doç.Dr. Başak Baksu
www.basakbaksu.com.tr

Siz Ne Düşünüyorsunuz

300 puan
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Doç. Dr. Başak Baksu

Doç. Dr. Başak Baksu

Doç. Dr. N.Başak Baksu, 1969 yılında Kayseri’de doğdu. İlköğrenimini 1976-1981 yılları arasında; Kayseri Ahmet Paşa İlkokulu’nda tamamladı. Orta ve Lise öğrenimini 1981-1988 yılları arasında; İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi’nde tamamladı. 1988-1994 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde yüksek öğrenimini tamamladı. 1994-1996 yılları arasında; İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji A.B.D’da 9 ay asistanlık, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji A.B.D’da 4 ay asistanlık, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği’nde 5 ay asistanlık yaptıktan sonra kendi isteğiyle bıraktı. 1996’dan 2000 yılına dek; Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde asistanlığa devam etti. 2011 yılında; Perinatoloji Yan Dal Uzmanlığını aldı, 2013 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum branşında Doçent oldu.


Mezuniyet sonrası eğitimlerine devam eden Başak Baksu; 01.03.2005-01.06. 2005 tarihleri arasında; İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum A.B.D Perinatoloji Bilim Dalı’nda rotasyon yaptı. Mart 2006’da “Fetal Medicine Foundation” tarafından verilen 11-13+6 hafta Ultrason Muayenesi Yeterlilik Sertifikasını aldı. 01.12.2006-01.05.2007 tarihleri arasında, İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD Prenatal Tanı ve Tedavi Ünitesi’nde eğitim aldı. 14.05.2007-08.06.2007 tarihleri arasında; Toronto Universitesi’nde hem “Obstetrics and Gynecology Department Maternal-Fetal Medicine Division”da, hem de “The Hospital for Sick Children Pediatrics Department Division of Cardiology”de Fetal Ekokardiografi Ünitesi’nde gözlemcilik yaptı. 05.05.2014-15.06.2014 tarihleri arasında; Bonn Üniversitesi Perinatoloji Kliniği’nde fetal girişim ve fetal ekokardiografi alanında gözlemcilik yaptı.


2001-2009 yılları arasında, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde ve 2009-2011 yılları arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde başasistanlık yaptı. 2011-2014 yılları arasında, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, Perinatoloji Polikliniği’nde görev yaptı. 2014-2016 yılları arasında, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Perinatoloji Kliniği’nde Perinatoloji Yandal Uzmanı olarak görev aldı. Nisan 2016 yılından itibaren Acıbadem Hastanesi Kozytağı’nda görev yapmaktadır.

Sezaryen mi, Normal Doğum mu?

En İyi Filmler ile İzlenmesi Gereken Filmler Listesi – 50 Film