İlkokuldan beri yaşadığı süreçle birçok insan arkadaşlarına, ailesine ve sevdiklerine 1 Nisan şakaları yapmaktadır. Şakanın evrensel günü olarak anılan 1 Nisan şakaları mart ayının sonunda sıkça aranmaktadır. 1 Nisan’da sizde hiç farkında olmadan kötü bir şakanın başrolü olabilirsiniz. Dünyanın birçok bölgesinde geleneksel hale gelmiş 1 Nisan şakaları okullarda da öğrenciler arasında eğlence konusu olmayı başarmıştır. Bu evrensel şaka günü farklı kültür ve geleneklerde de benzer şekilde kutlanıyor.  Günümüzde 1 Nisan ile ilgili anısı olmayan insan yoktur. O gün geldiğinde herkes çevresinden bir hamle bekler ya da çok dikkatsiz bir şekilde kötü bir şakanın kurbanı olur. Bazılarımız ise arkadaşlarımızı ya da sevdiklerimizi kötü bir şakanın kurbanı yaparız. Eğlencenin doruklarına vardığımız 1 Nisan günü mutlaka hepimizin aklında farklı bir anı olarak kalmıştır. İnsanlar her ne kadar bugün birbirine şaka yapsalar da 1 Nisan tarihçesine dair fikir sahibi değildir. Bizde bu yazımızda sizlere 1 Nisan’ın tarihçesini ve 1 Nisan’da yapılabilecek şakaları anlatacağız.

1 Nisan Şakası Tarihçesi

1 Nisan şakası tarihçesi Fransa’da 16 yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1564 yılında Fransa’nın başında bulunan kral IX. Charles yılbaşının tarihini 1 Nisan’dan 1 Ocak’a aldı. O yıldan itibaren yılbaşını 1 Nisan olarak zanneden insanlara 1 Nisan şakaları yapılmaya başlandı. Alay etmek amacıyla İnsanlara yapılan bu şakalar bir süre sonra gelenek haline geldi. Böylece 1 Nisan günü yılın aynı gününde kutlanmaya başlandı ve yılbaşını bugünde kutlayan insanlara “Nisan Balığı” ismi verildi. İngiltere’de Nisan Kaçıklar Günü olarak kutlanan 1 Nisan ile ilgili en eski şakanın Romalılar döneminde yapıldığı düşünülüyor.

1 Nisan Şakaları Nelerdir

Karton Kutu ve Su Dolu Balon Şakası

1 Nisan şakalarının içinde belki de dikkatini çekecek en iyi şakalardan birisidir. Bu şakayı yapmak için öncelikle bir karton kutu bulun. Daha sonra içine su doldurduğunuz bir balonu son şişkinliğe ulaşacak boyuta gelene kadar şişirin. Balonu kutuya koyduktan sonra kutuyu yüksek bir yere koyun. Şakazedemize şu kutuyu verebilir misin diyerek şakanızı yapın. Emin olun çok eğleneceksiniz.

Diş Macunlu Bisküvi

1 Nisan şakaları okullarda sıkça yapılan şakalar olarak bilinmektedir. Arkadaşlarınızdan birine diş macunlu bisküvi şakasını rahatlıkla yapabilirsiniz. Öncelikle bir paket kremalı bisküvi alın. Bisküvinin içinde kremaları temizleyerek arasına diş macunu sürün. Güzel bir şekilde bisküvileri kapatıp ambalajına koyduktan bir arkadaşınıza ikram edin. Emin olun bisküviyi yediğinde arkadaşınız yüzünün aldığı hal sizi güldürecektir.

Klasik Kalabalık Ortam Şakaları

Kalabalık ortamlarda yapılan 1 Nisan şakaları her ne kadar klasikleşmiş olsa da eğlencelidir. Bu sayede kahkahalar daha çok artar. Mesela üç arkadaş tanımadığınız birisi yanınızdan geçerken yukarı bakın. Bir arkadaşınızı da bu esnada diğer kişinin tepkilerini kontrol etmek için uygun bir yere gizleyin. Emin olun çok eğleneceksiniz.

Boyalı Dürbün Şakası

Boyalı dürbün evden yapılabilecek basit şakalar arasında en kolayıdır. Bunu bu şakayı bilmeyen birine rahatlıkla yapabilirsiniz. Öncelikle borunun ağız kısmını boyayın. Şakayı kime yapacaksanız onun yanında dürbünle uzak bir yere bakın. Fakat bu esnada dürbünün boru kısmını yüzünüze temas ettirmeyin. Daha sonra dürbünü arkadaşınıza verin. Arkadaşınızın gözünün etrafı yuvarlak bir siyah boyayla boyanacaktır. Tabii arkadaşınızın aldığı bu hal sizi gülmekten kırıp geçirecektir.

Kibrit Kutusuna Tüylü Cisim Koyma Şakası

Kibrit kutusuna tüylü cisim koymak 1 Nisan şakaları arasında en az bilinenidir. Öncelikle bir kibrit kutusunun içine siyah tüyü bulunan küçük bir iplik yumağı koyun. Daha sonra kutuya ince görünmez bir ip bağlayıp kibrit kutusunu evin en uzak köşesine bantlayın. Böylece siyah kutuya açılırken ip siyahı yumağı çekip sanki kutudan böcek çıkıyormuş hissi verecektir.

Fotomontaj Şakası

Tanıdığınız bir yakınınızın fotoğrafını alıp gazetelerden birindeki fotoğrafa montaj yapabilirsiniz. Fotomontajı tamamladıktan sonra Ozalitlerden sayfanın aynısını alıp arkadaşınızın gazeteyi okumasını sağlayabilirsiniz. Gazeteyi okurken arkadaşınızın yüzünün aldığı tepkiye çok güleceksiniz. İyi bir şekilde organize edip uygularsanız yaptığınız 1 Nisan şakaları arasından emin olun en iyisi bu olacaktır.

Patates Lokum Şakası

Evden yapılabilecek basit şakalar arasında patates lokum şakası yer almaktadır. Öncelikle patatesleri kare kare lokum boyutunda kesin. Patatesi una buladıktan sonra lokum şekli aldığını göreceksiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra sonra patates lokumları arkadaşlarınıza ya da tanıdıklarınıza ikram edin. Emin olun yüzlerinin aldığı ifade sizi gülmekten kırıp geçirecektir.

Kayıp Aranıyor Şakası

1 Nisan şakalarının arasında en acımasız olanı bu şakadır. Bu şakayı yapmadan önce arkadaşınızın ya da tanıdığınızın fotoğrafını bulun. Fotoğrafı güzelce bir A4 kağıdına tasarlayarak altına kayıp aranıyor ilanı verin. Daha sonra etrafınızdaki binaların kapılarına yapıştırın. Emin olun çok güleceksiniz.

Türkiye’de Yapılan İlginç 1 Nisan Şakaları

Arkadaşının ÖSYM şifresini öğrenen genç sisteme giriş yaparak sınav giriş yerini Kastamonu yerine Hakkari olarak değiştirdi. Arkadaşı sınava giriş kağıdı eline ulaşınca büyük bir şaşkınlık yaşadı. Şakaya uğrayan genç arkadaşı yüzünden sınava bin 400 kilometre uzakta girdi.

Dayısına şaka yapmak isteyen bir genç bir camiden dayısının selasını okudu. Antalya’da meydana gelen bu olayın ardından dayının yeğeninden şikâyetçi olundu. Mahkeme gence ve ona yardım eden arkadaşına 2,5 ay hapis cezası verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here