Özellikle kariyer hayatının henüz çok başında olan ve iş hayatına yeni atılanlar, sudan çıkmış balık misalidirler. Bu kişiler hem çok hırslıdır hem de beklentileri çok yüksektir. Öncelikle beklentilerini fazla yüksek tutmamaları gerektiğini belirttikten sonra başarılı bir kadın nasıl olunurmuş o konumuza dönelim.:)

Kadınların çalışma hayatındaki egemenliği, gün geçtikçe fazlalaşıyor. Bir çok firma özellikle kadın personel arayışında oluyorlar. Çünkü kadınların şirketi temsil sürecine dahil olmaları şirketi bir kıraathane havasından çıkarıp direkt modern bir kimliğe bürüyor.  İş dünyasına ilk defa giren bir kadın, ilk zamanlarda birçok zorlukla karşı karşıya kalabilir. Tabi ki bu her zaman ve herkes için geçerli değil. Kadınların iş dünyasına sağladığı birçok kazanımlar ve yenilikler olmuştur.

Bir şeyi istediğiniz zaman, sahip olduğunuz her şey ile onun peşine düşmelisiniz. Bunun için ısrarlı ve hırslı olmalısınız. Kesinlikle ilk başarısızlıklarınızda pes etmeyiniz. Önünüzdeki uzun maraton için gerekli olan bütün kaynaklarınızı geliştirir ve hazır hale getirirseniz, başarılarınızı takip edebilmek için yeterli gücü bulacaksınız. Eğer siz de başarılı bir iş kadını olmak istiyorsanız öncelikle hangi iş üzerine kariyer yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Ayrıca eğer gerçekten başarılı bir kariyer istiyorsanız, birincil önerimiz bir ya da birden fazla yabancı dil biliyor olmanız olacağıdır. Bu teknik bir gerekliliktir, gerisi sizin hırsınıza ve çalışma azminize kalmış.

İşte temel önerilerimiz;

1.Her Durumda Patronla İyi Geçinmek İlk Şart;

indir

Nasıl bir işte çalışırsanız çalışın, patronla çok yakından iş yürütme süreçlerine dahil olsanız da olmasanız da onunla iyi geçinmeniz gerekir. Eğer işinizde ilerlemek istiyorsanız, öncelikle patronunuzla geçinmeyi öğrenmelisiniz. Başka hiç kimse sizin için ve kariyeriniz için patronunuzdan ya da şefinizden daha önemli olamaz. Çok çalıştığınızı bilirse, her zaman patronunuzla daha iyi anlaşırsınız.  Eğer süratli bir çalışma tarzı varsa ona hızlı ve kestirme cevaplar vermelisiniz. Pek çok detayı duymaktan zevk alıyorsa, ona istediği detayları verin. Her zaman patronunuzun yolundan gitmeyi deneyin.

2.Hayali Engeller Üretmekten Kaçının;

images

Bu iş olsaydı şöyle olmazdı falan gibi gereksiz cümlelerden kaçının. Patronunuz işi yapıp yapmadığınıza bakar. Yapılabilinecek her durumdaki işleri yapın. Engelleri söylemekten ziyade, onlara nasıl çözümler üretebileceğiniz üzerinde konuşun.

3.Bahane Üreten Hiçbir Şey Üretemez;

indir

Bahaneler patronunuzu yorar ve sizinle ilgili olumsuz düşüncelere kapılmasını sağlarken, sizin de ilerlemenizi engeller.

4.Affedebilmek Erdemdir;

18844637.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Bir çok şeyi görmezden gelip affetmenizde de fayda var.

5.En Büyük Rakibiniz Kendiniz;

first-job-lessons

Kendinizi aşarsanız, her şeyi aşabileceğinizi görürsünüz. Bu nedenle en büyük rakibiniz kendiniz olsun.

6.Zamanı Doğru Kullanmayı Bilin;

iş12

Zamanı doğru kullanmak, işlerin yetişmesi açısından oldukça önemlidir. Zamanı nasıl kullanacağınızı ayarlarsanız işleri o kadar kısa ve kolay bir biçimde sonlandırırsınız.

7.Planlı Ve Programlı Olmalısınız;

çalışkan-kadın-olmak-758x380

Yapacağınız işleri önceden belirleyip bir sıraya sokmak da sonraki gün için işinizi bir hayli kolaylaştıracak, yapabileceğiniz iş kapasitesini ve kalitesini arttıracaktır. Eee bu da yöneticilerinizin dikkatinden kaçmaz hiç merak etmeyin.:)

8.Yaptığınız İşi Sahiplenin;

calisan-kadin[4]

Ne iş yaparsanız yapın, kendi işinizi yapıyor gibi sahiplenin. İlerlemenin yegane yolu da budur.

9.Sabırlı Ve İstekli Olun;

çalışkan-kadın-olmak-758x380

İş hayatı insanı hemen kısa bir sürede bir yerlere getirmez. Sabırlı olmanız ve çok çalışmanız lazım. Bunun yanı sıra patronunuza ne kadar istekli olduğunuzu kanıtlamanız için de çok çalışmanız ve çalışmaya da istekli olmanız lazım.

10.Mesailerden Korkmayın;

Tired woman are sleeping

Mesailere kalmaktan korkmayın. Öğrenmeniz gereken bir dizi şeyi bu mesailerde öğrenebilirsiniz. Bu nedenle ilk zamnalar mesailerden kaçmamanızda da fayda var.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here