Türk milleti olarak hemen hepimiz misafir ağırlamayı ve misafirliğe gitmeyi önemseyen bir toplumuz. Bu anlamda millet olarak hoşgörüsü, vefası ve bağlılığıyla dillere destan olmuş bir milletiz. Gerek misafirliğe giderken, gerekse misafirlerimiz geldiğinde eliboş gitmez, ikramsız göndermeyiz sevdiklerimizi. Bu incelik mutlu bir tablo oluştursa da hazırlık aşaması her zaman yorucudur.  Bu anlamda özel toplantı ve buluşmalarınız için size hoş sunumu, pratik yapımı ile pratik yemek tarifleri lazım. Misafirlerinizi mutlulukla ağırlayabileceğiniz, yüzünüzü kara çıkarmayacak ve tadı enfes lezzetleri yapmaktan zevk duyacaksınız. Üstelik bir sürü malzeme isteyen tariflerden kaçındık. Yaparken eğleneceğiniz ve sonucu dört-dörtlük olacak pratik tariflerinizle herkesin sizden tarif almasını sağlayacaksınız. İşte ortak sevilen bir lezzetle karşınızdayız. Havuçlu toplar, namı diğer ev yapımı cezerye.

Havuçlu Toplar

İşimizin kolaylaşması için öncelikle pratik tatlı tarifimizin malzemelerimizi sayalım…

Yapacağımız tatlı yaklaşık 6 kişiliktir. Daha az ya da çok kişi sayısı için malzemeleri dilediğinizce çoğaltabilir veya azaltabilirsiniz.

7-8 adet havuç

1 çay bardağı şeker

1 yemek kaşığı tereyağı

2 paket petibör bisküvi

1 çay bardağı robottan geçirilmiş ceviz yada fındık içi

Havuçlu Top Tarifi 03

İlk adım olarak havuçlarımız güzelce traşlıyoruz ve yıkayarak rendeliyoruz. Rendeleme işlemimiz bittikten sonra bir tencereye bir kaşık tereyağımızı koyup eritiyor, sonrasında rendelediğimiz havuçları ilave ediyoruz. Yaklaşık 15 dk. kısık ateşte buharı ile pişiriyoruz.(bu sırada dibine sarmaması için ara ara karıştırmayı ihmal etmiyoruz.)

Havuçlu Top Tarifi 06

15 dk. sonra şekeri ilave edip 3-4 dakika eriyene kadar karıştırıyoruz.

Havuçlu Top Tarifi 02

Pişirdiğimiz şekerli havucun içine 2 paket petibör bisküviyi robottan geçirerek veya kendimiz kırarak ilave ediyoruz. Ve koyu kıvam almasını sağlıyoruz. Eğer biraz yumuşak olduğunu hissederseniz bir miktra daha bisküvi ilave edebilirsiniz. Son olarak fındık veyaz ceviz içini ilave ediyoruz ve bir kaşık yardmıyla yahut ben dondurma kaşığını kullanıyorum, onunla yuvarlak ceviz büyüklüğünde şekiller veriyoruz.

Havuçlu Top Tarifi 04

 

Oluşturduğumuz yuvarlak topları hindistan cevizine bulayıp, kürdan batırarak sunuma hazırlıyoruz.

Havuçlu Top Tarifi 05

Havuçlu Top Tarifi 07

Unutmayın hanımlar bir yemeğin veya tatlının tadı kadar sunumu da önemlidir. Hoş sunumlarla iştah açabilir misafirlerinizi sunumlarınıza hayran bırakabilirsiniz. Bu havuçlu tatlı sunumunuzla misafirlerinizi mutlu ağırlamış olacaksınız.

Afiyetle, mutlu kalın 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here