10 yaşındaki çocuklar, hayatlarının hemen her alanında birçok değişikliğin eşiğinde bulunurlar. Ergenlik döneminin başlangıcında oldukları için koltukaltı ve kasık bölgelerinde tüylenmeler, cilt problemleri, kızlarda meme gelişimi ve erkeklerde fiziksel gelişme başlar.

10 yaşındaki çocuklarda sadece fiziksel olarak olgunlaşmanın yanı sıra duygusal olarak da olgunlaşma dönemine girer. 10 yaşındaki çoçuk psikolojisi oturmak üzere olan en yüksek evrelerinin başında gelir.

Orta öğretimle birlikte yeni bir sosyal çevre içine girmeye hazırlanırlar.

10 Yaş Çocuklardaki Fiziksel Gelişimler

Kızlarda ve erkeklerde farklı farklı fiziksel gelişmeler beraberinde duygusal değişimler de yaşar: Heyecan, belirsizlik, korku ve utanç gibi. Çocuklar bu yaşta fiziksel görünümlerine önem vermeye başlar, akranlarıyla uyum sağlamak onlar için çok önemli hale gelir. Özellikle kız çocuklarının vücutlarında değişmeler başlar. Ebeveynler bu noktada çocukları vücut gelişimi hakkında sağlıklı bir şekilde bilgilendirmelidir. Bu dönemde çocukların vücut gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamaları için örneğin sağlıklı beslenmeyle kilo almalarına engel olmak gibi önlemler alınabilir.

Bu yaşta çocuklarda ortaya çıkan mahremiyet duygusuna özen gösterilmelidir. 10 yaşına gelen çocukların vücutlarını incelemek için banyo ederken ve giyinirken gizliliğe yani yalnız kalmaya ihtiyaçları oluşur. Onlar için bu fırsatı sağlayacak ortam hazırlanmalıdır.

Yine bu yaşlarda çocuklarda arkadaşlarının düşünce ve giyim tarzına dikkat etmeye başlayarak kendi giyim ve saç tarzlarına daha fazla dikkat etmeye başladıkları görülür.

10 Yaş Çocuklarda Özgüven

Bu yaştaki çocuklarının özgüvenlerinin sağlam olması kişiliğini inşa etmesinde yardımcı olmanın yanı sıra, arkadaş ortamlarında karşılaşacağı olası baskılara karşı da donanımlı olmasını sağlayarak kendisini korumasına yardımcı olur. Kendine güveni olan çocuklar, arkadaşlarının baskısıyla kötü davranışlar sergileyerek tehlikeli durumların içine girmez, istemedikleri şeyler yapmak durumunda kalmazlar.

10 Yaş Çocuklarda Ruhsal Dalgalanmalar

Bu yaştaki çocuklar arkadaşlarıyla ilişkileri doğrultusunda çok sık ruhsal dalgalanmalar yaşar, bu dalgalanmaları engellemek için doğru bir iletişim kurarak sıkıntılarını anlatmaları sağlanmalıdır. Ruh halleri çok sık değişkenlik gösterir.

Ergenliğin başlamasıyla birlikte hormonal değişiklikler başlar. Bazen neşeli bir ruh haline bazen de karamsar ruh haline sahip olabilir. Ruhsal dalgalanmaların sebeplerinden birisi de bedenindeki ve hayatındaki değişiklerdir. Düşündüğünüz zaman 10 yaşındaki bir çocuk için hem ergenlik dönemindeki fiziksel değişimlerle, hem arkadaşlarla sosyalleşmek hem de okulla başa çıkmak oldukça zorlayıcı bir süreçtir. Bu yaşta bir çocuğun bu kadar şeyle baş etmeye çalışırken duygusal dalgalanmalar yaşaması hiç de şaşırtıcı değil.

Eğer çocuğunuz, aşırı agresif tavırlar ve sürekli karamsar bir hal içindeyse çok endişelenmenize gerek yok. Fakat daha keskin davranışlar ve kişilik değişimleri yaşıyorsa örneğin uyku ya da yemek sorunu veya okula gitmek istememek gibi, çocuğunuzu uzman bir doktora götürmenizde fayda var.

Bu gibi durumlarda aşırılık görürseniz çocuk doktorunuzdan destek almalısınız.

Yaş Gruplarına Göre Çocuk Psikolojisi Makaleleri

3 Yaş Çocuk Psikolojisi

4 Yaş Çocuk Psikolojisi

5 Yaş Çocuk Psikolojisi

10 Yaş Çocuk Psikolojisi

Çocuk Psikoloji Kitapları

Dikkat Eksikliği

20 YORUMLAR

 1. Gerçekten çocuklar büyüdükçe dertleri de büyüyor lafına katılmaya başladım. Hep kendi aranızda muhabbet ediyorsunuz, benimle hiç ilgilenmiyorsunuz diye alınganlık yapmaya başladı kızımız. Halbuki ona çok özel vakit ayırıyoruz. Girdiği her ortamda da kendini önemli hissettiği ve aynı şekilde davrandığı duyumunu alıyorum. Konuşarak anlatarak idare etmeye devam.

 2. Gördüğüm çocukların aksine oğlum aşırı çekingen.daha küçük yaşlarda bunun geçeceğine inanarak üstüne gitmedim.fakat sınıfında söz almaya bile çekiniyor.babası ve ben çok girişken insanlarız bu da bizi rahatsız etmeye başladı.

 3. merhaba oglum 10 yaşında 2 aydır sert konuşmalar sert tepkiler derslerinde dalgın fazla iyi dinlemiyor ögretmenını birlfazla hafife almıyr dikkatsizlıgivar ama konuşyrz srn yok dikkatli olsa basarabilir bence sizden cevap bekliyorum

 4. 4 ay önce benim oğlum 10 yaşına girdi aşırı agresif oldu kendinden 3 yaş küçük kardesini dövüyor ve aynı zamanda her dedigimin tersini yapıyor .Hep onun istediği olsun istiyor ne yapmalıyım

 5. Merhaba sorum olcaktı 10 yaşinda oglum var ve cok zor günler geciriyoruz kusma karin agrisi doktora götürdüm hic bir şey bulunmadi ve dün gece konuştu benimle kendini kötü hissettiginde kusmasi geliyormus karni agriyormus akşam oldumu kötü birşey olcak gibi kötü his oluyor diyor cok agladi kimse yardim edemez diyor pisikologa termin aldim bu gibi durumla karşilasan biri varsa yardimci olabilirmi lütfen .Birde bizim yatagimizda yatiyor 3 gündür şaşirdim uyku zamani geldiginde hep böyle yapiyor

 6. Merhaba,16 ve 10 yaşlarında iki oğlum var. Bu sene Türkiye’de 3.yılımız. Büyük çarçabuk uyum sağladı fakat küçük oğlum bir türlü arkadaş edinemedi. Özel okula gidiyor, bu sene şube değiştirdi belki daha iyi olur diye ama olmadı. Okul yönetimi beni çağırıp çocuğumu başka okula almamın daha iyi olacağını söyledi. Çocuk okul değiştirmek istemiyor ama çok yalnız okulda, ev ortamında iyi ama hiç arkadaşı yok. 3 yılda 2 okul değiştirdi, ne yapmalıyım, nasıl bir yol izlemeliyim

 7. merhaba 9.5 yaşındaki kızım durmadan pony denilen şu küçük oyuncaklarla oynuyor ve her fırsatta buna benzer videolar izliyor bu normalmi hala minik minik oyuncaklarla oynaması benim garibime gidiyor.cevap verirseniz sevinirim.

 8. 9yasinda oğlum var hareketleri davranışları çok değişti bu aralar benim yaptgm herşeye karışıyor sorguluyor mutfakta beni çok rahatsız ediyor oda birşeyler yapmak isdiyo herhangi bi konuda tepkilerini çok farklı ve belli ediyo aurakli şikayetçi

 9. Merhaba 10 yaşında Kızım var çalışıyorum ilgilenemiyo rum dersçalismıyoderslafınıduyuncadersdiye bihosoluyondiyo bayıldım babaylagörüşmuyo anlamadım öģretmenler kafalar amin temiz diyorneyapt amin derse yöneliyor hep oyun televizyon

 10. 16 ve 10 yaşında kızlarım var onlar istedidiği için üçüncü kızımda oldu şimdi 10 aylık çok meraklı ablaları odalarına almıyor zaten girdiği vakitte en sevdikleri şeyleri bulup onunla oynamak istiyor

 11. Sevgili rehber benim oglum sanirim 10 yasinda ve yanimda 10 gundur yanimda uyuyor bir derdi var ancak anlatmak icin benim 9 dogurmami bekliyor . anlasilan benim oglum can cigerim bitanem bana guvenmiyor … Ben nerede hata yaptim onu anlamak icin zaman verdim ama diyelim ki yarin Yokum ve hayyata olmayacagim acaba benjm oglum o zaman bu kadar hayati anlami olan sey neyse acaba kime anlatacak … Sevgili rehber bir gun belki sana anlatir ..
  Sevgilerler fedakar anne

 12. 10 yasnda bir oglum var.aramizdaki bag inanilmaz kuvvetli.babadan ayriyiz.baba alip gordugu zaman farkli bir ibadet edilen yere hatra buyuklerin oldugu bir yere goturuyor.cocuk bundan etkileniyor.bu yas cocuklardA duygu degisimlwri ve ruhsal degisimler cocugu asiri etlilemektemidir?bu durumda ne yaoBilirim?yardim ….

 13. Selam benimde 10 yaşında bir kızım var yalan söylemeye başladı ders çalışmayı zaten sevmiyor bide cantamdan benden habersiz para almış ne yapmalıyım aynı zamanda çok duygusal zor bir süreç geçiriyoruz ne yapmam lazım

 14. Evladın mı var derdin var derler ya hakikaten doğru. Evlendiğime evleneceğime yedi sülaleme pişman oldum. gerçekten bekarlık sultanlıkmış kıymetini bilemedik.

 15. Merhaba 10 bir kızım var esımle problemlerimiz var bosanma asamasındayız kızım ıcın cok endıselenıyosun konusmaya calısıyorum okulda derslerinde bır problem yok yanlız cok ıcıne kapandı ogretmenleri ile konustum kızımın yasından daha olgun hareketleri oldugunu söyledi tabikı kotu anlamda degıl kardeslerini sahiplenme gibı herseyi kendisi yapmak istemesi gibi ayrıca bana karşılık verir oldu kendi krndine aglar oldu ne yapacağımı bilemiyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here