Normal IQ lar var bir de normalin çok üzerinde anormal denilebilecek kadar yüksek IQ ya sahip olan insanlar var. Tanishq Abraham da bunlardan biri. 11 yaşında Kaliforniya Sacremento’daki American River Üniversitesinin üç nölümünden birden mezun olarak, dünya üzerinde çok az görülen bir başaraıya imza attı.

Müthiş Çocuk Tanishq Abraham

11-yasinda-3-universite-bitirmeyi-basaran-bir-cocugun-basari-oykusu-1
1 yıl içerisinde Abraham üniversiteden matematik, fizik ve yabancı dil olmak üzere üç farklı alandan diploma aldı.

11-yasinda-3-universite-bitirmeyi-basaran-bir-cocugun-basari-oykusu-2
Abraham 7 yaşındayken yerel bir kolejde astronomi dersleri almaya başladı. Evde de ailesi ona lise düzeyinde eğitim veriyordu. Geçen yıl Kaliforniya’da lise bitirme sınavına girerek liseyi bitirdi ve tam zamanlı olarak üniversiteye başladı.

11-yasinda-3-universite-bitirmeyi-basaran-bir-cocugun-basari-oykusu-3
” Bu benim için gerçekten büyük bir şey değildi, sadece öğrenme aşkımın peşinden gittim ve bu da burada sona erdi .”

11-yasinda-3-universite-bitirmeyi-basaran-bir-cocugun-basari-oykusu-4
Abraham, annesi, babası ve kız kardeşi ile birlikte Sacramento’da yaşıyor. İki kardeş yüksek IQ’lu oldukları için 4 yaşını doldurduklarında yüksek IQ topluluğu olan MENSA’ya katıldılar. Abraham boş zamanlarında NASA için makale yazıyor.
Abraham ilkokula gittiği zaman okuldan sıkıldığını söylediğinde ailesi ona evde eğitim verme kararı almış. Oğullarının başarısıyla gurur duyuyorlar. Gurur duymasına duyuyorlar ancak yine de Abraham’la ilgili endişeleri de var: ” Hergün yetişkin gibi büyüyen bir sürü yetenekli çocukla ilgili hikayeler duyuyoruz. Bu çocuklar depresyona giriyor ve ruhsal sıkıntılar yaşıyor.” diyor babası. Annesi de; ” Onu mutlu ettiği sürece ne yapmayı istiyorsa yapabilir. ”

Ailesi bu kadar akıllı bir çocuğa sahip olduğu için gurur duysa da, onun bu yaşında kazandığı başarıların çocuk psikolojisi konusunda nasıl bir etki yaratacağını tam olarak kestiremiyorlar.

11-yasinda-3-universite-bitirmeyi-basaran-bir-cocugun-basari-oykusu-5
Abraham çoğu insandan 11 yaşında çok daha başarılı olmasına rağmen yaptıklarının istedikleri yanında çok basit kaldığını düşünüyor. O Nobel ödülü kazanmak ve ABD başkanı olmak istiyor. Tabi şimdiki önceliği yüksek lisans ve doktora.

11-yasinda-3-universite-bitirmeyi-basaran-bir-cocugun-basari-oykusu-6
Mezuniyet kepini kendisi dekore etmiş 🙂

Canı Pahasına Okumaya Çalışan Çocukların Azmine Hayran Kalacağınız 25 Fotoğraf başlıklı yazımızı okumak ister misiniz?

1 Yorum

  1. Ağaç yaşken eğilir diye boşuna dememişler. Tebrikler çocuğa. Ailesi için müthiş bir gurur. Geleceğin önemli bir bilim adamı olacağı kesin. Aslında çocuklar erken yaştan itibaren donanımlarla yetiştirilmeye çalışılsa mükemmel sonuçlar alınabilir. Bu da biz anne-babalara örnek olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here