İlişkilerinde yanıltıcı olan ya da başka şeylere odaklanmış olan çiftler sağlıklı bir seks hayatının faydalarını fark etmeyebilirler. Ve bu çiftleri suçlamıyoruz!  Ama bu çiftler seksin faydaları neler bilirlerse belki de seks hayatlarını düzene koyabilirler. Seks hakkında az bilinen faydalar vardır. Bunlardan bazılar: kan basıncını düşürmesi, daha az hasta olmak gibi faydalardır.

Seks, hem fiziksel hem de duygusal olmak üzere birçok nedenden dolayı önemlidir. Seksin cinsel ilişkiyi hissettiren ve partnerinizle bağ kurmanızı sağlayan “sarılmanın hormonu” olan oksitosini serbest bıraktığını duymuş olabilirsiniz, ancak farkında olmadığınız başka birçok sağlık yararı da vardır.

İşte daha fazla seks yapmanı gerektiren seksin faydaları

13. Daha az hastalanırsın

Haftada bir veya iki kez seks yapmak, vücudunuzun bakterilerden ve virüslerden gelen enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan bir antikor olan immünoglobulin seviyelerini yükseltir. Düzenli seks bağışıklık sisteminizi yüzde 30 oranında artırabilir.

12. Bir koşu bandından daha heyecanlı

Heyecanlı olan sex, dakikada 3 – 4 kalori yakmanıza yardımcı olur ve orgazmlar doğal bir iştah bastıran amfetamin benzeri kimyasal feniletilamin üretir. (Bonus: feniletilamin de çikolatada bulunur!)

11. Egzersiz olarak sayılır

Pinzone, “Seks gerçekten harika bir egzersiz formudur” diyor.  Seks, dakikada beş kalori, TV izlemekten daha fazla kalori kullanır. Seksin egzersiz olarak faydası: kalp atış hızınızı artırması ve kalori yakmanıza yardımcı olarak kaslarınızı çalıştırmasıdır.

Seksin faydaları arasında bulunan kas çalıştırması ve kalori yaktırması için vaktinizi düzenleyin. Pinzone, “Egzersizle olduğu gibi, tutarlılık, faydaları en üst düzeye çıkarmaya yardımcı oluyor” diyor.

10. Prostat kanserine yakalanma riskini düşürür

Seks prostat kanserini önlemeye yardımcı olabilir.

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada sıklıkla (en az 21 kez) sık sık boşalan erkeklerin prostat kanserine yakalanma olasılığı daha azdı.

Bu faydayı kazanmak için bir ortağa ihtiyacınız yoktur: Cinsel ilişki, gece salımı ve mastürbasyon, denklemin bir parçasıydı.

Bu çalışmada önemli olan yegane nedenin cinsiyet değil. Pek çok faktör kanser riskini etkiler. Ama seks size yardımcı olarak kanser riskinin azaltılmasına destek sağlar.

9. Libido Artırır

Daha canlı bir seks hayatı için özlem gerekir mi? Northwestern Üniversitesi’ndeki Feinberg Tıp Okulu’nda Chicago’da doğum ve jinekoloji profesörü  Lauren Streicher, “Seks yapmak, daha iyi seks yapmanıza yardımcı olacak ve libidonuzu geliştirecek” diyor.

Kadınlar için, seks yapmak vajinal yağlama, kan akışı ve elastikiyete sahip olmakla birlikte, bunların hepsinin cinsiyeti daha iyi hissettirdiğini ve daha fazlasını istemenize yardımcı olduğunu söylüyor.

8. Benlik saygısını geliştirir

Seks, genel bir his-hissi veren endorfin salgılar. Bu da cinsel ilişkiden sonra kendinizi sakin ve güvenli hissetmenizi sağlayan şeyin bir parçasıdır. Yatak odasında iyi hissetmek hayatınızın diğer alanlarını da etkileyebilir.

7. Aspirinden daha faydalı

Endorfinlere ek olarak, cinsellik,  baş ağrılarını, dönem kramplarını ve sırt ağrısını hafifletebilen doğal ağrı kesicidir. Tabii ki, partneriniz bir dahaki sefere baş ağrısı kullanmayı denemediğinizde, bir daha asla cinsel ilişkiye girmeyecek bir bahane olarak hatırlatacaktır.

6. Daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Orgazm sırasında salınan oksitosin de uykuyu destekler

5. Kan Basıncınızı Düşürüyor

Joseph J. Pinzone, MD. Amai Wellness’in CEO’su ve tıbbi direktörü bir araştırmasında: cinsellik ile  düşük tansiyon arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor.

“Birçok çalışma var” diye devam eden Pinzone. “Bir dönüm noktası çalışması, özellikle cinsel ilişkinin (mastürbasyon değil) sistolik kan basıncını düşürdüğünü ortaya koydu.”

4. Stresi ve depresyonu azaltır

İş yerinizde zor bir günden sonra cinsel ilişkiye girmek istemeyebilirsiniz ancak cinsellik aslında stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Çalışmalar, bir eş ile seks yaptıktan sonra (mastürbasyonun aksine), kadınların daha düşük stres hormonu düzeylerine, daha düşük kan basıncına sahip olduklarını ve daha iyi bir duygudurumda olduklarını bildirmişlerdir. Bir çalışma, sperm uygulanan kadınların prezervatif kullananlara göre daha az depresyonda olduğunu bulmuşlardır.

3. Koku duyunuzu geliştirir

Orgazmdan sonra, vücudun cinsel olarak tatmin olmuş hissettiren bir hormon olan prolaktin üretir. Ancak prolaktin, koku alma duyularınızı kontrol eden beynin bir parçası olan koku haznesini de aktive eder – eşinizin cinsel tansiyonu ve nefes alması arasındaki ilişki, partnerinizin bağını artırabilir.

2. Daha genç görünmenizi sağlar

Seks östrojen seviyelerini yükseltir, bu da saçlarınızı parlak ve cildinizin ışıltılı yapar. Aslında, sıradan seks, The Superyoung’un Sırları’nın yazarı David Weeks’e göre, aslında yaşlanmayı yavaşlatabilir. Çalışmasında, partnerleriyle cinsel ilişkiye giren insanlar (sıradan seks ya da mastürbasyon işe yaramıyordu!) Haftada üç ya da daha fazla kez, yaşlarından 7 ila 12 yaş daha genç görünüyordu.

1. Düzenli periyotlar

Bir Stanford Üniversitesi araştırması, haftalık cinsellik yaşayan kadınların daha az sıklıkta cinsel ilişkiye giren kadınlara göre daha düzenli döngüleri olduğunu buldu. Anlayacağız, regl dönemini düzenlemekte seksin faydaları arasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here