2 yaş çocuk psikolojisi denilince akla bıcır bıcır, sevimli çocuklar geliyor. Yeni yeni konuşmaya başlayan, tuvalet eğitimine başlanan, etrafına neşe saçan çocuklar. Bu yaş, kişiliğin oluşmasını belirleyen yaşın başlangıcıdır.

Ayna Evresi2 Yaş Çocuk Psikolojisi ve Ayna Evresi (2)

2 yaş çocuk psikolojisi olarak baktığımız zaman 2 yaş için ayna evresi diyebiliriz. Çocuk karşısındakileri bir ayna gibi görmekte ve tekrar yoluyla öğrenmektedir. Ona söylenenleri tekrar eder, bu tekrarları yaparken de kişi ayırt etmez. İsimleri taklit ederek öğrenir. Artık anne – babasının isimlerini bilmenin ötesinde tüm aile fertlerini tanır ve onların yaptığı hareketleri izleyerek, kendisine uygun olanı seçer ve o şekilde konuşur. Kötü sözlerin onun psikolojinde bir yeri yoktur. Çünkü henüz iyi ve kötüyü ayırt edemez.

2 Yaş Çocuk Psikolojisi

Model Seçer

Çevresinde olup biten herşeyin farkına varan 2 yaş çocukları kendisine bir model seçer. Bu model genellikle babası, abisi veya kuzenidir. Seçtikleri mode genellikle yakın yaş gurubundan, aynı cinslerdir. Bu model nasıl haraket ediyor, nasıl giyiniyor, nasıl 2 Yaş Çocuk Psikolojisi ve Ayna Evresi (3)konuşuyor ise o da onlar gibi davranış sergiler.

Tuvalet Eğitimi

2 yaş çocuk psikolojisi öğrenmeye oldukça açıktır. Bu çocuklar tuvalet eğitimini öğrenir ve uygularlar. Başlarda zor veya erken gibi görünse de tuvalet eğitimi için en ideal evredir.

Anne veya Babaya Olan İlgi

Bu yaş evresinde çocuklar karşı cinsten olan ebeveynde duygusal olarak daha yakın hissederler. Bu da cinsiyeti öğrenmesinden kaynaklanır. Aslında kadın veya erkek ne demek bilmiyordur fakat ayna etkisi ile öğrendiği bazı tutum ve davranışları sergilemek istediği için davranışları bu yönde olur. Bu dönemde anne ve babalar ilgiyi dengeleme konusunda dikkatli olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here