Kadınların zekasından şüphesi olan var mı? Sanıyorum ki yoktur. Bir ev geçindirmek, o evdeki herkesin tek tek mutlu olmasını sağlamak, herkese uygun ve pratik çözümler üretmek herkesin harcı değil. Ama bazı kadınlar var ki zekasını icatlarına dökmüş. Ve icatlara baktıkça anlayacaksınız ki hepsi hayatı kolaylaştırmak adına, pratiklik adına yapılmış şeyler. Yani kadın zekasını her icatta görebilmek mümkün.

20.Alice H. Parker

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 02

 

İlk olarak Bayan Parkerla başlayalım. Kendisi merkezi ısıtma sistemini geliştirmiş. Buram buram pratiklik ve zeka kokan bir icat. 1919’da patent için ABD’ye başvurdu. Bu mükemmel icadın planını yukarıda görebilirsiniz. Kendisinin bu icadı ısıyı eşit bir şekilde tüm odalara yayabilmeyi hedefliyordu.

19.Ann Moore

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 03

 

Ann Moore sanıyorum birçok kadın gibi elinden işini eksik etmeyen, evin içinde oradan oraya dolanan kadınlardan biriydi. Eh bir de üzerine bebek olunca çözümü bu şekilde bir bebek çantası geliştirmekte bulmuş. Günümüzde kullanılan kanguruların temelinin bu çanta olduğunu düşünmekteyim.

18.Bette Nasmith Graham

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 04

 

Tükenmez kalem, dolma kalem gibi mürekkepli kalemler kullananlar daksilin kıymetini bilir. Ve elbette ki bu yaratıcı icat bir kadından. Kendisi sanıyorum tükenmez kalemle yazarken yaptığı yanlışlardan bıkmış ve daksili icat etmiş. Aynı zamanda şimdiki plaza kadınlarının bozulan french manikürünü de daksille düzelttiği düşünülürse, eli öpülecek kadınsın Graham!

17.Josephine Cochrame

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 05

Önceden bir lüksken artık çoğu mutfakta bir elzem haline gelen bulaşık makinesinin mucidi Josephine zamanında çok fazla davet veren bir kadınmış. Ama misafirler gittikten sonra tabakları yıkamaktan ve kırmaktan bıkmış usanmış. O da bulaşık makinesini icat ederek can sıkıntısına son vermiş, partilere devam etmiş. Ellerinden öpüyoruz!

16.Dr.Maria Telkes

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 06

 

Suyu ısıtmak için doğalgaz, elektrik ya da tüp kullanılır ama farkındaysanız bunlar sizin cebinizden her an çalan şeylerdir. Ama güneş enerjisi öyle mi? Taktır, bak keyfine. Güneş azıcık çıksa bile sıcak suyun elinin altında. Bu tasarruf örneğini sergileyenin bir kadın olmasına şaşıran var mı aranızda?

15.Dr. Patricia Bath

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 07

 

Kendisi, özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan katarakt hastalığına tutulan kişilerin içini rahatlatmak için uğraşmış ve yemininin hakkını vermiş. Hipokrat seninle gurur duyuyor! (Yani duyardı bence.)

14.Helen Free

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 08

 

Diyabet hastalığını çekenler bilir… Şeker seviyesinin her an kontrol altında tutulabilmesi son derece önemlidir. İşte bunun farkında olan Helen Free evde uygulanabilen diyabet testini bularak hastaların yaşamını baya kolaylaştırmış.

13.Hedy Lamarr

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 09

 

Bu alımlı kadın öyle bir iletişim sistemi geliştirdi ki, şifreleri asla kırılamaz özellikteydi. Hedy bir kadının çok iyi sır tutması konusunda bizlere örnek oluyor!

12.Ida Forbes

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 10

 

Neredeyse her mutfakta bulunan, artık kolumuz bacağımız gibi bir şey olmuş su ısıtıcılarının da mucidi elbette bir kadın. Bu pratiklik başka hangi türün aklına gelebilirdi ki zaten?

11.Amanda Jones

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 11

 

Bayan Jones için buzdolabının temel taşı demek yanlış olmaz herhalde. Kendisinin bulduğu şeye bir buz makinesi diyebiliriz. Oldukça ilkel ama kendisinin amacına ulaştığını düşünüyorum.

10.Lilian Moller

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 12

 

Lilian Moller’ın iki icadından bahsedeceğiz: buzdolabı içindeki raflar ve mutfak mikseri. İkisi de kadınlara yarayacak, ikisi de kadınlara hitap eden ve kadınların hayatını kolaylaştıracak şeyler. Hazır buzdolabı içindeki raflardan bahsetmişken yumurtalık kısmında yalnız kalan yarım limonu anmadan olmaz.

9.Lyda Newman

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 13

 

Bir kadın tarafından icat edildiğine hiç ama hiç şaşırmayacağınız bir ürün daha! Klasik tarak ve fırçalar fazlasıyla geliştirilerek yukarıdaki form kazandırılmış.

8.Marion Donovan

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 14

 

Hatırlar mısınız bilmem… Önceden bebek bezi denen bir kavram yoktu. Naylonlar vardı, naylonların içine bez konurdu ve o bezler kirlendikçe yıkanırdı. Yani tam bir eziyet. Bu eziyeti en iyi bilen kişi kadın ve elbette ki bu eziyeti bitiren kişi de bir kadın. Kullan-at bebek bezlerini bulan Marion Donovan’a ne kadar teşekkür etsek az sanırım.

7.Marjorie Joyner

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 15

 

Perma makinesinin mucidi de elbette ki bir kadın. Kadınların en çok vakit geçirdiği yerlerden birinin kuaför olduğu düşünülürse bu mükemmel icadı bulan kişinin cinsiyeti hiç de yadırganmayacaktır.

6.Mary Anderson

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 16

 

Mary yağmurlu havalarda önünü göremediği için araba sürmekten hiç hoşlanmıyordu. O da cam sileceklerini geliştirdi. Böylesine pratik ve etkili bir çözümü de ancak bir kadın bulabilirdi zaten.

5.Mary Walton

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 17

 

Bayan Walton ise adeta topluma hizmet etmiş. Şöyle ki, fazla sesli çalışan lokomotiflerin sesini azaltıcı bir sistem geliştirmiş. Evi trenyoluna yakın olan kişilerden nasıl hayır duası aldığını siz tahmin edin artık!

4.Letitia Geer

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 18

 

Şu an birçok eczanede rahatça bulabileceğimiz, hastanelerde sık sık kullanılan ve işleri baya kolaylaştıran medikal şırınga da bir kadın tarafından geliştirilmiş.

3.Sara Mather

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 19

 

Diğer kadınların aksine pratik icatlar değil Sara’nın yaptıkları. Ama yine de hatırlamaya ve kutlamaya değer. Kendisi denizaltı lambasını ve teleskobu geliştirmiş.

2.Stephanie Kwolek

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 20

Burada bir anaçlık seziyorum… Neden mi? Çünkü Stephanie adeta annelerinin yavrularını koruyabilmek amacıyla kurşun geçirmez yeleği bulmuş.

1.Tabithe Babbitt

20 kadin mucit ve zeka kokan eserleri 21

 

Zamanında testereler sadece uzun formdaydı ve uzun bir şeyi kesebilmek için iki kişi gerekiyordu. Ama bir kadın elbette ki işini kendi başına becermek ister ve testereyi de yuvarlar.

20 kadın mucidimizi andıktan sonra aslında her kadının kendi evinde, kendi yaşamında bir mucit olduğunu her gün çeşitli icatlara ve mucizelere sebep olduğunu hatırlatmak ister ve size iyi günler dilerim!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here