Akademi Ödüllerinde En Özgün Senaryo ödülünü kazanan filmleri sizler için derledik. Bu derlemedeki filmler 21. yüzyılın en iyi filmleri arasında da yerini alıyor. Akademi Ödüllerinde ödül alan ve aday gösterilen filmler mutlaka izlenmesi gereken filmler listelerinde yerini alıyor. Gelin birlikte filmleri inceleyelim.

21. Yüzyılın En İyi Özgün Senaryo Ödülünü Alan Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

17. Crash – Çarpışma(2005)

Büyük ölçüde ayrı hayatlara sahip Los Angeles vatandaşları, ırk, kayıp ve kurtuluş hikayelerini konu edinen filmde bir çok gerçek gün yüzüne çıkıyor.

16. The King’s Speech – Zoraki Kral (2010)

İngiltere’nin Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Kralı III. George’un hikayesi, onun tahttaki uyuşmaz yükselişi ve emin olmayan hükümdarın ona layık olmasına yardımcı olan konuşma terapisti. En iyi politik filmlerden bir tanesi.

15. Gosford Park – Gosford Parkı (2001)

Üst kattaki misafirlerin ve alt katların yaşamların konu edindiği, 1932 yılında İngiltere’deki bir kır evinde bir partiye katılarak, bunlardan birinde geçen bir cinayet araştırılıyor.

14. Midnight in Paris – Paris’te Gece Yarısı (2011)

Nişanlısı ile Paris’e kayınpederinin iş sebebiyle ziyaret eden bir senaryo yazarının, Paris’te gezerken, gizemli bir şekilde gece yarısında her gün 1920’lere dönüyor.

13. Little Miss Sunshine – Küçük Gün Işığım (2006)

Genç kızlarını bir güzellik yarışmasının finallerine götürecek bir aile, VW otobüslerinde bir kros gezisi gerçekleştiriyor. Farklı ve ilgi çekici olayların yaşandığı film, dış bir göz olarak aileye ve bize bakma şansını tanıyor.

12.  Milk (2008)

Harvey Milk’in hikayesi ve eşcinsel hakları için savaşan ve Kaliforniya’nın ilk açık eşcinsel seçilmiş memuru olan bir Amerikalı gey aktivistin mücadelesini anlatır.

11. Juno  (2007)

Beklenmeyen bir hamilelikle karşı karşıya kalan sıradan bir genç kadın, doğmamış çocuğuna ilişkin olağandışı bir karar alır.

 

10. Birdman (2014)

Bir zamanlar ikonik bir süper kahraman oynayan bir oyuncu, kendi Broadway oyununu yazarak ve oynayarak kariyerini canlandırmaya çalışır.

9. Django Unchained – Zincirsiz (2012)

Bir Alman kelle avcısı yardımıyla, özgür bir köle, karısını acımasız bir Mississippi plantasyon sahibinden kurtarmaya çalışır. Nazi Dönemi’ni, Quentin Tarantino’nun anlatımıyla da görme şansımız olan en iyi filmlerden.

8. Spotlight (2015)

Boston Globe’un, Katolik Kilisesi’nin bütününü sarsarak, yerel Katolik Başpiskoposluğundaki çocuk tacizi ve istismarının büyük skandalını nasıl ortaya çıkardığının gerçek hikayesini anlatan film tüylerinizi diken diken edecek.

7. Almost Famous – Şöhrete Bir Adım (2000)

Bir lise öğrencisine, Rolling Stone Magazine için konser turunda onlara eşlik eden bir rock grubu hakkında bir hikaye yazma şansı verilir. Filmde farklı karakteri tanıma şansınız olacak.

6. Talk to Her – Konuş Onunla (2002)

İki adam, ikisi de derin bir komada olan iki kadını beklerken, garip bir dostluğu paylaşırlar. Bu dostluk içe bakışı, karakterleri içselleştirip bizden biri olarak görmemizi ve saf duygularımızın ne kadar önemli olduğunu bize tekrar gösterecek.

5. The Hurt Locker – Ölümcül Tuzak (2008)

Irak Savaşı sırasında, kısa bir süre önce bir ordu bomba ekibine atanan bir Çavuş, çalışmalarını ele almak için yaptığı maverick yolundan dolayı kadro arkadaşları ile anlaşmazlığa düşer. Film burada başlar.

4. Lost in Translation – Bir Konuşabilse (2003)

Bir film yıldızı ve ihmal edilmiş bir genç kadın, Tokyo’da yolları kesişiyor ve ilgin bir bağ kuruyorlar.  Sonu kapalı filmleri sevenler için hayata dokunan bir film. Dünyanın en güzel kadınlarından sayılan Scarlett Johansson’ın Charlotte karakterine sağladığı uyumu gördükten sonra ona ya hayran olacaksınız ya da bir kez daha hayran kalacaksınız.

3. Her – Aşk (2013)

Yakın gelecekte, yalnız bir yazar, her ihtiyacını karşılamak için tasarlanmış bir işletim sistemi ile olası bir ilişki geliştirir. İnsan olmayan birine aşık olmak? Tüm ön yargı kalıplarını zorlayacak bir film. Yönetmenin filmi işleme biçimi ve geleceğe dair çıkarımlar yapmamızı sağlayan etkileyici bir baş yapıt.

2. Manchester by the Sea – Yaşamın Kıyısında (2016)

Apartman görevlisi bir adamın kardeşinin ölmesi ve onun çocuğuna bir süre refakat etmesi ve bu süreçte aniden ortaya çıkan vasiyet etrafında dönen bir film. Filmde depresif bir amca olarak karşımız çıkan Lee Chandler(Casey Affleck)’in geçmiş yaşantısına da dönüş yaparak psikolojik çıkarımlar yapmamıza olanak sağlıyor.

1. Eternal Sunshine of the Spotless Mind – Sil Baştan (2004)

İlişkileri kötüye gittiği zamanlarda genç bir çiftin birbirlerinin anılarını sildirmek için tıbbi bir profesöre gitmesini konu alan film tüm zamanların en iyi filmlerinden. Melankolik ve gerçek üstü bir hikaye gibi durak film hayata ve yaşamaya dair bir çok mesajı içinde barındırıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here