Kimi zaman Maskelerin Şehri kimi zaman Denizin Gelini kimi zaman da Sular Şehri.. Ama en çok aşk şehri… Bolca romantizm, birazcık tarih, biraz mimari ile gönlünüzü fethedecek bir şehir.  ”Venedik, bir kutu likörlü çikolatayı tek seferde yemek gibi bir şey.” diyen Truman Capote’a gelin kulak verelim ve bu güzel şehri gezintiye çıkalım.

Venedik’te Gezilecek  Harika Yerler

1.Büyük Kanal

Venedik’te Gezilecek YerlerGeziye ilk olarak Büyük Kanalı keşfederek başlıyoruz. Bu kanal ile birlikte Venedik yolculuğumuz başlıyor. Etrafından sıra sıra dizili birçok nadide tarihi eserler vardır. Şehri adeta ikiye bölen Büyük Kanal üzerinde Ponte Delgi Scalzi, Rialto ve Ponte dell’Accademia, Calatrava Köprüsü isimli tarihi köprüler yer almaktadır. Kanal etrafındaki evler çok ihtişamlıdır ve Venedik’in görkemli geçmişini direkt olarak yansıtmaktadır. Özellikle bu kanalda, etrafındaki güzellikleri gondollara binerek gezmenizi tavsiye ederiz.

2.San Marco Bazilikası

Venedik’te Gezilecek YerlerVenedik’in en ünlü yapılarından bir tanesi San Marco Bazilikasıdır. Bazilikanın kubbesindeki motifler Bizans motifleridir ve altın yaldızlı olarak yapılmıştır. Bundan dolayı Altınların Kilisesi de denilmektedir. Venedik’i en iyi izleyebileceğiniz noktalardan bir tanesi bu kilisedir.

3.Aziz Mark’ın Çan Kulesi

Venedik’te Gezilecek Yerler

Aziz Mark’ın Çan Kulesi, Venedik’in en yüksek kulesidir. Bu kule üzerinden tüm şehir görünür. Görülmemesi neredeyse imkansız olan bu yapıda beş tane çan bulunmaktadır. Bu çanların her birinin farklı bir işlevi vardır. Trottiera Maggior Consiglio üyelerinin acele etmesini, Marangona günün başlangıç ve bitişini, Mezza Terza Senatonun toplanacağını, Maleficio ise infaz ilanını ifade eder. Yıllar yıllar öncesinden söylenen bir rivayete göre bu çan kulesinin manzarasından çok etkilenen ve sık sık kuleye çıkan biri varmış. O da J. W. Von Goethe. Goethe’nin sıklıkla hayranlık duyarak seyrettiği bu manzarayı yüzyıllar sonra aynı yerden siz de bakmak isterseniz Aziz Marco Çan Kulesi’ni ziyaret etmenizi öneririz.

4. Dükler Sarayı

Venedik’te Gezilecek Yerler

Venedik tarihi eserlerle herkesi büyülüyor. Neredeyse şehrin her bölgesinde adından sıkça söz ettiren bir tarihi yapı var. Bu yapılar arasından bir tanesi de Dükler Sarayı. Saray gotik tarzda yapılmıştır. Mimari olarak bir baş yapıt olarak görülür. Öyle ki Ruskin tarafından “Dünyanın merkezindeki yapı” olarak betimlenmiştir. Bu görkemli sarayda gezilmesi gereken birçok kısım vardır. Bunlardan ilki Dev Merdivenler olabilir. Taç giydirme törenlerinin yapıldığı bu kısım sizin ilginizi oldukça çekecektir. Avluya açılan kısımda Porta della Carta’nın girişini gezebilirsiniz. Saray içerisinde görülebilecek dikkat çekici noktalardan bir diğeri işkence odasıdır. İnsanın zayıflığını sembolize eden Nuh’un Sarhoşluğu eseri de burada bulunmaktadır.

5. Burano Adası

Venedik’te Gezilecek YerlerVenedik’in en ünlü adasıdır. Bu ada gönlünüzü kazanmak için hiç zorlanmayacak kadar güzel. Hatta mükemmeldir. Bütün evler renk renk boyanmıştır. Adeta size bir renk şöleni yaşatır. Binaların ortasından kanal geçer ve küçük, rengarenk evleri ile dikkat çeker. Evlerin rengarenk olmasının nedeni ise denizcilerin evlerini birbirinden ayırt etmek içindir. Burano’da yaşayan insanlar geçimlerini de dantel işçiliği ile sağlarlar. Burano adası mutlaka görülmesi gereken bir adadır. Venedik’e yolunuz düşerse sakın uğramadan kendi ülkenize geri dönmeyin. Bizden söylemesi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here