* Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nun 3 temel belirtisi vardır: Dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik.

* Aşırı hareketlilik görülmeyen, fakat dikkat eksikliği baskın olan tipte genellike belirtiler kendini düşük enerji, içe dönüklük, sınıfta parmak kaldırmama, hayallere dalma şeklinde kendini gösterir.

* Dağınıklık, düzensizlik, sakarlık, uyku sorunları, hafıza sorunları, özgüvende azalma, sosyal ilişkilerde sorunlar bu tanıya eşlik eder.

* Genetik faktörler Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun (DEHB) oluşumundaki en temel nedenler birisidir. Anne veya babasında DEHB görülen çocuklarda benzer belirtlerin görülme oranı normal çocuklara oranla 2-8 kat fazladır (1).

*Gebelikte alkol ve sigara kullanımı, doğum sırasında oluşabilecek komplikasyonlar veya doğum sonrası bazı hastalıklar Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna neden olabilir.

* Tedavide çoğu kez psikiyatrik ve psikolojik işbirliği yapılır. Anne ve babanın bu konuda eğitilmesi, çocuğun kendisinin durumu hakkında bilgilendirilmesi, öğretmen ile iletişime geçilmesi ve çevresel faktörlerin düzenlemesi ile tedavi süreci başlanır. Gerekli görüldüğü durumlarda ilaç tedavisine başlanır ve terapi+ ilaç tedavisi aynı anda ilerler.

* Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan ünlüler: Albert Einstein, Mozart, Leonardo da Vinci, Walt Disney, Tom Cruise, Thomas Edison, Agatha Christie, Beethoven, John F. Kennedy, Robin Williams

 

 

 

 

3 YORUMLAR

  1. Merhaba benim 9.5 yasinda bir oglum var.dikkat eksikligi konsantrasyon bozuklugu ve hiperaktivite var.bir yil once tedaviye basladik.ama benim problemim hic ozguveni yok kendisini baska cocuklara karsi koruyamiyor.kavga etmeyi bilmiyo ve sozel olarakta karsilik veremiyor.son derece korkak.ne yapmaliyim?

  2. Merhaba,benim8 yaşında bir kızım var.Son zamanlarda yaklaşık 1 aydır davranışları çok değişti.Sürekli durdugu yerde sallanıyor,ders çalışmaya başladığında su icmeye tuvalete kalkıyor bigisayarda ve telefonda çok fazla vakit geçirmek istiyor.Arkadaşlarıyla oynarken sürekli kuralları kendini koyuyor üzerlerinde otorite kurmaya çalışıyor.Sizce durumu nedir ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here