Kız çocukları ve erkek çocukların psikolojileri birbirinden farklıdır. Bu farklılığın sebebide ebeveyn ve çevre tutumudur. Çocuğun yaşam standartları, aile tutumu, aldığı eğitim, kardeşleri ve diğer bir çok etken onun psikolojisini etkilemektedir. 3 yaş kız çocuk psikolojisi denilince akla bir çok durum gelmektedir. Bu yaşta ki kız çocuklarının psikolojini incelemek gerekirse;

3 Yaş Kız Çocuk Psikolojisi ve Aile Bağları

Bu yaşta ki çocuk aile oldukça bağlıdır. 3 yaş kız çocuk psikoloji ve aile bağları incelendiği zaman ortaya kız çocuğunun babaya olan düşkünlüğü çıkabilir. Aslında bu çok olası bir durumdur ve normal karşılanır. Kız çocuğu bu yaşta babasını tüm kadınlardan hatta annesinden bile kıskanacaktır. Bunun önüne geçmekte ve asla destekleyici bir tutum sergilememekte fayda vardır. Çünkü çocuk bu yaşta babası ile kurduğu yakınlığı ileride diğer karşı cins ile benzer şekilde kuracaktır.

3 Yaş Kız Çocuk Psikolojisi Cinsiyet Ayrımı

Cinsiyetin tanımlanması bu evrede yapılır. Çocuk 3-5 yaş ara     lığında cinsiyetini tanımlayan; renk, giyim tarzı, konuşma biçimini öğrenmiş olacaktır. Çocuğa cinsiyet kesinlikle renkler ve oyuncaklar ile tanıtılmamalıdır. Kız çocuğunun rengi pembe, oyuncakları mutfak eşyaları olarak kodlanmamalıdır. Çocuk her rengi ve her tür oyuncağı tanımalı ve bunla arasında en fazla keyif aldığı oyuncakla oynamalı sevdiği renk ile kıyafetlerine şekil vermelidir. Çünkü mühendis olabilecek bir kız çocuğu yanlış tutumlar yüzünden ev hanımı  yada hemşire olabilmektedir. 🙂 Aynı şekilde hemşireliğin sadece kız çocuğuna özgü olduğu gibi kabul edilen tabulara karşı çocuğu korumak adına ona özgür bir seçenek ortamı sunulmalıdır.

3 Yaş Kız Çocuk Psikolojisi ve Psikolojik ve Fiziksel Gelişim

Bu yaştaki çocuklar artık tuvalet eğitimini tamamlamış durumdadır. Dil becerileri gelişen 3 yaşında ki kız çocuğu ailesi ile tam bir iletişim halindedir. İsteklerine dile getiren kız çocuklarının artık daha fazla isteği olacaktır. Kendi kıyafetlerini seçmek, beğenilerini dile getirmek artık onlar için çok olasıdır. Bu yaştaki çocukları doğru yönlendirmek gerekir çünkü çocuk benliğini bu yaş evresinde tamamlamaktadır. Verilen eğitim onun için bir ömür boyu kalıcı olabilmektedir.

3 Yaş Çocuk Psikolojisi ve Arkadaşlık

Bu yaştaki çocuklar oyuncaklarını paylaşmakta güçlük çekebilirler. Paylaşmanın güzel bir şey olduğu onlara anlatılmalı ve arkadaşları ile oyuncaklarını, eşyalarını paylaşmasını sağlamalısınız. Asla kişisel eşyalarını paylaşmamasına da özen göstermelisiniz. Diş fırçası, tarağı, pijamaları gibi kişisel eşyaların ona ait olduğunu, oyuncak, yiyecek gibi temel şeyleri paylaşmayı çocuk mutlaka öğrenmelidir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here