Her insanın telefonuna yabancı ülkelerden aramalar gelmektedir. Fakat birçok mobil cihaz kullanıcısının telefonuna +30 kodlu bir ülkeden cevapsız çağrı gelmesi +30 nerenin kodu sorusunun sıkça sorulmasına neden olmuştur. Peki artı 30 nerenin kodudur? +30 nerenin kodu sorusunun cevabı Yunanistan’dır. Bu kodlu numaralardan gelen aramalar Yunanistan’a aittir ve artı 30 Yunanistan’ın uluslararasında kullandığı alan kodudur.  Bu kodla aranan numaralara cevap vermemenizi ve geri dönüş yapmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü geri dönüş yaparsanız en kötü ihtimalle büyük bir dolandırıcı çetesinin avı olmuşsunuz demektir. Dolandırıcıların sizi dolandırmamanızı istiyorsanız artı 30 kodlu bir numaradan arama geldiğinde çağrıyı görmezden gelmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

+30 Hangi Ülkenin Kodu?

Üstteki metinde +30 hangi ülkenin kodu sorusunun cevabını vermiştik. Avrupa kıtasında yer alan Yunanistan’ın uluslararası kodu olan artı 30 farklı programlar aracılığıyla da kodlandırılarak yapılmaktadır. Bahsettiğimiz programla insanlar kendi telefon numarasını sanki farklı bir numaraymış gibi gösterip arama yapabiliyor. Fakat resmi olarak artı 30 nerenin kodu sorusunun cevabı Yunanistan’tır. Uluslar arası kod listesinde Yunanistan olarak geçer.

Dolandırıcıların artı 30 kodlu telefonlarla mobil cihazlara çağrı bırakarak insanları kandırdığı bir gerçektir. Bu sistem işe şöyle işlemektedir. Dolandırıcılar telefonunuza aniden bir çağrı bırakırlar. Bu çağrıya yetişme imkânınız yoktur. Eğer sizi arayan numarayı geri ararsanız dolandırıcıların tuzağına düşmüş olursunuz. Telefonunuza gelen çağrıya dönüş yaptığınız an sizden yüklü bir miktarda bakiye alımı oluyor. Diğer bir anlatım yöntemiyle artı 30 kodlu telefon numarasını aradığınızda bakiye transferi için izin vermiş oluyorsunuz. Size çağrı atan dolandırıcıların kurduğu sistem bir kod olarak algılandığından bakiye transfer işleminiz gerçekleşir. Böylelikle dolandırıcılar amacına ulaşmış olur.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı programlarla da numara yönlendirilmesi yapılmaktadır. Artı 30 ve artı 35’li bu numaraların aslında hangi ülkelerden yönlendirildiği birçok insan tarafından merak edilmektedir. Size bir arama geldiğinde Yunanistan, Nijerya ve Arnavutluk gibi ülkelerden arandığınızı zannediyorsunuz. Sakın aldanıp geri dönüş yapmayın. Böyle bir durum yok. Bunu yapan dolandırıcılar ya numaraları yönlendiriyor ya da direk sizi arayıp tuzağa düşürmeye çalışıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here