Bu dönem minik yavrunuzun çevresine merakının arttığı ve adeta küçük bir bilim adamı gibi yaşadığı bir dönemdir. Büyük bir merak ve heyecanla etrafını keşfetmeye, kendince
icatlar yapmaya başlayacaktır. Pek çok farklı türde oyuncakla oynarlar, hatta her şeyi oyuncağa çevirebilir. İlgisini çeken oyuncaklar arasında farklı büyüklükteki plastik parçalar, bebekler, arabalar, tahta küpler ve şekiller yer almaktadır.

Ayrıca bu dönemde bebek psikolojisi fiziksel ve davranış açısından hızla büyüdüğünü ve geliştiğini fark edeceksiniz. Önce emekleme dönemi, daha sonra yürüme, daha siz ne olduğunu bile anlamadan dengesini kaybetmeden hızlı koşmaya ve merdivenlerden çıkmaya başlar. Özellikle 16. aydan itibaren elinde oyuncağı varken yürüyebilir ve koşabilir. Eşyaların yerini değiştirebilir hale gelecektir.

Bu dönem çocuğun psikolojisini anlama bakımından ebeveynler için zor bir süreçtir. 2 yaşına kadar olan bu sürede çocuğunuzun size bağımlı olduğu dönemden çıkmaya, bağımsızlaşmaya ve benliğini bulmaya başlayacaktır. Bu süreç içinde çocuğunuz her gün yeni bir deneyim kazanarak çevresini anlama ve yorumlama becerisi kazanacak hızlı gelişip büyüyecektir.

 

8-24 Bebek Psikolojisi ve  bebeklerde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bu dönemde bebeğinizin gelişimini desteklemek ve yönlendirmek ebeveynlerin en önemli görevi olmalıdır. Bu süreçte çocuğunuz çok yoğun ve değişken duygulara sahip olabilir. 2 yaşına yaklaştıkça aniden sinirlendiğini, korktuğunu, mutlu olduğunu görebilirsiniz.

Bebek Psikolojisi

Yaşadığı duyguları çocuğunuza tanımlayarak öğrenmesini sağlayabilirsiniz. “Üzüldün mü, çok mu korktun?” gibi. Duygularıyla nasıl başa çıkacağını gösterin. Başarılarını destekleyin, yapamayınca sinirlendiği şeyleri nasıl yapacağını gösterin, oyunlar oynayın, sizi taklit etmesine izin verin. Duygularına dikkat ettiğinizi, değer verdiğinizi görecek ve onlarla başa çıkmayı öğrenecektir. Çocuğunuz fiziksel ve psikolojik açıdan sağlam bir temel oluşturmasını sağlamanız çok önemlidir.

Bebeğinizin doğuştan gelen öğrenme isteğinin, ebeveynler tarafından sürekli olumsuz tepkiler ile engellenmemesi gerektiği tüm çocuk gelişimi uzmanları tarafında önemle vurgulamaktadır. Her ne kadar sizin için aşırı sabır gerektiren bir dönem olsa da çocuğunuz için bu dönemde günde neredeyse 300 kadar bilgiyi zorlanmadan öğrenme becerisi vardır. Özellikle karşı karşıya kaldıkları problemleri tek başına çözmeleri zihinsel gelişimlerine çok olumlu yansır. Örnekleyecek olursak koltuğa çıkmaya çabalayan ufaklığınızı “Aman düşer belki” düşüncesiyle kucaklayıp koltuğa oturtmanız onun öğrenme ve gelişme sürecine zarar verir. Elinden tutarak ya da destekleyerek çıkmasına yardımcı olmak çocuğunuzun benlik gelişimi için çok daha faydalı olacaktır.

Bahsettiğimiz gibi bu dönem çocuğunuzun için çok önemli, sizin için ise zorlayıcı bir süreci kapsamaktadır. Ona özen göstermeniz, onunla oynamanız, onun büyüme ve öğrenme ihtiyaçlarına cevap vermeniz ve bunları yılmadan tekrarlamanız bebeğinizin fiziksel ve psikolojik gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here