8 yaş erkek çocuğu psikolojisi; çocuğun gelişimi önceki yaşlara göre çok daha derin bir yüzeyde gelişmeye başlar.  8 yaşındaki çocukların duyguları çok sofistike ve kompleks bir hal alır. 8 yaşındaki çocuklarının ebeveynlerinin ve yetişkinlerin duygularını kırmamak için bazen problemler ya da olaylar karşısındaki gerçek duygularını gizleyebilir.

8 yaş çocuklarının hızla değişen ve birbiriyle çelişen duygu değişiklikleri yaşayabilir. Bu yaş çocuklar hem kendilerini hem de başkalarını eleştirmeye başlar.

8 Yaş Erkek Çocuklarında Bağımsızlık İsteği

Sekiz yaşındaki çocuklar artık birçok şeyi kendi başlarına yapmaktan büyük bir gurur duymaya başlar ve özel alan ve gizlilik ihtiyaçları artar. Aynı zamanda, 8 yaş çocuklarda hala ailelerinin rehberliğine ve desteğine olan ihtiyaçları devam eder. Aileler çocuklarıyla her gün rutin olarak konuşmaya ve her problemlerini ya da okuldaki ilginç gelişmeleri dinlemeye, onun arkadaşlıklarını ve çatışmalarını dikkatli bir şekilde öğrenmeye devam etmelidir. Çocuğunuz ile iletişim kurmaya devam etmelisiniz.

8 Yaş Erkek Çocuklarında Özgüven Gelişimi

Bu yaştaki çocuklarda kimi zaman aşırı özgüven, sonra belirsizlik ve hatta yeteneklerinden şüphe etme peş peşe gözlemlenebilir. Onlar, arkadaşları ve akranlarıyla kendi yeteneklerini karşılaştırabilir. Sık sık “O benden çok daha iyi futbol oynuyor.” ya da “Onun çizimi benden çok daha iyi.” gibi cümleler ile karşılaşabilirsiniz.

8 Yaş Erkek Çocuklarında Mahremiyet ve Gizlilik

8 yaş çocuklarda mahremiyet duygusu isteği artış gösterir. Tek başına yıkanmayı isteyebilir ya da kapalı kapı arkasında tek başına giyinmek isteyebilir.

Yine bu yaştaki çocuklar bazı özel ya da gizli düşüncelere sahip olmak isteyebilir ve siz ebeveyni olarak çocuğa bir günlük alarak günlük tutmasını teşvik edebilirsiniz. Böylece çocuğunuzda özel hayat ve mahremiyet bilinci yaratabilir, özgür düşünce ve özgür düşünme hakkı konusunda bilinçlendirmiş olursunuz.

Aileler çocuklarının gizlilik ihtiyacına saygı duymalıdır, örneğin internet kullanırken ya da arkadaşlarıyla konuşurken rehberlik, izleme ve desteği abartmadan iletişim kurmasına izin vermelidir.

8 Yaş Erkek Çocuklarındaki Onaylanma İhtiyacı

Eğer çocuğunuzun arkadaşı yok ve hatta hiç arkadaş edinemeyeceğini düşünüyorsa bunu çözmesi için akranlarının ilgi alanlarında gelişme sağlamasına yardımcı olmalısınız. Örneğin çocuğunuzla futbol, basketbol ya da yüzme gibi spor aktivitelerine katılmalısınız. Müzik kursu, spor etkinliği gibi grup etkinliklerine katılmasını sağlayıp akranlarıyla daha fazla vakit geçirmesini sağlamalısınız. Bu tarz grup etkinliklerinde herkes ile aynı şeyi yaptığını görmek iletişim kurarken çocuğunuza rahatlık sağlayacaktır.

 

7 YORUMLAR

  1. Genç bir baba olarak şunu söyleyebilirim bizler hakikaten çocuklarımız kadar şanslı büyümedik. Şimdi oğlumla arkadaş gibi olunca daha iyi anlıyorum. E tabi bir erkek olarak oğlumla vakit geçirmek keyif veriyor. Çocuklarda cinsiyet ayrımına kesinlikle karşıyım bu arada. Beraber yüzmeye de baskete de gidiyoruz. Hayatı beraber planlamak, byüdüklerini görmek çok güzel.

  2. Aynı konularda sürekli aynı şeyleri söylemekten bunalıyorum ve oğlumuda bunaltıyorum ama hiçbir düzelme olmuyor ( kibar konuşması, ödevlerini yapması ,kitap okuması ,ellerini yıkaması ,dişlerini fırçalaması)ve 4 yaş küçük kardeşimiz ve 5 yaş küçük kuzenimiz var onlarla birlikte hareketleri daha da bir bebeksileşiyor bu durumlar karşısında Nasıl davranacağımı bilemiyorum

  3. merhabalar benim oğlum da 8 yaşında .bu sene psikolojik olarak çok sorun yaşıyoruz. sanki ergenlik dönemindeki gibi bir psikoloji yaşıyor. kendi hatalarını asla kabul etmiyor. özür dilemekten utandığını söylüyor. herzaman başkalarını suçluyor.kardeşini daha çok sevdiğimizi düşünüyor (ki bunun doğru olmadığını defalarca anlatmamıza ve onunla daha çok vakit geçirerek bunu ispatlamamıza rağmen) kardeşine zarar veriyor ona bunu yapmaması gerektiğini konuşarak halledebileceğini söylüyoruz. ozaman da bakın yine onu korudunuz yine beni suçladınız sanki ben oğlunuz değilim diye aşırı tepkiler veriyor.hatta geçen ona kızdık diye evden gitmeyi düşündüğünü söyledi. mahvoldum. ne yapabilirim.lütfen beni yönlendirin.

  4. Merhaba benim 3.sinifa gecen bi oglum var.gerek ahlaki gerek huylari 4 yasindaki kardediyle iliskilerinde hicbir sorunumuz yok fakat ders yapmakta kitap okumakta cok zorlaniyoruz yapmiyor ve surekli oyun isteyen bi cocuk 1aydir yaz okulunda kurana gecti fakat evde cok sorun yasiyoruz gezdiriyoruz eğlendiriyoruz odullendiriyoruz genede ders aliskanligi yok

  5. merhabalar benim oğlum da 8 yaşında .bu sene psikolojik olarak çok sorun yaşıyoruz. sanki ergenlik dönemindeki gibi bir psikoloji yaşıyor. kendi hatalarını asla kabul etmiyor. herzaman başkalarını suçluyor.kardeşini daha çok sevdiğimizi düşünüyor (ki bunun doğru olmadığını defalarca anlatmamıza ve onunla daha çok vakit geçirerek bunu ispatlamamıza rağmen) kardeşine zarar veriyor ona bunu yapmaması gerektiğini konuşarak halledebileceğini söylüyoruz. ozaman da bakın yine onu korudunuz yine beni suçladınız sanki ben oğlunuz değilim diye aşırı tepkiler veriyor.sürekli bagırmaları ağlaması ne yapabilirim.lütfen beni yönlendirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here