Üniversiteler okunmuş, hayaller gerçekleştirilmiş, yeterli gururlar duyulmuş, şimdi sıra öğrenilen her şeyi pratiğe dökmekte. İş hayatı dediğimiz şey, işte tam da bu noktada insanı alan, harmanlayan ve suyunu çıkarana kadar, öğrendiği her şeyin karşılığını soran bir hengamedir. Kendinizi bu hengamenin içine bırakmadan önce bir kaç tavsiyeye ihtiyacınız olduğuna eminim, ki herkesin vardır.:)

Yeni başlanan işte ilk gün genelde stresli, heyecanlı ve neyi nasıl yapacağını bilmeden geçer. Öğrenilmesi gereken çok şey, tanışılacak yeni iş arkadaşları, yeni tavırlar, yeni sorumluluklar vardır. İlk gün ne giymek gerektiği, kime nasıl hitap edileceği, neler yapılacağı, kaçta çıkılacağı, bu işin sonunun nereye varacağı hep bir merak konusu olarak ilk günün gündeminde yer alır. Ama siz hiç merak etmeyin bir kaç tane temel ipucu ile nasıl davranmanız gerektiğini anladıktan sonra hiç bir şey aşılmaz görünmeyecektir gözünüze.

1.İş Arkadaşlarınızla Tanışmaktan Ve Kaynaşmaktan Çekinmeyin;

is_hayatina_yeni_baslayacaklar_icin 8_altin_kural (1)

İlk günün verdiği çekingenlikle sakın yabani gibi davranmayın, bu sizi ezik gösterir ve hiç bir şey katmaz. Herkesle tanışın ve elinizden geldiğince gülümseyerek, sıcak kanlı olmaya özen gösterin. Bu enerjinizi gün boyu yüksek tutmanızı sağlayacaktır.

 

2.Patronunuz Ne Kadar Çetin Ceviz Olursa Olsun Ondan Çekinmeyin;

is_hayatina_yeni_baslayacaklar_icin 8_altin_kural (2)

Patronlar genellikle insanlık dışı varlıklar olmamakla birlikte bazıları vardır ki, çekingenliğinizi ve saygınızı gördükçe üstünüze gelmeye çalışırlar. Sakın aldanmayın. Siz onun karşısında dimdik durdukça patronlar geri adım atmaya mahkumdurlar.

 

3.Her Şeyi Bilme İhtiyacı Hissetmeyin;

is_hayatina_yeni_baslayacaklar_icin 8_altin_kural (3)

Daha ilk iş gününüz! Tabi ki işleyişi, bazı konulardaki prosedürleri bilemeyebilirsiniz. Bu sizi daha vasıfsız yapmaz. Tecrübesizliğinizin altında ezilip her şeyi bilmeye kalkışmayın, inanın sonradan siz kaybedersiniz.

 

4.Bir Önceki İşinizle İlgili Konuşmamaya Dikkat Edin;

is_hayatina_yeni_baslayacaklar_icin 8_altin_kural (4)

Genellikle insanlar, ayrıldıkları işleriyle ilgili atıp tutmaya bayılırlar. Bu durum da yeni iş yerinizle alakalı bir güvensizlik yaratır. İnsanların size samimi bakış açıları değişir. Bu nedenle eski işinizle ilgili soruları basit geçiştirmeli sorularla atlatırsanız bu sizin faydanıza olacaktır.

 

5.Çok Fazla Söz Vermeyin;

is_hayatina_yeni_baslayacaklar_icin 8_altin_kural (5)

O an gaza gelip yapacağınıza inandığınız işler bir çok aksaklık ve gün içindeki yoğun iş temposundan kaynaklı aksayınca kendinizi yetersiz hisseder, karşı tarafta da olumsuz bir izlenim bırakırsınız. Bu durumda beklentiyi arttıracak sözler vermek yerine yapabileceğinize inandığınız kadarına söz verirseniz, zor durumda kalmamış olursunuz.

 

6.Soru Sormaktan Korkmayın;

is_hayatina_yeni_baslayacaklar_icin 8_altin_kural (6)

İşinizle, iş yerinizle ya da işleyişle alakalı soru sormaktan çekinmeyin. Sanırım, bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp atasözü en çok da bu cümleye yakıştı.:)

 

7.İlk Günün Verdiği Kararsızlıkla Sakın Özensiz Giyinmeyin, Son Derece Şık Olmaya Özen Gösterin;

is_hayatina_yeni_baslayacaklar_icin 8_altin_kural (7)

Acaba şöyle giyinsem çok mu abartılı olur? Şunu giyinsem kendini ne sanıyor derler mi? bunları hiç düşünmeyin. Olabildiğince şık giyinmeye ve her daim bakımlı olmaya özen gösterin. Böylece size duydukları saygı ikiye katlanacaktır.

 

8.Hata Yapmaktan Korkmayın;

18654478.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Araştırmalara göre hata yapmaktan korkan insanların, diğerlerine göre daha çok hata yaptığı ortaya çıkmıştır. İlk iş gününüzde tabi ki hatalar yapabilirsiniz, alışma süreci zaten bunları gerektirir.

 

9.Toplantılara Muhakkak Hazırlıklı Girin;

b640x600

Toplantılara, ne olursa olsun hazırlıklı gidin. O günkü işleyişle ilgili gelen bütün soruları patır patır karşılamak için hazırlıklı olmanızda fayda var. Çünkü bu toplantılar öyle acayip geçer ki, gün içerisinde sizin detay saydığınız bir konu gelir toplantının gündemine oturur. Hele ki sizinle ilgili bir görev de söz konusuysa eşeler dururlar. Bu nedenle mutlaka bir kağıt, kalem ve gün boyu aldığınız notlarla toplantılara katılmaya özen gösterin. Göreceksiniz, kariyer basamaklarını dimdik tırmanacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here