Heykeltıraş Abdülkadir Öztürk, tüm eserlerini Teşvikiye Neva Art Gallery’de düzenleyeceği sergilerle sanatseverlerle buluşturuyor!

Abdülkadir Öztürk’ün eserlerinde Antik çağın değerleri ile çağdaş sanat birleşiyor, soyut bir formla insanın evrelerini anlatıyor. Günümüz insanının iç boşluğundaki imgeleri görsel formlarla dile getiriyor. Eserlerinde ticari görüşe yer vermeyen Abdülkadir Öztürk:

“Çağdaş sanat insanlara özgüvenini sağlar. Sanatçılar bir ekole bağlı değil bütün sanat akımlarını irdelerler. Ayrıntılarını araştırarak geliştirirler. Ben de antik kültürlerin değerlerinin bende bıraktıkları etkilerini, günümüzün karmaşası ve iç boşluğumuzda gizlenmiş birçok düşüncelerin izlerini heykellerime ve resimlerime aktarıyorum. Eserlerimi estetik ve heykelsel değerler içerisinde tamamlıyor, formlaştırıyor ve görselleştiriyorum.”

Neva Art Gallery’de her üç ayda bir yeni bir sergi açılacak!

abdulkadir-ozturkun-tum-eserleri-neva-art-galleryde-2
Sanatçı Abdükadir Öztürk, Neva Art Gallery’de 3 ay aralıklarla düzenli olarak sergiler açacak. Türkiye’de soyut heykel sanatının öncülerinden olan Öztürk, her sergisini farklı form ve tasarımlarla sunacak. Kendi sergilerinin dışında başka sanatçıların da eserleri Neva Art Gallery’de sergilenebilecek.

“Neva Sanat Galerisi’nde 3 ay aralıklarla düzenli olarak sergiler açmak, ulusal ve uluslararası önemli fuarlara katılacak, eserlerimi mümkün olan her yerde sergilemek istiyorum. Her sergide sanatseverlerin fikirleri, düşünceleri ön planda tutulacaktır, eleştiri ve yorumlara açık olunarak bu bilgi birikiminden daha da ileriye gitmeyi hedefleyecek. Üç ay aralıklarla açacağım sergilerde bütün eserlerimi sergiledikten ve kataloglarını tamamladıktan sonra, ikinci dönemde çizgime uygun başka sanatçılarla çalışmaktan ve eserlerini galerimde sergilemekten memnuniyet duyarım.”

Modern sanat heykel ve resim sergileri Neva Art Gallery’de!

 

Sanatçı Abdülkadir Öztürk çivi ve ağacı farklı anlamlarda kullanarak değişik ifadede heykeller yapmaktadır. Ayrıca Abdülkadir Öztürk, Anadolu yaşamını da heykellerinde konu olarak almıştır. Çocukluğunda anlatılan masalların etkileri büyüktür. İç içe geçen formlarda, boşluklar içinden yeni masallar, şekiller doğacak hissini verir. Heykeller günlük yaşam içinde yaşanmış fikirlerin soyutlanmış görsel tasarımlarıdır. Heykel sevgisini tuvallerde de sürdüren sanatçının yağlıboya tabloları da Neva Art Gallery’de düzenlenen sergilerde sanatseverlerin beğenisine sunulacaktır.

abdulkadir-ozturkun-tum-eserleri-neva-art-galleryde-4
“Bütün malzemelerinden heykel yapmasını seviyorum ama en çok bronz, taş ve ahşap malzemeleri heykellerimde kullanıyorum. Benim formlarım bu malzemelerle görselliği ve estetiği daha çok ifade ediyor, bütünleşiyor. Bu malzemelerle heykel yapmaktan mutlu oluyorum.
Resimlerimdeki ana tema portrelerdir, günümüzün ve çağımızın sorunlarını yansıtır. Heykellerimdeki soyut ifadeler antik kültürlerden günümüze ulaşan insan değerlerinin ifadesidir. Bu değerler yaşam biçimlerinin, inançların ve duyguların plastik değerler içerisindeki anlatımıdır. Günümüzde geçmiş uygarlıklarından nasıl etkilendiğimizin ifadesidir.”

Neva Art Gallery’nin Amacı

1970-1974 yılları arasında İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nu bitiren Abdülkadir Öztürk, hiç ara vermeden o günden bu güne kadar heykel ve resim sanatı üzerine çalışmaktadır. Neva Sanat Galerisi’nin kurma amacı ise 3 aylık dönemlerde sergiler düzenleyerek, izleyiciye geniş zaman imkanı sağlayıp, tüm sanat severlere eserleri gezme ve görme imkanını sunmaktır.

abdulkadir-ozturkun-tum-eserleri-neva-art-galleryde-3“Öncelikle çağdaş sanatın form değerlerini, estetik anlayışını sevdirmek, soyut sanatın ifadelerini insanlara yeniden benimsetmektir. 41 yıldır ürettiğim eserlerimi üç ay süre ile sergiler açarak, izleyiciye geniş zaman imkanı sağlayıp, tüm sanat severlere eserlerimi gezme ve görme imkanını sunmak istiyorum.”

Heykeltıraş Abdülkadir Öztürk Hakkında

Abdülkadir Öztürk, 1949 yılı Sivas Zara doğumludur. İlkokulu Zara Ütük Köyü İlkokulu’nda okudu. 1962-1968 yıllarında Pamukpınar Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. İki yıl Kocaeli Kandıra’da öğretmenlik yaptı. 1970-1974 yılları arasında İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nu bitirdi. O yıllarda heykeltıraşlık mesleğini seçti ve hiç ara vermeden o günden bu güne kadar heykel sanatı üzerine çalışmaktadır. 1994-2009 yılları arasında Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde heykel sanatı üzerine öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında emekli oldu, heykel ve resim çalışmalarına İstanbul’da atölyesinde devam ediyor.

Teşvikiye’de bulunan Neva Art Gallery’i internetten de ziyaret edebilirsiniz!

abdulkadir-ozturkun-tum-eserleri-neva-art-galleryde-5Neva Art Gallery’de düzenlenen sergileri görme olanağı bulamayan sanatseverler, Neva Art Gallery’nin www.nevaartgallery.com adresinden sanatçının eserlerine ve düzenlenen sergilerin bilgilerine ulaşabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here