Adet dışı kanamayı anlamak için normal adet kanamasının ne olduğuna bakalım önce. Adet sıklığını tarif ederken, bir adetin ilk gününden takip eden adetin ilk günü arası geçen süreye söyleriz. 28 gün, 30 gün gibi. Adet taihlerini mutlaka not etmeliyiz ki süresini takip edebilelim. Normal adet sıklığı 28 ± 7 gündür. Yani 21 ila 35 gün arası adet görmek normaldir. Bir adet dönemi ise 2-8 gün arası normal kabül edilir.

Adet kanaması ne zaman anormal kabul edilir?

Adet Dışı Kanama Nedir

Şu durumlar varlığında adet dışı kanamadan veya anormal kanaadan söz edilir:

 • Adetler arası kanama veya lekelenme
 • Cinsel ilişki sonrası kanama veya lekelenme
 • Adet dönemi boyunca yoğun kanama
 • 21 günden sık veya 35 günden uzun süren adet dönemleri
 • Adet kanamasının dokuz günden uzun sürmesi veya bir günden az kanama olması
 • Menopozda kanama olması

Hangi yaş grubunda anormal adet kanamsı daha sık görülür?

Adet dışı kanama her yaş grubunda olabilir. Ancak, bazı yaş dönemlerinde düzensiz olma sıklığı daha fazladır. İlk adet görülen 9-14 yaş arası adetler düzensiz olabilir. 2-3 ay, hatta 6 ay kadar adet görülemeyebilir. Menopoza geçiş sürecinde, 40’lı yaşların ortalarından başlayarak, her türlü adet düzensizliği sıklığı artar. Seyrek ve az kanama olabileceği gibi sık ve fazla kanama da olasıdır.

Adet dışı kanama nedenleri nelerdir?

Menarş, yani ilk adeti takip eden yıllar ve menopoza geçiş sürecinde (perimenopoz) adet dışı kanamalar hormonal dengesizliklerden kaynaklanır ki bu yaş dönemlerinde beklenen birşeydir.

Üreme çağında ise en sık saptanan nedenler şunlardır:

 • Yumurtlama sorunları
 • Myom ve polipler
 • Kanama bozuklukları
 • Doğum kontrol yöntemlerine bağlı kanamalar (haplar, spiral gibi)
 • Düşük
 • Dış gebelik
 • Bazı kanserler (rahim ağzı, rahim gibi)

Adet dışı kanama tanısı nasıl konur?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız detaylı bir hikayenizi alarak ön tanıyı buradan çıkarabilir. Sizin tuttuğunuz adet günlüğünüz (sıklığı, süresi, miktarı) bu aşamada çok yardımcı olacaktır. Jinekolojik muayene ile de bazen başka bir incelemeye gerek görmeden bazen de ek tetkikler istenerek tanı konmaya çalışılır. Ek tetkik olarak, gebelik testi, kan testiniz, kanama-pıhtışlaşma testleri, hormonlar en sık istenir.

Şikayetlere, yaş grubunuza ve jinekolojik muayene bulgularına göre istenebilecek ileri tetkikler şunlardır:

Histereskopi: Aynı laparoskopi gibi ince bir kamera sistemi ile vajinal yoldan rahimiçine girilerek özel sıvılar ile boşuk doldurularak içeriden rahim boşluğu görüntülenir.
Endometriyal biyopsi: Endometriyum (rahim iç döşemesi) körlemesine örneklenerek patolojik incelemeye gönderilir.
Sonohistereskopi: Ultrason eşliğinde, poliklinik şartlarında rahim ağzından rahim içine sıvı verilerek rahim içi değerlendirilir.
Manyetik Rezonans (MRI): İç organları değerlendirmek için manyetik alan ve ses dalgası kullanıarak uygulanan bir görüntüleme yöntemidir.
Bilgisayarlı Tomografi (BT): Kesitsel olarak iç organları X-ışını kullanarak değerlendiren bir görüntüleme yöntemidir.

Adet dışı kanamada ilaç tedavisinin yeri var mıdır?

İlaç tedavisi, hormonal düzensizlikler söz konusu ise verilir. Doğum kontrol hapları, en sık kullanılan gruptur. Bazen myom çok büyük ise cerrahi öncesi boyutu küçltüp operasyonu kolaylaştırmak için ‘Gonadotropin-releasing hormon (GnRH) agonist’leri verilir. Bunlar adeti baskılar ve myomları küçültür. Yine yoğun kanamalarda traneksamik asid kullanılır. Kan bozuklukların da daha özellikli ilaçlar kullanılır.

Adet dışı kanamada uygulanan cerrahi yöntemler nelerdir?

Organik nedenler cerrahi tedavi gerektirir. Sizin tanınıza, yaşınıza, çocuk isteğinize göre cerrahi yöntemler değişir.

Endometriyal ablasyon, rahim iç döşemesini (endometriyumu) hasarlayan yöntemlerdir. Knamayı azaltır ya da tamamen keser. Daha sonrasında gebelik elde edilemez. Bu işlem sonrası doğum kontrol hapları önerilir çünkü gebelik olursa yaşamı tehtid eden sorunlar olabilir.
Endometriyal polipler için histereskopi uygulanır. Servikal polipler göz önünde olduğundan lokal anestezi altında direk alınabilir.

En son seçenek rahimin alınmasıdır.

Kadın Hastalıkları ve Kadın Doğum Uzmanı
Doç.Dr. Başak Baksu
www.basakbaksu.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here