Acayip süper bir film izlemiştiniz şöyle vurdulu kırdılı ya da çok ağlatmıştı sizi bir dram. Hiç kavuşamayan âşıklar vardı savaş zamanı, farklı cephelerde ya da bir süper kahraman kurtarıyordu dünyayı türlü mucizeyle. Ama adı neydi, adı? Çok zaman oldu izleyeli, ismi cismi gitti akıldan belki ama bıraktığı etki hala dün gibi taze. İnsan sevdiklerini hiç arkada bırakır mı? Yo yoo hayır, bulmalı o vakit o filmi 3 vakte.

Bre bismillah! Unuttuğunuz filmleri bulma yöntemleri şöyle gelsin efendim. İyi seyirler şimdiden

En Yakın Arkadaşlara Sormak


Genelde akla gelen ilk fikir, filmi yakın arkadaşlara sormaktır. Belki o arkadaşınla izlemişsindir ismini unuttuğun filmi ya da film zevkiniz aynıdır ve yardım alacağın en banko kişi gibi görünür yakın bir arkadaş. Sor hadi sor, darla hepsini ‘bak bir de şöyle bir sahnesi vardı’ diye.

Hatırladığınız Oyuncunun İsminden Yola Çıkmak


Filmde adını bildiğin oyuncu varsa arama motorunda ismiyle arama yapıp oyuncunun geçmişte oynadığı tüm filmlere bakıp unuttuğun filmi bulabilirsin. He oyuncuların ismini hiç bilmiyorsun, denedin ettin bulamadın filmi. Vazgeçme. Başka bir film izlerken hiç beklemediğin bir anda oyunculardan birini görür ve hıdısının hıdısı diye diye araştırıp bulursun unuttuğun filmi. Ya da bak internet âlemi büyük bir okyanus. Belki oyuncunun fotoğrafını, ne bileyim capsine falan denk gelirsin internette. İşte o zaman hemen o fotoğrafı alıp Google görsellere sürükle, Google senin için bulsun oyuncunun kim olduğunu. Sonra da filmi kovala yine geçmiş deneyimlerde.

Filmin Konusu ya da Hatırladığınız Sahneler Üzerinden Arama Yapmak


Filmin adını unutmuş olabilirsin ama seni o kadar etkileyen konusunu, olayları ya da muhteşem bir sahnesini asla unutmazsın. Yaz hatırladıklarını arama motoruna, bas enter’a. Hiçbir şey bulamıyorsan filmi arkadaşına anlatır gibi anlattığından şüphelen ve kendine gel.  Kelimelerini kısalt ve o filme özgü olan kısımlarını net ifadelerle belirt.

Örn; “buzdağına çarpıp batan gemi filmi “ enter.

Filmde Çalan Şarkılar Üzerinden İz Kovalamak


Bazı şarkılar bazı filmlere çok yakışır. Sanki o efsane sahneden o harika şarkıyı atsan o sahne yeterince etkileyici olmayacakmış gibi hissettirir sana. O şarkıya mı sahne yazmışlar ya da o şarkı bu filmin yapımına mı sahne olmuş diye düşündürür bu muhteşem uyum sizi. Yaz internete “içinde x şarkısının geçtiği filmler” diye bas enter’a, al sonuçları.

Forumlarda ve Sözlüklerde Açılmış Olan Başlıklarda Filmi Anlatmak


Bazı forumlarda ve sözlüklerde unutulan filmleri bulmak için açılmış başlıklar bulunmaktadır. Bu sitelerde başkaları tarafından önceden anlatılıp bulunmaya çalışılmış filmleri okuyup, kendi aradığınız filminiz ile eşleşen filmi bulabilirsiniz. Belki de burada başkalarının aradığı ve sizin adını bildiğiniz filmlere denk gelir ve gururla filmin ismini oraya bırakıp biraz doyuma ulaşırsınız, kim bilir.

Sinema Bloglarından ve Sitelerinden Yardım Almak


İsmini unuttuğunuz filmin geçtiği dönemi ya da ülkeyi biliyorsanız eğer sinema bloglarındaki kategorilere bakmakta fayda var. Bu sitelerde bu tarz kategori edilmiş listeler bulabilirsiniz. Bu listelerde bir sürü gözden geçireceğiniz film sizi bekliyor olacak muhakkak ama sonuçta, o filmi bulmazsam öleceğim hastalığına yakalandınız unutmayın, yılmak yok!

Tek Amacı Unutulan Filmleri Bulmak Olan Site What is My Movie’ye sormak


Finlandiyalı bir grup dahi tarafından geliştirilen bir web site olan What is My Movie muhteşem bir film arama motoru. Bu site aslında bir yapay zekâ. Aradığınız filmi daha önce birilerinin bir yerlerde yazmış olması ya da etiketlemiş olması bu yapay zekâ için önemli değil. O işini şansa bırakmaz ve filmleri tek tek izleyip sahneleri, mekânları, objeleri ve insanları tek tek tanımlar.

Örneğin; “bana karanlık sokaklarda geçen filmleri göster” yazdığınızda önünüze sonuçları şak diye dökebilir. Film arşivi gittikçe artmakta olan yapay zekâya umarım henüz izlemediği bir filmden soru sorup onu mahcup etmezsiniz. Şansınız bol olsun!

1 Yorum

  1. Bir tarihte yarısından yakaladığım bir film vardı. Daha sonra bunu tekrar izlemek istedim. Ama ismini unuttum. Filmde donmakta olan bir kadınla sevişerek onu donmaktan kurtaran bir sahne vardı. Bu film nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here