Sizlerle bu paylaşımımda alanımda gördüğüm en büyük sorunlardan birisi hakkında bilgi vermeyi amaçladım. Umarım yardımcı olabilirim sizlere…

Ben Çocuk ve ergen psikiyatri uzmanıyım ve çocuklar psikiyatri alanında çalışan uzmanların hepsi bilirler ki söz konusu ilaç tedavisi olunca aileler çok fazla kaygılanır. Bununla ilgili en çok sorulan sorular da:

1.İlaç kullanımı tedavide şart mı?
2.İlaçlar bağımlılık yapar mı?
3.İlaçlar beyni uyuşturur mu?
4.İlaçlar sersemlik yapar mı? Gündüz uyutur mu?
5.İlaçların kesilmesi mümkün mü?
6.İlaç büyüme etkiler mi? Gibidir.

Çocuk psikiyatri alanında kullanılan ilaçlar; tedavide tabii ki çoğu zaman ilk tercih değildir. Ancak bazı bozukluklarda çocukların genetik ve biyolojik yapısı değerlendirildiğinde, bozukluğun şiddeti göz önünde bulundurulduğunda ilaca ihtiyaç duyulmaktadır. Çocuklarda kullanılan tedaviler; bilimsel olarak üzerinde en çok araştırma yapılan yöntemlerden sonra oluşturulmaktadır. Toplumumuzda pek çok konuda olduğu gibi çocuk psikiyatri alanındaki tedaviler konusunda da ‘bilgi kirliliği’ ve ‘kafa karışıklığı’ mevcuttur. Hepimizin kabul edebileceği bir konu her alanın uzmanı farklıdır ve gereken kaygılar uzmanlarla gerekirse tekrar tekrar paylaşılarak giderilmelidir. Çocuklar toplumumuzun en hassas bireyleri ve geleceğimizdir. Beden ve ruh sağlığı olarak ne kadar çocuklarımıza özen gösterirsek o kadar güzel gelecek günler göreceğimiz kaçınılmazdır. ..

Her bozuklukta olduğu gibi çocuk psikiyatri alanında da tedaviye en erken başlamak kaçınılmaz olarak tedaviye en iyi yanıtı sağlayacaktır. Atalarımızın da dediği gibi ‘AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR’ gerçekten de. Ailelerin en erken sürede doğru uzmana ulaşarak destek almalarının yeri tartışılmazdır. Ben alanımda bir uzman olarak uzun yıllardır deneyimlerim sonucunda en büyük sıkıntının ‘alan sınırlarının ihlali’ olduğunu düşünüyorum. Tıp fakültesi mezunu olmayan çocuk psikiyatri alanı ile ilgilenen uzmanların (psikolog, çocuk gelişim uzmanı, psikolojik danışman ve rehberlik mezunları gibi) çocuklara yaklaşım ve ailelere verdikleri önerilerde son derece dikkatli olmaları gerektiği kanaatindeyim. Özellikle bir çocuk psikiyatri uzmanı tarafından ilaç desteği de önerilmişse ve ailenin bu konuda kaygıları var ise yine ilgili alanındaki uzman hekimlere yönlendirmeler yapılmalıdır. Bu konuda yapılacak doğru yönlendirmeler tedavi sürecinde gerektiğinde farmakolojik tedavi için de geç kalmamayı sağlayacaktır.

Çocuk psikiyatri alanındaki en önemli bozukluklardan birisi ‘otizm’dir. Otizmde değerlendirme, ailenin bilgilendirilmesi, özel eğitim, kreş desteği ve gereğinde de ilaç tedavi desteğinin erken başlanmasının önemi o kadar büyüktür ki. Özellikle beyin gelişiminin en hızlı olduğu okul öncesi dönemde tedavinin çok aktif şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Çocuk psikiyatri alanında sık gördüğümüz ‘dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu’nda da erken tanı ve tedavinin yeri son derece önemlidir. Özellikle ortaokul ve lise yıllarında ilk kez çocuk psikiyatristine başvuran bireyin ilaç tedavi ihtiyacı daha yüksek oranda gerekmekte, hem süre hem de doz oranı tedavide daha fazla olmaktadır.

Peki ilaçların hiç mi zararı yok? Diye sorabilirsiniz. Elbette her kullanılan ilaç gibi çocuk psikiyatri alanında da kullanılan ilaçların yan etkileri olabilir. Bu ilaç tedavileri başlanırken ailelere etkinliği kadar olma olasılığı olan yan etkiler hakkında da bilgiler verilmeli ve gereğinde tedavi başlayan uzmana tekrar başvurması sağlanmalıdır. Uygulanan her türlü tedavinin etkisi bireyler arası farklılıklar gösterebileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Hepimiz çocuklarla çalışırken etik ilkeler ve mesleki sınırlar konusunda dikkatli olur isek çocuk ve ailelere en doğru şekilde yardımcı olacağımıza inanıyorum.

Prof.Dr.Fevziye TOROS
Çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı
www.fevziyetoros.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here