Ağız ve diş sağlığının önemi kadar son zamanlarda dikkat çeken başka bir konu daha var. Kim nefesi kötü koksun ister ki?Günümüzde estetik algının değişmesi ve artması yanında “hijyen” ile ilişkilendirilen ağız kokusu ile baş etmek için öncelikle altında yatan sebepleri iyice kavramak gerekir. Ağız kokusunun %90’ı ağız ve diş kaynaklı sebepler olup geri kalanını mide-bağırsak sistemi, kullanılan ilaçlar, bazı hastalıklar, yiyecek ve içecekler oluşturur. Ağız kaynaklı sebeplerin temelinde dil, diş ve protezlerde kalan gıda artıklarının ağız içindeki bakteriler tarafından parçalanması sonucu çıkan gazlar yatar. Bu gazlar kükürt içerikli gazlardır. Bu nedenin yanı sıra; çürük, diş eti hastalığı, diş eti kanaması da kokuya neden olur. Ağız kaynaklı etkenlerin uzaklaştırılması için, mevcut diş ve diş eti problemlerinin diş hekimi tarafından çözülmesi ve hastanın ağız hijyenini yeterince sağlayabileceği ortamlar oluşturulmalıdır. Tabi ki burada hastaya da iş düşüyor. Çünkü 3-6 aylık aralıklara yapılan diş tedavileri dışında bireysel bakım diş fırçası ve özellikle diş ipi ve diş arası fırçası kullanılarak saplanmalıdır.

ağız kokusu

Bugün çoğu hasta dişlerini iyi fırçaladığı halde fırça kıllarının diş aralarındaki artıkları tam olarak temizlememesinden dolayı ağız kokusu hissetmektedirler. Ayrıca dilimiz üst kısmı tıpkı bir halıyı andıran ve papil adı verilen girinti çıkıntılar ile karakteristik bir yapıya sahiptir. Dilin bu anatomik yapısı bakteri ve gıda artıklarının saklanmasına zemin oluşturduğu için dil sırtının da dişlerden sonra arkadan öne doğru fırçalanması mutlaka gereklidir. Ağız ve dişlerle ilgili sıkıntılar giderildi ancak hala ağız kokusu hissediyorsanız, vücudumuzda başka bölgeleri araştırmak kaçınılmaz.
Ağız ve diş kaynaklı kokular dışında akciğer, sinüsler, solunum yolu enfeksiyonları, mide bağırsak sistemi hastalıkları, alkol, sigara, süt ürünleri, bazı ilaçlar da ağız kokusu ile ilişkilidir. Bu etkenleri ortadan kaldırmak için hastaların alanında uzman hekimlere başvurmaları gerekmektedir. Üst ve alt solunum sistemi ile ilgili Kulak-burun-boğaz uzmanına; akciğer ile ilgili göğüs hastalıkları uzmanına, mide/bağırsak sistemi için ise gastroenteroloji uzmanına muayene olunması ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır..

Mutlu gülüşler..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here