O aşkın kadını ya da erkeği olmak mı ? Yoksa böylesine tarihe damga vurmuş bir aşkın döneminde mi yaşamak isterdiniz… Sanıyorum o aşkın tam da içerisinde olmak isteyenlerin oranı bir hayli fazla. Aşklarının yüceliği tarihe damga vurmuş. Şu zamana kadar efsane diye anlatır olmuşuz. Aşkları, koskoca devletleri birbirine düşüren aşıklar mı dersiniz yoksa sevdiği kızın isminin anlamına göre cami yaptıran mı? Gelin hep beraber bu aşıkları bir de yakından tanıyalım.

 

Mihrimah Sultan – Mimar Sinan

Büyük aşkın kahramanları Mihrimah Sultan ve Mimar Sinan. Dediklerine göre Mi̇mar Si̇nan çok sever Mihrimah Sultanı. Onun içinde iki tane cami yapar. Mihrimah, Farsça’da Güneş ve Ay demektir. Bu nedenle de bir tane Edirnekapı’da bir cami yapar, bir tane de Üsküdar’da. Edirnekapı, yeditepeli İstanbul’un altıncı tepesindedir ve muhteşem bir camidir. Dediklerine göre o caminin üzerinden Güneş battığında, Üsküdar’da bulunan caminin üzerinden de Ay çıkar. Özellikle Mihrimah’ın doğum günü olan eki̇noksa denk geldiğinde yani 21 Mart günü  Mihrimah’ın adı oluşur.

 

Kanuni Sultan Süleyman – Hürrem Sultan (Rokselena)

Bu coğrafyada muhteşem aşklardan bir tanesi Mi̇hri̇mah Sultan’ın annesi Rokselena, yani bizim bildiğimiz adıyla Hürrem Sultan’ın ve Kanuni Sultan Süleyman’ın aşkı. Kanuni, karısına aşkını belli eden çok güzel şi̇i̇rler de yazan sultanlardan bir tanesidir. Dile kolay Kanuni aşkı için şu satırları kaleme aldı…

      N’ola baksam şem-i hüsnüne gönül pervâneveş

      Dostum sen şem olıcak âşıkım pervânedir.

      Gülşen-i hüsnünde dil mürgün yine saydetmeye

      Zülfünün ağında Muhibbî hâli ânın divânedir.

 

Pierre Loti – Aziyade

Eyüp Sultan tarafında yaşanan aşkta, dediklerine göre Pierre Loti, Fransız bir deniz subayıdır. Pierre Loti, Osmanlı Devleti’ne gelir. İstanbul’dan çok etkilenir ve Aziyade isimli bir kıza aşık olur. Fakat maalesef Aziyade daha sonra zengin bir adamın haremine girmek zorunda kalır. Aziyade bu duruma daha fazla dayanamayıp genç yaşta hayata veda eder.

8.Henry – Boleyn Kızı

Bu aşk İngiltere’nin kaderini değiştirmiştir. İngilizler o dönemde Katoliklerdir. İngiltere krallarından 8. Henry karısından boşanmak ister. Çünkü Boleyn Kızı’na aşıktır. Bunun içinde papaya bir dilekçe yazar. Aşkını anlatır, karısından boşanmak istediğini söyler. Fakat papa şöyle der; “Biz katoliğiz. Bizim dinimizde boşanmak diye bir şey yoktur. Karınla oturmak zorundasın.” Bunun üzerine 8. Henry, İngilizleri bir gecede Anglikan yapar. Yani bir gecede ismi Anglikanlık olan yepyeni bir mezhep ortaya çıkar. 8. Henry mezhebin başı da İngiliz Kralı ya da kraliçesidir der ve bu aşk tarihin seyrini değiştirir. İngilizler, Katoliklik’ten Anglikanlizm’e geçer.

 

Napolyon – Josephine

Büyük bir aşkta komşu ülkede. O coğrafyada İngiltere’nin hemen komşusu olan Fransa’ya geçtiğimizde bunlardan bir tanesi Napolyon ve Josephine aşkı. Josephine sırf Naponyon ile evlenebilmek için yaşını saklar. Çünkü, Napolyon’dan yaşça büyüktür. Ayrıca Josephine aslında Martinikli biridir. Martinik ise Fransa’nın adalarından bir tanesidir. Josephine’nin bir tane de Emi isimli bir yeğeni vardır. Bunlar, küçükken bir falcıya gider. Derler ki bizim falımıza bir bakar mısınız? Falcı, ikinizde kraliçe olacaksınız. Biriniz Batı’nın biriniz Doğu’nun yani biriniz Oksident’in biriniz Oryentin kraliçesi olacaksınız der. Tabi bunları söyleyen falcıya ne Josephine inanır ne de Emi. İki küçük kız nasıl aynı anda kraliçe olsun. Aradan yıllar geçer. Josephine, Napolyon ile evlenir. Napolyon o dönemde Avrupa’nın çok önemli coğrafyalarına hakimdir ve bu çerçevede Josephine, Oksident’in yani Batı’nın kraliçesi olur.

Peki, Emi’nin hikayesi nedir? Emi, Fransa – Paris’te okur. Okulu biter ve memleketine gitmek için bir gemiye biner. Atlantik Okyanusu’nu geçtikten sonra yolda korsanlar gemiyi durdurur ve Emi’yi kaçırırlar. Önce Cezayir Beyi’ne verirler. Cezayir Beyi’de hediye olarak Osmanlı haremine yollar. Birden Fransız kız kendini Osmanlı’nın hareminde bulur. 1. Abdülhamit’in haremine girer ve 2. Mahmutu dünyaya getirir. Bundan dolayı Valide Sultan unvanına sahip olur. Bu çerçevede Emi’de Oryenti̇n yani Doğu’nun kraliçesi olur. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here