Her gün yeni kararlar alıp sonra uygulama aşamasında çıkan engeller nedeni ile birçok kararımızdan vazgeçiyoruz. Diyet de aslında her zaman aklımızda olup, yarın başlayacağız diye karar verip sonrasında vazgeçtiğimiz herkesin karşılaştığı klasik bir durumdur. Diyet yapmanın amacı net olduğu zaman kişi diyet yaparken çok zorluk yaşamıyor. Hedef zayıflamak ise idealleri yakalamak için motive olmak gerekir ve ara sıra kaçırsak da  dikkat etmeye devam etmek gerekir ama amaç  sağlıklı olmak için ise asla vazgeçmemelisiniz ki, bu sefer pes ettiğiniz zaman elden giden yaşantınız olmasın. Sağlık için yapılan diyet programlarınızda özellikle alışveriş listenizi gözden geçirmeniz gerekir.

Yapılan çalışmalar alışveriş için çıkılan saatlerde aç olunmasının kişiler üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu kanıtlıyor. Alışverişe çıkmadan önce tok olmaya dikkat ederek hem hızlı tüketim ürünlerini almaktan vazgeçmiş olursunuz hem de sağlık için doğru besinleri gerektiği kadar tercih etmiş olursunuz. Alışveriş yapılacağı zamanlarda stresli olmak da aynı şekilde Kişiyi yanlış besinler almaya teşvik edebiliyor. Alışverişe giderken alınacaklar listesi yapmanız sizi doğru tercihlere yönlendirecek ve bu sayede evde eksik olan ya da gerekli oldukları almış olacaksınız. Listenizi oluştururken özellikle, meyve sebze, et ürünleri, süt ürünleri, yağ ürünleri, tahıl ürünleri olmak üzere belirli gruplar halinde planlama yapmanız, sizi soru tercihlere yönlendirecektir.

Şeker grubu ürünleri tercih etmek istediğiniz durumlarda ne kadar ihtiyaç ve kimlere alınacağı göz önünde bulundurulmalı ve abartıya kaçınmamalıdır. Temel ihtiyaçları ilk sıralarda, işlenmiş gıdalar, hazır tüketim ürünlerini daha az oranda  tercih etmeye çalışmanız gerekir. Alışveriş tarzınızın  sizi yansıtacağımı unutmayınız ve ölçülere, öncelik sıralarına dikkat ediniz.

Bahçeşehir Merve Diyet Beslenme Danışma Merkezi Kurucu Diyetisyeni Merve Kalelioğlu Çiftci sağlıklı günler diler…

Uzman Diyetisyen
Merve Kalelioğlu Çiftçi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here