Dermatolog Dr. Ahu Çiler ÇIKIM ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Yaşlanıyoruz ve bu herkesi etkileyecek. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte kozmetik yöntemler de kendini yeniliyor ve gelişiyor. Yeni yeni birçok ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemleri bulundu. Bunlardan en başarılıları; hifu, altın iğne, mezoterapi, fraksiyonel CO2 lazer, PRP, kolajen aşısı ve iple asma yöntemi sayılabilir. Ayrıca senelerdir uygulanan dolgu, yenilenmiş ve geliştirilmiş içeriğiyle en çok tercih edilenlerin başında geliyor.

Yüksek Frekanslı Fokus Ultrason (HIFU), cildin katmanlarına ultrason dalgaları göndererek, çalışır. Bu dalgalar, kolajen üretiminin uyarılmasına ve böylece cildin genç görünmesine yardımcı olur. Kolajen üretimi ile cilt sıkılaşır, yenilenir ve gerginleşir. Yüz germe, kırışıklıklar, sıkılaştırma ve yüz hattı oluşturma için sıklıkla kullanılır. Sonuçları anlık olabilir ve çok etkilidir. 4 ila 8 hafta içinde gençleşme etkilerini görmek mümkündür ve 12 hafta sonra tedavi amacına ulaşmış olur.

Ameliyatsız Cilt Gençleştirme YöntemleriAltın İğne (Fraksiyonel Radyofrekans), cilt dokusunun bazı bölgeleri ısıtılarak yapılır. Böylece cildin kendini yenileme süreci başlamış olur. Hem kolajen hem de elastin lifleri üretilmeye başlanır. Cilt iyileşmeye başladıkça, sonuçlar belirginleşir. Ancak başarı kişinin yaşına ve genetiğine göre değişebilir.

Fraksiyonel CO2 Lazer, bölgesel bir yöntemdir. Cildin kolajen üretimini uyarmak için, lazer ışınlarını kullanır. Bu yöntemin şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Cildin yaşlanmasını yavaşlattığı gibi, yaşlanan cildin de görünümünü düzeltir. Yara ve akne izleri, kırışıklıklar, kaz ayakları, cilt çatlakları, yaşlılık lekeleri ve gözenek sıkılaştırmak için kullanılabilir.

Mezoterapide, C vitamini, hiyalüronik asid, glikolik asit, transenamik asit, glukanolakton ve A vitamini gibi pek çok madde, doğrudan mezoderm içine enjekte edilir. Bu, kolajen ve elastin üretimini tetikler. Aslında fark ettiğiniz gibi, ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemlerinin hepsi, cildin doğal elastin ve kolajen üretimini uyarmak için kullanılır. Yani işin büyüğünü cildiniz üstlenir.

Ameliyatsız Cilt Gençleştirme Yöntemleri

PRP’de kendi trombositleriniz kullanılır. Kanınız alınır ve bir santrifüjden geçirilip, yeni cilt hücrelerinin oluşmasını uyarmak için, yeniden cilde enjekte edilir. Kendi kanınızdan oluşan bir madde enjekte edildiği için, alerji veya reaksiyon riski yoktur. Özellikle saç dökülmesi ve cilt gençleştirme konusunda çok etkilidir.

Ameliyatsız Cilt Gençleştirme Yöntemleri

Kolajen aşısı, en çok tercih edilen dolgu yöntemidir. Çoğunlukla kırışıklıkları gidermek ve sarkmaları düzeltmek için kullanılır. Enjekte edilen kolajen, cildinizin üretmesi gereken kolajenin yerini doldurmaya çalışır. Bunda da gayet başarılı olur. Uygulama kolaydır ve hasta gündelik yaşantısına kolaylıkla geri dönebilir. Sonuçları kişiden kişiye göre değişebilir ama ortalama 6 ay sonrasında tekrarlanması gerekebilir.

İple asma, daha komplike bir uygulama olmakla birlikte, başarısı kanıtlanmıştır. Cildinizin altına iplikler geçirilir ve cilt uygun görülen bölgelerden gerilir. Cilt altına yerleştirilen ipler, hareket ve mimik kabiliyetini ya da kasların işlevini olumsuz etkilemez. Etkisi, kullanılan iplerin kalitesine göre, 2 sene ila 7 sene arası devam eder. Gıdı, boyun sarkması, yanak çökmesi, kırışıklıklar ve yüz hattını düzenlemek için kullanılabilir.

Dolgu, yıllardır kullanılan bir gençleştirme yöntemidir. Ve günümüzde en sık tercih edilen dolgu maddesi hiyalüronik asittir. Cildin belirli bölgelerin enjekte edilen dolgu, kırışıklık görünümünü azaltır ve genç bir görüntü elde edilmesine yardım eder. Ayrıca sadece yüzde değil, çeşitli vücut bölgelerinde de kullanılmaktadır.

Dermatoloji Uzmanı
Yrd. Doç. Dr. Ahu Çiler ÇIKIM
ahucilercikim.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here