Filmlerine geçmeden önce Hayao Miyazaki’yi biraz tanıyalım.

Hayao Miyazaki, 1941 yılında Tokyo, Japonya’da doğdu. Toyotoma High School’unda okuyan Miyazaki, üçüncü sınıftayken dünyanın ilk renkli uzun metraj animasyon filmi olan Hakujaden’i izleyince filmden çok etkilendi ve çizgi roman çizeri olmaya karar verdi. 1962 yılında Gakushuin Üniversitesi‘nde “Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi” bölümünü okumaya başlayan Miyazaki, burada bir çocuk eğitimi çalışma grubuna katıldı ve mezun olduktan sonra Toei Animasyon Şirketinde animatör olarak işe girdi. Burada yeteneğiyle parlayan Miyazaki 1964 yılında ünlü yönetmen Takahata Isao ile tanıştı ve daha sonra onunla birlikte şirket sendikasında çalışmaya başladı. 1965 yılında ilk defa bir filmde çalıştı ve adını duyurdu. Miyazaki daha sonra Takahata ile birlikte pek çok projeye imza attı. 1978’de senaryosunu kendisinin yazıp yönettiği filmi “Future Boy Conan” adlı televizyon serisini yaptı. Onu uluslararası üne kavuşturan işi ise 1984 yılında yaptığı “Rüzgârlı Vadi” filmi oldu. Büyük başarılar elde ettiği filminden sonra Takahata ile birlikte Studio Ghibli ismindeki animasyon şirketlerini kurdular ve pek çok başarıya imza attılar.
Anime ve manga sanatçısı olan Miyazaki, 50 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiği animasyon dünyasında Japon kültürünün dünyada tanınmasına yardımcı olmuş ve pek çok ödül kazanmıştır.

Hayao Miyazaki’nin Mutlaka İzlenmesi Gereken Anime Yapımları

10. Ruhların Kaçışı (2001)

Oscar kazanan ilk anime!

Başka bir şehre taşınmak için arabalarında bulunan 10 yaşındaki Chihiro ve ailesi, yolculuk sırasında hiç bilmedikleri garip bir yapıyla karşılaşırlar. Chihihro, anne ve babasının merakla girdiği bu yapıya, istemeye istemeye girmek zorunda kalır. Anne ve babasının burada kurulu olan mükemmel bir sofradan bir şeyler yiyip birer domuza dönüştüklerine şahit olan Chihiro, yaşadığı şoku atlatamadan birden her yeri hayaletler basar. Chihiro geceleri bir çeşit hayalet oteline dönen bu yerde hayatta kalabilmek ve ailesini kurtarabilmek için kendini otele kabul ettirmeye çalışacaktır.

En iyi animasyon filmleri listesinde yerini alan bu film herkesin mutlaka izlemesi gereken anime filmlerden.

9. Komşum Totoro (1988)

Hastalığı sebebiyle uzunca bir süre hastanede yatmak zorunda kalan annelerine yakın olmak için hastanenin olduğu köye taşınmak isteyen iki kız kardeş, taşınma konusunda profesör olan babalarını ikna ederler. Ancak çok geçmeden Satsuki ve Mei kardeşler, taşındıkları bu yeni evde yalnız olmadıklarını ve onlarla yaşayan gizemli varlıklar olduğunu fark ederler. Bu varlıklar Satsuki ve Mei kardeşleri köyün büyülü ormanındaki maceralara sürükleyecektir.

8.  Rüzgâr Yükseliyor (2013)

Uçak sevdalısı Jiro, başarılı bir uçak tasarımcısı olmanın hayalini kuran bir çocuktur. Küçüklüğünden beri görme sorunu yaşayan Jiro’nun en büyü idolü, uçak tasarımı uzmanı tanınmış bir isim olan Caproni’dir. Jiro, Caproni’nin eserlerindeki tekniğe ve estetiğe hayrandır. Jiro hedefine emin adımlarla ilerler ve 1930’ların sonunda önemli bir kurumun uçak tasarımı ekibinde iş bulur. Jiro burada kısa sürede parlar ve uçak tasarımı konusunda özgür bırakılan bir konuma gelir. Ancak II. Dünya savaşı başlamak üzeredir.

7. Prenses Mononoke (1997)

Mutlu bir hayat süren Asihitaka, bir canavara dönüşmüş olan Orman Tanrısının geldiğini ve önüne çıkan her şeyi yok ederek ilerlemekte olduğu haberini alır. Köyündeki küçük bir kızı kurtarmak için Orman Tanrısıyla karşı karşıya gelen Asihitaka şiddetli bir mücadele sonrasında canavarı öldürür ancak canavardan aldığı bir darbeyle yaralanır ve lanetlenir. Asihitaka uğradığı bu lanetten kurtulmak için Ormanın Ruhunu aramaya koyulur. Ancak onu arayan diğer iki tarafın sakinleri arasında yaşanan savaşta, doğanın zarar gördüğünü anlayan Asihitaka onları durdurmaya çalışacaktır.

6. Yürüyen Şato (2004)

18 yaşında genç bir kız olan Sophie, kötü bir cadı tarafından haksız yere cezalandırılarak 90 yaşındaki bir kadına dönüştürülür. Çevresindeki hiç kimsenin onu tanımaması üzerine Sophie bir çare bulmak için yollara düşer. Yolda yardım ettiği bir korkuluk ona yol boyunca arkadaşlık eder. Yolda garip görünümlü kocaman bir yürüyen şatoya rastlayan Sophie, şatodan içeriye girer. Howl adındaki bir büyücüye ait olan bu şatoya giren Sophie, buradaki küçük bir çocukla ve bir ateş ciniyle arkadaş olur. Şatoda temizlikçi olarak çalışmaya başlayan Sophie’yi kötü cadının lanetinden kurtaracak tek yol bu evden geçmektedir.

5.  Gökteki Kale (1986)

Gizemli mavi bir taşa sahip olan genç kız Sheeta, hükümet için çalışan gizli ajanlar tarafından bir uçan gemiyle kaçırılır. Ancak bu yolculuk sırasında gemi, aynı taşın peşinde olan uçan hava korsanlarının saldırısına uğrar. İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için uçan şehirler inşa ettikleri uzak bir gelecekte yaşanan bu olayda Sheeta, kötü adamlardan kaçarken uçan gemiden düşer ve boynundaki kolyedeki taş sayesinde zarar almadan yeryüzüne düşer. Burada ona yardımcı olan Pazu ile birlikte, bir efsane olan uçan şatoyu aramaya koyulur.

4. Kırmızı Kanatlar (1992)

İtalyan Hava Kuvvetlerinde pilot olan Porco Rosso, I. Dünya savaşında giriştiği bir hava çatışmasında bilinmeyen bir büyüyle domuza dönüşür. Bunun üzerine hava kuvvetlerindeki işinden istifa eden Porco, hava korsanlarını avlayıp kazandığı ödüllerle geçimini sağlamaya başlar. Ancak bir gün Amerikalı bir hava korsana olan Curtis, Porco’nun uçağını düşürür. Bunun yanı sıra eski bir arkadaşından İtalyan ordusuna dönmezse öldürüleceği yönünde bir tehdit alan Porco, düşen uçağını tamir ettirip tüm bunların üstesinden gelmeye çalışacaktır.

3.  Küçük Deniz Kızı Ponyo (2008)

Bir denizcinin oğlu olan 5 yaşındaki Sosuke, sahilde oynadığı bir gün saçlarını reçel kavanozuna sıkıştırmış olan güzel bir Japon balığıyla karşılaşır. Kavanozdan kurtardığı balığı plastik bir kaba koyan Sosuke, balığa Ponyo adını verir. Sıradan bir balık olmayan Ponyo’nun en büyük hayali bir insana dönüşmektir. Sosuke ve Ponyo birbirlerine hayran olurlar ve Ponyo çok geçmeden Sosuke’ye âşık olur. Usta bir sihirbaz ve aynı zamanda bir deniz tanrısının kızı olan Ponyo, onu denize dönmeye zorlayan babasına karşı gelir ve insana dönüşmek için babasının büyüsünü kullanır. Ancak bu büyü dünyanın ekolojik dengesini bozunca dünya tehlikeli bir evreye sürüklenir.

2. Rüzgârlı Vadi (1984)

Dünyada yaşanan son savaş sonrasında dünya yaşanmaz bir hale gelmiştir. Zehirli bitkilerle ve tehlikeli böceklerle kaplanan bu yeni dünyada bulunan bazı mantar türlerinin atmosfere yaydığı zehirli gazlar, sayıları epeyce azalmış olan insan ırkının yaşamını tehdit etmektedir. Rüzgârlı Vadiye, bir krallığa ait olan bir uçak düşer ve uçaktan geriye kalan tek şey bin yıllık bir kargodur. Daha sonra krallığın askerleri gelerek kargolarının düştüğü Rüzgârlı Vadiyi ele geçirir. Ancak aslında başka bir krallıktan çalınan bu kargonun asıl sahibi olan diğer bir krallık da bu kargonun peşine düşünce Rüzgârlı Vadi bu iki krallığın hedefi haline gelir. Rüzgâr Vadisi’nin prensesi olan Nausicaa ise, bu iki krallık birbirlerini yok etmeden önce doğaüstü güçlerini kullanarak gezegeni ölümden kurtarmaya çalışacaktır.

  1. Küçük Cadı Kiki (1989)

13 yaşında genç bir kız olan Kiki cadı olmaya hazırlanmaktadır. Geleneklere göre annesinden devralması gereken bu cadılığı hak etmesi için Kiki’nin bir yıl seçeceği bir şehirde ailesinden uzakta yaşaması ve böylece cadılık eğitimini tamamlaması gerekmektedir. Bu yüzden Kiki ve kedisi Jili, bir uçan süpürgeye atlayıp başka hiçbir cadının yaşamadığı bir sahil kasabasına yerleşmek için yola çıkarlar. Kiki bu kasabaya geldiğinde tanıştığı bir fırıncının yanında çalışmaya başlar ancak daha sonra cadılık yeteneklerini git gide kaybettiğini görür. Kiki bu yeteneklerini tekrar kazanmaya çalışırken bir yandan da hayatı tehlikede olan bir arkadaşına yardım etmek zorundadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here