Türkiye’nin en büyük şehirlerinden birisi olan başkent Ankara’da gezilecek yerler her zaman merak konusu olmuştur. Her ne kadar Ankara’nın soğuk ve gri bir kent olduğu söylense de eğlenceli vakit geçirebileceğiz bir şehirdir. Bilirsiniz Ankara’nın soğuğu bir başkadır fakat Ankara’nın soğuğunda da gezmek ayrı bir keyiftir. İç Anadolu’da yer alan bu şehrimiz özellikle Cumhuriyet dönemine ait birçok yapı ve müzeleri içinde barındırmasıyla son derece önemlidir. Ankara’da gezilecek bir sürü yer bulunuyor. Ailenizle veya arkadaşlarınızla keyifli bir şekilde vakit geçirebileceğiniz, bir sürü tarihi yer ve görkemli müzeler bulunuyor.

ankara-aslanli-yolGri Anadolu şehri tarihi ile her zaman turistleri etkilemiştir. Ankara’ya gezmek için gelecek olanlar her zaman buradan memnun ayrılıyor. Ülke coğrafyamızın ortasında bulunan bu koca şehir birbirinden güzel mekânlarla oraya gelenleri adeta etkisi altında bırakıyor. Ankara’da gezilecek yerlerin başında Ulus, Çankaya ve Kızılay gibi yerler geliyor. Ülkemizin başkenti olan bu şehirde Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin yer aldığı Anıtkabir de bulunmaktadır. Bizde Ankara’yı keşfetmek isteyenler için Ankara’da gezilecek güzel yerlerin listesini yaptık.

İşte Ankara’da gezilecek en gözde yerler ve mekanlar listesi…

Anıtkabir

Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu yerdir. Türkiye’nin birçok yerinden hatta yurtdışından birçok insan Anıtkabir’i ziyarete gelmektedir. Anıtkabir’in içinde 23 Nisan Kuleleri ile Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole gibi bölümler bulunmaktadır. Anıtkabir’in önemli bölümleri arasında Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi yer almaktadır.

ankara-anitkabirAnkara Kalesi

Ankara Kalesi, Altındağ İlçesi’nde yer almaktadır. Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen bu yapıt şehrin en tarihi yapılarındandır. Milattan önce 2. yüzyıla kadar uzanan Ankara Kalesi Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar dönemini görmüştür. Günümüze kadar birçok kez tadilat geçiren Ankara Kalesi belirli festivallere ev sahipliği yapmaktadır.

ankara-kalesiAnadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Türkiye’nin en önemli müzeleri arasında yer almaktadır. Bu müzede Anadolu’nun önemli arkeolojik eserlerin sergilenmektedir. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Mahmud Paşa Bedesteni ile Kurşunlu Han adındaki tarihi binalarda yer almaktadır. 1997 yılında Avrupa Müze Forumu müzeyi 68 müze içinde yılın müzesi seçmiştir.

ankara-muzeKızılay Meydanı

Ankara’da gezilecek yerler arasında Kızılay Meydanı’da yer alır. Ankara’nın merkezinde olan bu meydan hafta sonları bir hayli kalabalık olur.. Meydan adını 1929 yılında yaptırılan Kızılay Genel Merkezi’nden almıştır. Fakat Kızılay Genel Merkezi bugüne kadar ulaşmamıştır. Meydanın çevresinde birçok restoran ve kafe bulunmaktadır. Kızılay Meydanı Ankara metrosu ve Ankaray gibi ulaşım hatlarına sahiptir.

ankara-kizilay-meydaniÇengelhan Rahmi Koç Müzesi

Çengelhan Rahmi Koç Müzesi, 2005 yılında Ankara’nın Altındağ ilçesinde açılmıştır. Bu müze şehrin ilk sanayi müzesi unvanını taşımaktadır. Müze Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilen Çengel Han adlı binada yer almaktadır. Çengelhan Rahmi Koç Müzesi’nde 1850 yılında günümüze kadar kullanılan ilk daktilo, ilk televizyon gibi çeşitli ekipmanlar sergilenmektedir.

ankara-rahmi-koc-muzesiEtnografya Müzesi

Etnografya Müzesi, Ankara’nın en kapsamlı müzeleri arasında yer almaktadır. Ankara’da gezilecek yerler arasında yer alan mekana bir çok turist gelmektedir. Selçuklu döneminden günümüze kadar ki süreçte Türk sanatına ait çeşitli objeler müzede sergilenmektedir. Halı, giyişi ve çakmaklı tabanca gibi aksesuarlar bu müzede yer almaktadır. Tarih merakı olan insanlar için Ankara’da gezilebilecek yerler arasında Etnografya Müzesi tavsiyemizdir.

ankara-etnografyaAtatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e armağan edilen 52 bin dönümlük arazide yer almaktadır. Türkiye’nin o dönemlerde en modern tarım tesisi olan bu çiftlik şu an ülkemizin en büyük hayvanat bahçesine sahiptir. Ayrıca Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk’ün doğduğu Selanik’teki evin bir benzerini içinde barındırmaktadır.  Ankara’da gezilecek yerler listesine muhakkak Atatürk Orman Çiftliğini de eklemeyi unutmayın.

ankara-ataturk-orman-ciftligiKurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ulus Meydanı’nda yer almaktadır. İki katlı bu yapı ülkemizin ilk meclis binası dışında çeşitli amaçlarda da kullanılmıştır.23 Nisan 1981’de alınan kararla Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Londra ve Sevr Antlaşma gibi anlaşmalara ait dokümanları, devlet yazışmalarını ve Büyük Taarruz’a ait çeşitli hatıraları Kurtuluş Savaşı müzesinde bulabilirsiniz.

ankara-kurtulus-savasi-muzesiAugustus Tapınağı

Augustus Tapınağı, milattan önce 25 yılından sonra inşa edilmiştir. Bugüne kadar çeşitli tadilatlardan geçen yapı bugün Ankara’da gezilecek yerlerin başında yer almaktadır. Augustus Tapınağı, Hacı Bayram Mahallesi’nde yer almaktadır.

ankara-augustus-tapinagiHacı Bayram Camii

Ankara’nın Ulus semtinde yer alan Hacı Bayram Camii şehrin en önemli mimari yapılarından birisidir. Tarihi 1428 yılına dayanan bu caminin içinde yapıya adını veren Hacı Bayram’ın türbesi de bulunmaktadır. Cami en son Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek 2011’te ibadete açılmıştır.

ankara-haci-bayram-camiTunalı Hilmi Caddesi

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan Tunalı Hilmi Caddesi şehrin önemli merkezlerinden birisidir. Kavaklıdere semtinde yer alan bu cadde Ankara’nın en ünlü caddesi olarak bilinir. Ankara’Günümüzde birçok ünlü markanın mağazaları, kafeleri ve restoranları bu caddede yer almaktadır.

ankara-tunali-hilmi-caddesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here