Anne sütü bebekler için optimal beslenme sağlar. Yeterli miktarda besin maddesi içerir, kolayca sindirilir ve kolayca elde edilebilir. Bununla birlikte, bazı kadın gruplarında emzirme oranı% 30 kadar düşüktür. Bazı anneler emzirmeyi tercih etmiyor. Yine de çalışmalar emzirmenin hem anne hem de bebeği için önemli sağlık yararları olduğunu göstermektedir. Anne sütü bir çok açıdan faydalıdır. Bu  faydalar sadece çocuk için değil aynı zamanda anne içindedir. Anne sütü faydaları nelerdir? Sizler için derledik.

Anne ve Çocuklar için Anne Sütü Faydaları

1. Anne Sütü Bebekler İçin İdeal Beslenme SağlarAnne Sütü

Çoğu sağlık yetkilisi, en az 6 ay boyunca emzirmeyi önerir. Devamlı emzirme, en az bir yıl boyunca, bebeğin yemeğine farklı gıdalar verildiği için tavsiye edilir. Anne sütü, bebeğin yaşamın ilk altı ayı boyunca ihtiyaç duyduğu her şeyi, doğru oranlarda içerir. Bileşimi, özellikle yaşamın ilk ayı boyunca bebeğin değişen ihtiyaçlarına göre değişir.

Doğumdan sonraki ilk günlerde memeler, kolostrum adı verilen kalın ve sarımsı bir sıvı üretirler. Protein bakımından yüksek, şekerde düşük ve faydalı bileşiklerle yüklüdür . Kolostrum ideal ilk süt olup, yenidoğanın olgunlaşmamış sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur. İlk birkaç gün sonra, memeler bebeğin karnı büyüdükçe daha fazla süt üretmeye başlar.

Anne sütünün eksik olabileceği tek şey vitamin D’dir. Annenin çok fazla alım yapmaması halinde anne sütü yeterli düzeyde sağlanmaz. Bu eksikliği telafi etmek için D vitamini damlaları genellikle 2-4 haftadan itibaren önerilmektedir.

2. Anne Sütü Önemli Antikorları İçerir

Anne sütü, bebeğinizin virüs ve bakterilerle savaşmasına yardımcı olan antikorlarla yüklüdür. Bu özellikle ilk süt olan kolostrum için geçerlidir. Kolostrum, yüksek miktarda immünoglobulin A (IgA) yanı sıra diğer bazı antikorları sağlar. Anne virüslere veya bakterilere maruz kaldığında, antikor üretmeye başlar. Bu antikorlar daha sonra anne sütü içine salgılanır ve besleme sırasında bebeğe geçer.

Anne Sütü

IgA bebeğin bebeğin burnunda, boğazında ve sindirim sisteminde koruyucu bir tabaka oluşturarak hastalanmasını önler. Bu nedenle, griple birlikte emziren anneler aslında bebeklerine, hastalığa neden olan patojene karşı savaşmalarına yardımcı olan antikorlar sağlayabilir. Bununla birlikte, hastaysanız, her zaman sıkı hijyen uygulamanız gerekir. Ellerinizi sık sık yıkayın ve bebeğinizi enfekte etmekten kaçınmaya çalışın.

3. Emzirme Hastalık Riskini Azaltabilir

Anne sütü çok faydalıdır ve bunlardan bir tanesi emziren annelerin çocuklarının hastalık riski daha azdır.

Anne sütü sayesinde önlenebilecek hastalıklar

Orta kulak enfeksiyonları: 3 ya da daha fazla ay anne sütüyle beslenme, riski% 50 azaltabilirken, herhangi bir emzirme oranı% 23 oranında azaltabilir.
Solunum yolu enfeksiyonları: 4 aydan uzun süren özel emzirme, bu enfeksiyonlar için hastaneye yatış riskini% 72’ye kadar azaltır.
Soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar: Sadece 6 ay boyunca anne sütü ile beslenen bebeklerde ciddi soğuk algınlığı ve kulak veya boğaz enfeksiyonlarına yakalanma riski% 63’e kadar azalabilir.
Ani bebek ölüm sendromu (SIDS): Emzirmeden, 1 ay sonra % 50 azalmış riske ve ilk yılda% 36 azalmış riske bağlanır.
Alerjik hastalıklar: En az 3-4 ay boyunca emzirme,% 27-42 oranında azalmış astım, atopik dermatit ve egzama riski ile bağlantılıdır.
Çölyak hastalığı: İlk anne sütüne maruz kaldığında emzirilen bebeklerin çölyak hastalığı gelişme riski% 52 daha düşüktür.
Diyabet: En az 3 ay emzirme, tip 1 diyabet (% 30’a kadar) ve tip 2 diyabet (% 40’a kadar) (3, 28, 29) riskinde azaltmaya bağlıdır.
Çocukluk çağı lösemi: 6 ay veya daha uzun süre anne sütü ile beslenme, çocukluk çağı lösemi riskinde% 15-20 azalması ile bilinmektedir.
Birçok enfeksiyon riskini azaltmanın yanı sıra, emzirmenin hastalıkların şiddetini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

Ayrıca, emzirmenin koruyucu etkileri çocukluk ve hatta yetişkinlik boyunca devam eder.

4. Anne Sütü Sağlıklı Bir Ağırlık İçin Gerekli

Emzirme sağlıklı kilo alımını destekler ve çocukluk obezitesinin önlenmesine yardımcı olur. Araştırmalar, emzirilen bebeklerin, anne sütü içmeyen bebeklere kıyasla, obezite oranlarının% 15-30 oranında daha düşük olduğunu göstermektedir. Emzirmenin her ayı çocuğunuzun gelecekteki obezite riskini% 4 azalttığı için süre de önemlidir.

Anne sütüyle beslenen bebeklerin yağ depolamasını etkileyebilecek daha fazla faydalı bağırsak bakterisi vardır. Anne sütü ile beslenen bebekler de, sistemlerinde formüle edilmiş bebeklerden daha fazla leptine sahiptir. Leptin iştah ve yağ depolanmasını düzenleyen anahtar bir hormondur.

Anne sütüyle beslenen bebekler süt alımını kendiliğinden düzenlerler. Onlar sadece açlıklarını

Anne Sütü

tatmin edene kadar yemekten daha iyisini yaparlar, bu da onların sağlıklı beslenme kalıpları geliştirmelerine yardımcı olur.

5. Emzirmek Çocukları Daha Akıllı Hale Getirebilir

Bazı çalışmalar emzirilen ve formüle beslenen bebekler arasında beyin gelişiminde bir farklılık olabileceğini düşündürmektedir. Bu fark, emzirme ile ilişkili fiziksel yakınlık, dokunma ve göz teması nedeniyle olabilir.

Araştırmalar, emzirilen bebeklerin daha yüksek zeka puanlarına sahip olduklarını ve yaşlandıkça davranış ve öğrenme ile ilgili problemler geliştirme olasılığının düşük olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, en belirgin gelişme riski, erken doğmuş bebeklerde görülmektedir.

Araştırma, emzirmenin uzun süreli beyin gelişimi üzerinde önemli olumlu etkileri olduğunu açıkça göstermektedir.

6. Emzirme Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Bazı kadınlar emzirme sırasında kilo alırken, diğerleri zahmetsizce kilo vermiş gibi görünmektedir. Emzirmek annenin enerji taleplerini günde 500 kalori kadar artırmasına rağmen, vücudun hormonal dengesi normalden çok farklıdır. Bu hormonal değişiklikler nedeniyle emziren kadınların artan iştahı vardır ve süt üretimi için yağ depolamaya daha eğilimli olabilirler.

Doğumdan sonraki ilk 3 ay boyunca emziren anneler emzirmeyen kadınlara göre daha az kilo verebilir ve hatta kilo alabilirler. Bununla birlikte, 3 aylık emzirme döneminden sonra, muhtemelen yağ yakımında bir artış yaşayacaklardır.

Doğumdan 3–6 ay sonra başlayarak, anne sütü alan annelerin emzirmeyen annelerden daha fazla kilo aldıkları görülmüştür.

7. Emzirme, Rahmin Daha Hızlı Toparlanmasına Yardımcı Olur

Hamilelik sırasında uterusunuz çok fazla büyür, bir armutun boyundan genişleyerek karın bölgesinin neredeyse tamamını doldurur. Doğumdan sonra rahminiz, önceki boyutuna geri dönmesine yardımcı olan, involution adı verilen bir süreçten geçer. Hamilelik boyunca artan bir hormon olan oksitosin bu süreci hızlandırır. Vücudunuz, bebeğin doğumuna yardımcı olmak ve kanamayı azaltmak için doğum sırasında yüksek miktarda oksitosin salgılar. Emzirme döneminde oksitosin de artar. Rahim kasılmalarını teşvik eder ve kanamayı azaltır, rahmin önceki boyutuna geri dönmesine yardımcı olur. Çalışmalar, emziren annelerin genellikle doğumdan sonra daha az kan kaybına ve uterusun daha hızlı yayılmasına sahip olduklarını göstermiştir.

8. Emziren annelerin depresyon riski daha düşüktür

Postpartum depresyon, doğumdan kısa bir süre sonra gelişebilen bir depresyon türüdür. Annelerin% 15’ini etkiler. Emziren kadınların erken doğum yapan veya emzirmeyen annelerle karşılaştırıldığında doğum sonrası depresyon gelişmesi daha az olası görünmektedir.

Ancak doğumdan sonra depresyon sonrası dönemde depresyonu olanlarda da anne sütü ile beslenmeye daha yatkın olma ve bunu daha kısa sürede yapma olasılığı yüksektir.

Kanıtlar biraz karışık olmasına rağmen, emzirmenin anne bakımını ve bağlanmayı teşvik eden hormonal değişikliklere neden olduğu bilinmektedir. En belirgin değişikliklerden biri doğum ve emzirme döneminde üretilen oksitosin miktarının artmasıdır.

Oksitosin uzun süreli anti-anksiyete etkilerine sahiptir. Ayrıca, beslenmeyi ve gevşemeyi teşvik eden spesifik beyin bölgelerini etkileyerek bağlamayı teşvik eder.

Bu etkiler, emziren annelerin, anne sütü almayanlara kıyasla, annenin ihmalinde daha düşük bir orana neden sahip olduğunu kısmen açıklayabilir.

9. Emzirmek Anne İçin de Hastalık Riskinizi Azaltır

Emzirmek, anneye kansere ve çeşitli hastalıklara karşı uzun vadeli koruma sağlamaktadır. Bir kadının emzirmeyi geçirdiği toplam süre, meme ve yumurtalık kanseri riskinin azalmasıyla bağlantılıdır.

Aslında, yaşamları boyunca 12 aydan fazla emziren kadınların hem meme hem de yumurtalık kanseri için% 28 daha düşük riskleri vardır. Emzirmenin her yılı, meme kanseri riskinde% 4.3’lük bir azalma ile ilişkilidir (79, 80).

Yakın zamanda yapılan çalışmalar, emzirmenin, kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunları riskini artıran bir grup hastalık olan metabolik sendroma karşı koruyabileceğini göstermektedir.

Yaşamları boyunca 1-2 yıl emziren kadınların %10-50 daha yüksek tansiyon, artrit, yüksek kan yağı, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riski vardır.

10. Emzirme Menstruasyonu Önleyebilir

Emzirmeye devam etmek ayrıca yumurtlamayı ve menstruasyonu duraklatır. Menstrüel döngülerin askıya alınması aslında doğanın gebelikler arasında biraz zaman geçmesini sağlama şekli olabilir. Bazı kadınlar doğumdan sonraki ilk birkaç ay boyunca bu olayı doğum kontrolü olarak kullandılar. Ancak, bunun tamamen etkili bir doğum kontrolü yöntemi olmayabileceğini unutmayın. Bu değişikliği ek bir fayda olarak düşünebilirsiniz. Bebeğiniz ile ilgilenirken regl döngüsü için endişelenmenize gerek kalmayacak.

 İlgili Yazı

Anneler İçin Süt Yapan Besinler Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here