Anneler Günü Ne Zaman Kutlanır ?

Dünyanın her yerinde sevgiyle kutlanan anneler günü, oldukça özel ve anlamlı bir gün. Her yıl annemizi mutlu etmek adına büyük bir hevesle kutladığımız bu özel günün nereden geldiğini, ilk anneler gününün nerede ve ne zaman kutlandığını, ne tür bir olayın böyle bir sonuç verdiğini çok azımız biliyoruzdur. Acaba ilk kim, annesinini özel bir günle ödüllendirmeye değer buldu?

Anneler günü fikri, öğretmen olan annesinden çok etkilenen Ana Jarvis tarafından ortaya atıldı.Annesi öldükten sonra ona gereken ilgiyi gösteremediğini düşünen Ana Jarvis, annesinin ikinci yıl dönümüne denk gelen Mayıs ayının ikinci Pazar gününü  anneler günü ilan etmek için yüksek mevkiili yetkililerle görüştü. Bu uzun çabaları 1911 yılında sonuç verdi ve ABD, Mayıs ayının ikinci Pazar gününü anneler günü olarak kutlayacağını açıkladı.

Sonrasında Amerika’da geleneksel hale gelen bu gün, hızla bütün dünyaya yayıldı. Ülkemizde ise 1955 yılından itibaren kutlanmaktadır.

Ana Jarvis’in uzun uğraşları ve annesine olan sevgisi, bütün annelere mal oldu. Onun sayesinde bir çok insan Mayıs ayının ikinci Pazar günü, annesini aslında ne kadar çok ihmal ettiğini fark edip, onu mutlu etmeye yönelik adımlar atıyor. Kimisi hediyeler alıp yollarken, kimisi kartlara yazdığı sevgi dolu şiirleri yollamayı tercih ediyor. Ama tek bir amaç var; annelere ne kadar çok değerli olduklarını hatırlatmak… Bu yüzden, her gün kıymetleri bilinmesi gereken annelerimize bu özel günlerinde ayrıca ne kadar çok sevildiklerini göstermemiz gerekir.

2014 yılında Anneler Günü 11 Mayıs Pazar günü kutlanacaktır.

 

Anneler Günü Mesajları

Annemize olan bu sevgiyi ifade etme biçimlerimiz farklı olsa da bunu sözlere dökmek isteyenlere bir kaç önerimiz var;

  • Her zaman senin karşında masum ve sevgine muhtaç bir çocuk ruhuyla dururum. Çünkü sen benim annemsin. Beni benden çok tanıyansın, bilensin. Bana sarıldığın zaman tüm dertlerimi yok edensin. Anneler günün kutlu olsun annem!
  • Sınırsız bir sevgi, anlatılmaz bir sevgiyle beni seven annem, sana layık olmak için yaşıyorum. Anneler günün kutlu olsun.
  • Annem senin sevgin dünyamı ısıtan tek güneştir. Hiç ışığın eksilmeyecek biliyorum. Varlığınla mutluyum. Anneler günün kutlu olsun sevgili annem.
  • Sen varken, ben yoktum, sen açken ben toktum.Şimdi de sonra da başımın tacı olan annem, seni hep seveceğim. Anneler günün kutlu olsun.
  • Bir günümde değil her günümdesin. Her gün her saniye benimlesin. Her zaman bana destek oldun. Sen benim için Çk özelsin. Anneler günün kutlu olsun.

 

Bu yazıya bir tık ile ulaştıysanız anneler günü için hediye arayışlarınız devam ediyor demektir. Eğer fazla vaktiniz yoksa beş dakikanızı ayırarak anneler günü hediyesi için bir fikir edinebilirsiniz.  Annelere alınabilecek belli başlı hediyeler vardır. Birde onları mutlu edecek hediyeler vardır. Onları mutlu etmenizi sağlayacak temel hediyeleri sizlerle paylaşalım.

20 Anneler Günü Hediyesi

20. Anneye Çanta Almak

Anneler günü için en anlamlı hediyelerden biri de çanta. Neden mi? Hiç bir kadın çantaya hayır diyemez de ondan 🙂

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 01

19. Annelerin Vazgeçilmezi Ayakkabı

Ayakkabı kadınların vazgeçemediği parçalardan. Annenize sürekli ayakkabı alsanız bile o bu hediyeden asla sıkılmayacaktır.

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 02

18. Hediye Kartı yada Hediye Sepeti

Annenize alışveriş özgürlüğü tanımak için ona bir markanın hediye kartını satın alabilirsiniz.

gift card

17. Bir Anneler Günü Klasigi Minyatür Hediye

Kadınlar minyatüre bayılırlar. Onlara gerçek bir ev veya araba alamıyorsanız minyatürünü alabilirsiniz.

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 04

16. Çok Az Rastlanılan Durum: Annelerin Evde Hayvan Beslemesi

Eğer anneniz hayvanlardan hoşlanıyorsa ona ilgilenebileceği bir hayvan alabilirsiniz.

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 05

15. Annenize aşkınızı anlatacağız mükemmel bir kısa film

Onu anlatan bir kısa film hazırlayabilirsiniz. Annenize en anlamlı anneler günü hediyesi olacaktır.

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 06

14. Koku Uzmanı Anneler için Oda Kokuları

Klasik bir hediye olmasın diyorsanız ona hafif kokulu şık görünümlü bir oda kokusu hediye edebilirsiniz.

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 07

13. Entellektüel Annelere Kitap Hediyeleri

Eğer bir kitap karakterinin annenize benzediğini düşünüyorsanız ona bu kitabı hediye edin.

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 08

12. Tatili Hakeden Annelere Uçak Bileti

Yakın zamanda annenizin seyahat edeceğini düşünüyorsanız onun yorulmaması için ona bir uçak bileti hediye edebilirsiniz.

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 09

11. Dekoratif ve Şık Masa Örtü Takımları

Masa örtüsü her annenin evinde bulundurduğu bir parçadır. Ona şık ve moda olan bir masa örtüsü ve amerikan servisi hediye edebilirsiniz.

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 10

10) Dekorasyon Tutkunu Annelere Dekorasyon Ürünleri

Anneler evin düzeninden sorumlu kişi olduğu için dekorasyon ürünlerine çok önem verirler.  Yatak örtüsü, nevresim takımı, vazo, abajur gibi hediyeler alabilirsiniz.

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 07

9) Bir Anneler Günü Klasigi: Beyaz Eşya, Mutfak Robotu ve Çay Makinası

Annelerin sürekli haşır-neşir oldukları beyaz eşyalar onların hayatlarında büyük yer eder. Eğer annenizin eskiyen bir  beyaz eşyası var ise yenisini alın. Ayrıca anneniz hala bir bulaşık makinesine sahip değilse anneler günü hediyesi olarak bulaşık makinesi alabilirsiniz.

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 01

9) Ömrünü Mutfak Geçiren Annelere: Mini Mutfak Aletleri

Mini mutfak aletleri mutfakta ki her işi kolaylaştırır. Annelerinize bu aletlerinden birini alabilirsiniz.

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 03

8) Fincan Takımı

Anneler yorucu günlerinin ardından veya arkadaşlarıyla toplandıkları zaman keyif kahvesi içmeyi alışkanlık haline getirmişlerdir. Kahve içmeyi seven bir anneniz varsa kahve fincan takımı alabilirsiniz.

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 02

6) Güzel Bir Pazar Tatili

Güzel bir pazar tatiline kim hayır der ki? Birde bu pazar anneler gününe denk geliyorsa… Annenize anneler gününde dinlenmesi ve bu günü yaşayabilmesi için bir tatil hediye edebilirsiniz.

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 05

5) Şık Bir Restoranda Akşam Yemeği

Anneniz ile baş başa yiyeceğiniz bir yemek onun için unutulmaz olacaktır. Hangi anne evladıyla özel bir an yaşamaya hayır diyebilir?

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 08

4) Pırlanta Annelere Pırlanta Gibi Hediyeler

Mücevherler kadınlar içindir. Onlar kadar değerli olmasalar da onlar için çok önemlidir. Annenizi şımartmak istiyorsanız değerli taşlı bir yüzük alabilirsiniz.

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 04

3)İlginç ve Kişiye Özel Anneler Günü Hediyeleri

Anılar hiç unutulmaz… Peki bu anılar her an canlılığını korur mu? Bazen evet. Ailenizi, mutluluğunuzu hatırlatacak eski fotoğrafların olduğu bir albüm hediye edebilirsiniz.

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 06

2)El Yapımı Hediyeler

El yapımı hediyeler hakkında bir yazı yazmıştık. Bu yazımızda da el yapımı hediyelere yer vermek istedik. Annenize el yapımı bir hediye yaparak onu sevindirebilirsiniz. Anneye birbirinden güzel el yapımı hediyeler için şurayı inceleyebilirsiniz

El Yapımı Anneler Günü Hediyesi 27

1) Yardım Kuruluşlarına Bağış

Bütçeniz hiç önemli değil yardım kuruluşuna yapacağınız bir bağış ne kadar duyarlı bir birey olduğunuzu annenize gösterecektir. Yetiştirdiği evlat ile gurur duyabilmek her anneyi mutlu eder. Tema Vakfı, Mor Çatı, Lösev, Çocuk Esirgeme Kurumu, Haydi Kızlar Okula gibi kuruluşlara bağış yaparak hem bir hayatın değişimine yardımcı olabilir hemde bulunduğunuz topluma katkı sağlayabilirsiniz. Anneniz için en büyük hediye iyi bir birey olmanız…

Annelere En Anlamlı Anneler Günü Hediyesi 09

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here