Tatil fırsatları harıl harıl araştırılırken, kilo verme telaşına kapılmışken, hava bizimle aynı sevinci paylaşmasa da yaz kapıda! Eninde sonunda gelecek, eninde sonunda o denizde serinleyip, o kumlarda uzanıp o güzelim güneşin keyfini çıkaracağız. Ama elbette ki güneş kremini unutmadan! Bugün sizlerle tam bir tatil cenneti olan, adeta turizm için şekillenmiş kocaman bir şehir olan Antalya’yı ıncığına cıncığına kadar incelemek, ne yersiniz, ne içersiniz, ne yaparsınız bunların hepsine dair bir fikir, bir öneri vermek istedim. Antalya gezilecek yerler listesini sizler için sizler için derledim. Aşağıda bu şehirle ilgili tüm merak ettiklerinizi bulabileceksiniz. Antalya gezilecek yerler  rehberi ile hadi gelin yolumuza devam edelim.

Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler ile Antalya Gezilecek Yerler Listesi

Antalya gezilecek yerler listesini vermeden önce neleri meşhur? Antalya merkezde gezilecek yerler, Antalya kemer gezilecek yerler, Antalya’da gezilecek yerler nereler tek tek incele.

antalyada gezilecek yer onerileri 01

Eğer tatil planlarınız arasında Antalya’ya gitmek yoksa, bir düşünün derim. Çünkü bu şehir tam bir cennet ve bu cennet Antalya gezilecek yerler listenizde kesinlikle yer almalı!

antalyada gezilecek yer onerileri 02

Antalya’nın Neleri Meşhur?

Bir şehre ilk defa gidileceği zaman akıllarda beliren ilk soru “O şehrin neyi meşhur?” oluyor. Bakalım antalya’nın neleri meşhurmuş…

Reçeller

Antalya’nın meşhur olan yemeklerine bakacak olursak Antalya mutfağının tam da Akdeniz’e yaraşır biçimde sebze meyve ağırlıklı olduğunu görürüz. Bildiğiniz gibi Antalya turunçgil yetiştiriciliğinin en fazla yapıldığı şehirlerden biri. Aynı zamanda birçok meyve sebze burada yetişiyor. Bu nedenle çoğu yerde bulamayacağınız karpuz, patlıcan, greyfurt reçellerinden denemenizi tavsiye ederim.

greyfurt reçeli
greyfurt reçeli

Yöresel Yemekler

Yöresel yemeklerden de tatmak isterseniz taratorlu piyaz, Arap kadayıfı, , Finike usulü muz tatlısı, hibeş gibi lezzetlerden tadabilirsiniz. Ayrıca alıştığınız balık tadını burada bulamayacağınızdan eminim çünkü buranın balıklarının tadı bile başka!

hibeş
hibeş

Antalya’da Gezilecek Yerler

 

Doğal Güzellikler

Benim derdim yeme-içme değil derseniz Antalya’nın doğal güzelliklerini kesinlikle görmenizi öneririm. Adeta şelaleler şehri olan Antalya’da Düden, Manavgat ve Kurşunlu şelalelerini muhakkak görmelisiniz. Dim, Damlataş, Karain mağaraları da Antalya’nın doğal güzelliklerinden.

manavgat şelalesi
manavgat şelalesi

Milli Parklar

Sadece bunlar değil Antalya’da milli park ziyaretleri yapmanızı da öneririm. Olimpos Beydağları ve Kanyon milli parklarında bir senelik oksijen depolayıp evinize öyle dönebilirsiniz.

kanyon milli park
kanyon milli park

Antalya merkezde gezilecek yerler

Antalya merkezde gezilecek yerlerin başında Kaleiçi geliyor.  Kaleiçi sokakları tarihe dokunan dokusu ile mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Kaleiçi Sokakları

Tarihi sokaklarda dolanmak isterseniz Antalya Kaleiçi sizin için mükemmel bir tercih olacaktır. Kendinizi dönem dizilerinden birine düşmüş gibi hissedebilirsiniz.

[i]kaleiçi sokakları[/i]
kaleiçi sokakları
Güver Uçurumu Kanyonu

Döşemealtı ilçesinden bulununba Güver Uçurumu Kanyonu; yüzey suyu tarafından karstik arazinin aşınması ile 1 milyon yılda oluşmuş 115 metre yüksekliğinde yaklaşık 2 km uzunluğunda bir kanyondur. Antalya gezilecek yerler listenize bu kanyonu da mutlaka eklemelisiniz.

Antalya Müzesi

Öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından 1992 yılında kurulan müzenin önemi: 1. Dünya savaşı sonrası bölgeye gelen işgalcilerin yağmalamalarından kalan eserlerin sergilenmesi. Antalya’da gezerken kültür turizmide yapmak isteyenler için önemli bir yer.

 Antalya’da Gezmeniz Gereken Tarihi Yerler

Antalya her ne kadar turizm sektöründe adını duyurmuş olsa da tarihi yerlerinin de dillere destan olduğunu, eski devletler tarafından kıymetinin bilindiğini ve buraya birçok yatırım yapıldığını söyleyebiliriz. Tarihe meraklı bir insan olsanız da olmasanız da sizi etkileyeceğine emin olduğum tarihi yerler ise aşağıda.

Alara Kalesi

Görkemli bir yapı görmek isterseniz Antalya’ya gittiğinizde Alara Kalesi’ne kesinlikle uğramalısınız. 1232 yılında Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan bu kale Alanya’nın 37 kilometre batısında, denizin 7 kilometre içerisinde kalıyor.

antalyada gezilecek yer onerileri 09

Alara Han

Alara çayı kıyısında, Alara Kalesi’ne yalnızca 800 metre uzaklıkta yer alan bu han, sultanın konaklaması için yapılmış ve oldukça eski bir yapıt. 1231 yılında yapılmış ama restorasyonlar sağ olsun hala ayakta ve hala çok güzel. Alışveriş merkezi ve restoranları barındıran kompleks bir yapı olan bu hana giriş ücretsiz. Hatta daha da güzeli yan tarafındaki çayda yüzebiliyorsunuz. Antalya gezilecek yerler listenize Alara Han’ı da ekleyin.

antalyada gezilecek yer onerileri 08

Kızıl Kule

Bir dönem banknotların arkasında bulunmuş Kızıl Kule, Alanya Limanı’nda yer alıyor. Kentle özdeşleşmiş bir yapı olan Kızıl Kule yine 1. Alaaddin Keykubat tarafından 1226 yılında yaptırılmış. Yapım amacı ise tahmin edebileceğiniz gibi denizden gelen saldırıları engellemekmiş. Ama 1979 yılından beri Alanya Etnografya Müzesi olarak kullanılıyor.

antalyada gezilecek yer onerileri 07

 Antalya Noel Baba Kilisesi

Noel Baba’nın Antalya’dan çıkmış olduğu, ya da burada yaşamış olduğu bilinen efsaneler arasındadır. Peki bu efsane asılsız mı dersiniz? Aziz Nicholas, yani Noel Baba olarak bilinen kişi öldüğü zaman Antalya’nın Demre ilçesinde yaptırılan bu kilise şu an müze olarak kullanılmakta. Demre, Kaş ile Finike arasında bulunuyor.

antalyada gezilecek yer onerileri 10

Antalya Aspendos

Yıllardır Aspendos diye biliriz ama oranın başka bir adı daha var: Belkıs. Aspendos Antalya’da en bilinen tarihi yapılardan biridir ve Serik ilçesindeki Belkıs köyünde yer almaktadır. Her yıl binlerce yerli yabancı turist tarafından ziyaret edilen Aspendos, meşhur bir antik kenttir ve oldukça eskidir. M.S. 2. YY’da Romalılar tarafından inşa edilmiştir.

antalyada gezilecek yer onerileri 11

Antalya kemer gezilecek yerler

Antalya kemer gezilecek yerler için size en çok turistlerin ilgi gösterdiği yerleri önereceğiz.

Moon Light Parkı

Antalya’nın mavi ve yeşilini doyasıya görmek ve dinlenmek isteyenler için eşsiz bir yer.

Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu diğer turistlik yerlere göre daha az bilinmektedir. Bu kanyona gitmek için yaklaşık 4 km yürümeniz gerekmektedir. Yürüme sırasında serinlemek isterseniz küçük göletlere girebilirsiniz.

Beydağları Sahil Milli Parkı

Tatilini huzur içinde geçirmek isteyenler için Antalya Kemer’de gezilecek yerler arasında en huzurlu ve en doğal yerlerden diyebileceğimiz bir yer.

Antalya’da Yemek Yemeniz Gereken Restaurant Önerileri

Bilmediğiniz bir şehirde bildiğiniz restaurantlara gitmek sizce de sıkıcı değil mi? Bence artık başka bir şehirdeyseniz yeni tatlar tatma, yeni yerler keşfetme ve yeni manzaralar görme vaktidir. Antalya’nın en kaliteli, en çok tercih edilen restaurantları ise aşağıda.

Ekol Gurme

Kahvaltısından tutun çorbalarına birçok şeyi en lezzetlisinden yiyebileceğiniz Ekol Gurme’yi keşfettiğiniz için kendinizi şanslı hissedeceğinize emin olabilirsiniz. Neyse, siz şimdi oradaki kahvaltıda yiyeceğiniz en lezzetli, en doğal peynirlere yoğunlaşın.

antalyada gezilecek yer onerileri 21

Adres Bilgisi: Fener Cd, Çağlayan Mh., Muratpaşa, Türkiye

İletişim: (0242) 323 6093

Alara Restaurant

Hem servisi mükemmel olsun, hem yemekleri lezzetli olsun derseniz size dünyanın en lezzetli balıklarını yiyebileceğiniz, en lokum gibi etleri götürebileceğiniz Alara Restaurant’ı tavsiye ederim. Üstelik bu kadar da değil, bir de mükemmel bir manzaraya sahip.

antalyada gezilecek yer onerileri 20

Adres Bilgisi: Konyaltı Cd. Atatürk Parkı İçi R-2, 07400 Antalya

İletişim: (0242) 247 0101

Adar Balık Evi

Muhteşem bir manzara eşliğinde lezzetli bir balık yemekse isteğiniz sizi Adar Balık Evi’ne alalım. Güleryüzlü ve hızlı servisinden, üstelik şaşırtıcı bir biçimde uygun fiyatlarından çok memnun kalacaksınız.

antalyada gezilecek yer onerileri 18

Adres Bilgisi: Akdeniz Blv, Kuşkavağı Mh., Antalya, Türkiye

Wing Stop

Yok ben balıkçı değilim, tavukçuyum derseniz buna da önerim hazır: Wing Stop. Tavukları kadar sosları ve dekorasyonu da başarılı olan bu restoranı kesinlikle denemelisiniz. O dekorasyonu gördükten sonra içeriden çıkmak istememenizden ben sorumlu değilim.

antalyada gezilecek yer onerileri 25

Adres Bilgisi: Terra City AVM, Fener Mah. Tekelioğlu Cad. Kat: 2 No: 8 07160 Muratpaşa,07160 Antalya

İletişim: (0242) 323 7262

Shakespeare Coffee & Bistro

Yediğiniz hiçbir şeyden pişman olmayacağınız bu restorana kesinlikle hayran kalacaksınız. Güleryüzlü ve ilgili personeli sayesinde kesinlikle kötü vakit geçirmeyeceğiniz Shakespeare’e kesin uğrayın derim.

antalyada gezilecek yer onerileri 22

Adres Bilgisi: Yeşilbahçe Mah. Metin Kasapoğlu Cad. No: 281/6, Antalya

İletişim: (0242) 316 2929

Antalya’da Kahve İçmeniz Gereken Yerler

Bir şehri kahve içmeden, bir kahve keyfi yapmadan terk etmek olur mu? Olmaz tabi ki. Hem yemeğin üzerine bir kahve iyi gider.

antalyada gezilecek yer onerileri 15

Türk Kahvesi

Siz hayatınızda hiç kahve içtiniz mi? Muhtemelen cevabınız evet. Peki ya cilveli kahve içtiniz mi? Eğer Antalya’daysanız belki, ama eğer buraya turist olarak gelecekseniz Türk Kahvesi’ne uğrayıp cilveli kahve içmeden geri dönmeyin.

antalyada gezilecek yer onerileri 12 Adres Bilgisi: Şirinyalı Mahallesi Eski Lara Caddesi 139/A (İsmet Gökşen Cd.), Antalya

İletişim: (0242) 316 5464

Fincan Cafe

Eğer sıkı bir Türk kahvesi içicisiyseniz Dibek kahvesinin bu camiadaki namını bilirsiniz. Size en iyi Dibek kahvelerinden birini burada içebileceğinizi söylesem… Türk kahvesine düşkünseniz en acilinden Fincan’a gidilmeli, buraya uğranmadan Antalya terk edilmemeli!

antalyada gezilecek yer onerileri 16

Adres Bilgisi: Yeşilbahçe Mh. Metin Kasapoğlu Cd., Antalya

Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi

Antalya’da kahve denince belki de en çeşitli seçeneğin aklınıza gelebileceği Bayramefendi’ye kesinlikle uğramalısınız diyorum. Özellikle sunum konusunda fazlasıyla iddialılar.

antalyada gezilecek yer onerileri 13

Adres Bilgisi: Atatürk Cad.Ege İşhanı No:9/A (Işıklar cad.), Antalya

İletişim: 0505 768 4139

Keyf-i Kahve

Oturduğum yerin hem kahvesi hem de de tatlıları kaliteli olsun derseniz size Keyf-i Kahve derim. Özellikle günlük tatlıları ve kahvelerinin uyumuna bayılacaksınız.

antalyada gezilecek yer onerileri 14

Adres Bilgisi: 1319. Sk, Gençlik Mh., Muratpaşa, Türkiye

İletişim: (0242) 242 5257

Türkiye’nin En Güzel Antalya Plajları

Yemeği yedik, kahveyi içtik peki Antalya’dan deniz girmeden gitmek gibi bir durum olabilir mi? Elbette ki olamaz! Zaten Antalya’ya gelen çoğu kişinin öncelikli amacı denize girmektir, çünkü Türkiye’de denizin, güneşin ve kumun yani kutsal üçlünün tadının en iyi çıkarılabileceği yerlerden biri de Antalya’dır.

antalyada gezilecek yer onerileri 05

 Konyaaltı Plajı

Antalya denince akla ilk gelen plajlardan biri de mükemmel manzarası ve sabahın erken saatlerinde bile hınca hınç dolu olması sebebiyle Konyaaltı plajlarıdır. Gece gezintileri için de mükemmel bir seçenek olan Konyaaltı plajı oldukça büyük bir alan kaplıyor ve birçok kişinin ilk tercihi olmasından da anlaşılabileceği gibi oldukça temiz.

antalyada gezilecek yer onerileri 06

 Lara Beach Park

Antalya’da gidilebilecek en iyi halk plajlarından biri olan Lara Beach Park tam bir aile yeri. Konyaaltı’na göre daha sakin bir ortam sunan Lara Beach Park da birçok kişinin tercihi.

antalyada gezilecek yer onerileri 07

 Omi Beach Park

Omi Beach ise denize girerken ne yeme ne içme keyfimi bırakırım diyenler için açılmış bir yer sanki. Acıktığınızda gider en kralından yemeğinizi yer, içeceğinizi içersiniz. Güleryüzlü personel mi istediniz, var. Fasıl mı istediniz, e o da var. Yani anlayacağınız burada yok yok.

antalyada gezilecek yer onerileri 04

Adres Bilgisi: Yasemin Sk 40-56, Güzeloba Mh., Muratpaşa, Türkiye

İletişim: 0532 465 0810

Antalya’da Kalınacak Otel Önerileri

Antalya’da gezilecek yerler listesinden sonra gelelim otel önerilerine. Yabancı bir şehre gidildiğinde kalacak yer sorun olur hep. Yani tabi sabahtan o kadar gez dolaş, keyfini yap akşama gelince nerede kalacağım diye düşün dur. İşte bu nedenle bütün bu önerilerin yanında bir de otel önerileri olsun, tam olsun! antalyada gezilecek yer onerileri 24

 The Marmara Antalya

Şehir merkezine yakın bir otel isterseniz birçok kişinin favorisi haline gelmiş olan The Marmara Antalya’yı öneririm. Gerek personeliyle, gerek odaları ve gerekse müşterilerine sağladığı huzurla birçok kişinin favorisi olmasına şaşmamak gerek.

antalyada gezilecek yer onerileri 23

Adres Bilgisi: Şirinyalı Mah. Lara, 07160 Antalya

İletişim: (0242) 249 3600

Hotel Antroyal Antalya

Şehir merkezinden uzaklaşmadan bir öneri daha verecek olursak eğer, Hotel Antroyal Antalya’yı söyleyebiliriz sanırım. Konforlu, huzurlu bir dekorasyon sağlayan ve sizi rahat ettirmeye yemin etmiş bir kurum olan Antroyal’in özellikle kahvaltısı birçok kişinin favorisi olmuş durumda, kahvaltı sevdalılarına duyrulur!

antalyada gezilecek yer onerileri 17

Adres Bilgisi: Güllük Cad. No:66 Merkez, Antalya

İletişim: (0242) 244 0404

Ramada Plaza Antalya

Özellikle deniz manzaralı havuzuna bayılacağınızı tahmin ettiğim Ramada Plaza Antalya, size birçok konaklama yerinde bulamayacağınız lüksü ve konforu sunuyor. İlgili personelleri, lezzetli yemekleri ve size evinizi aratmayacak odalarıyla sizin de favoriniz olabilir.

antalyada gezilecek yer onerileri 19

Adres Bilgisi: Gençlik Mah. Fevzi Çakmak Cad. (Nr. 22), 07100 Antalya

İletişim: (0242) 249 1111

3 YORUMLAR

  1. Roman gibi makale olmuş tebrik ediyorum. Okumaktan zevk aldım. Google’de Antalya’da gezilecek yerler olarak aradığımda rastladım sayfanıza. Umarım Antalya’yı ziyaret eden Yerli ve yabancı turistlerimizde bu makalenize ulaşıp güzel bilgilerden yararlanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here