Antioksidan kelimesini daha önce nerelerde duydunuz? Merak edip araştırdığınız antioksidan ne demek? Sizler için sorunuzu cevaplıyor ve 10 yiyecek ile örneklendiriyoruz.

Antioksidan Nedir?

Antioksidan nedir: Antioksidan vücudunuzda üretilen ve gıdalarda bulunan bileşiklerdir. Hücrelerinizi, serbest radikaller olarak bilinen potansiyel olarak zararlı moleküllerin neden olduğu zararlardan korumanıza yardımcı olurlar.

Vücudunuzda serbest radikaller biriktiğinde, oksidatif stres olarak bilinen bir duruma neden olabilirler. Bu, DNA’nıza ve hücrelerinizdeki diğer önemli yapılara zarar verebilir. Eksikliği, ne yazık ki kronik oksidatif stres, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser gibi kronik hastalık riskini artırabilir. Neyse ki, antioksidanlar açısından zengin bir diyet , oksidatif stresle mücadele etmek ve bu hastalıkların riskini azaltmak için kan antioksidan seviyenizi arttırmanıza yardımcı olabilir.

Bilim adamları gıdaların antioksidan içeriğini ölçmek için çeşitli testler kullanırlar. En iyi testlerden biri FRAP (plazma azaltma kabiliyeti) analizidir. Gıdaların antioksidan içeriğini belirli bir serbest radikali nötralize ederek ne kadar iyi ölçtüğünü ölçer. FRAP değeri ne kadar yüksekse, gıdada bulunan antioksidanlar da o kadar fazladır.

Antioksidan yiyecekler

Antioksidan yiyecekler nelerdir? Şimdi de bu soruyu cevaplayalım. Sizler için en yüksek değere sahip 10 antioksidan besinler hangileri onları derledik.

1.Bitter Çikolata

Çikolata sevenler çok şanslı. Çikolata en yüksek antioksidan içeren yiyecekler arasında. Bu da demek oluyor ki abartmamak kaydıyla bitter çikolata tüketmekte özgürsünüz.  Siyah çikolata 10 gram başına 15 mmol’e kadar antioksidan içerir. Ayrıca kakao ve bitter çikolatadaki antiodiksanlar kalp hastalığı riskini azaltan sağlıklı bir yiyecek haline dönüşmektedir.

Bitter çikolata aynının antioksidan olarak faydaları arasında kanın antioksidan seviyelerini yükseltmesi ve iyi kolesterol seviyelerini yükselterek kötü kolesterolün oksitlenmesini önlemesi. Böylece kalp hastalığı riski azaltılabilir.

2. Ceviz

Ceviz iyi bir sağlıklı yağ ve mineral kaynağıdır, ayrıca yüksek miktarda antioksidan içerir. 100 gram ceviz içerisinde 10.6 mmol antioksidan barındırır. Ayrıca ceviz kanda antioksidan seviyesinin yükseltmesine destek sağlar. Önemli bir nokta var ki o da cevizin yüksek yağ içermesi. O yüzden kalori alımına dikkat etmek için ceviz dikkatli tüketilmelidir.

3. Çilek

Çilek bahar meyveleri arasında en çok tüketilen ve sevilen meyvelerdir. C vitamini bakımından zengin çileğin 100 gramı 5.4 mmol antioksidan içerir. Araştırmalar çileğin kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir.

4. Enginar

Enginar diğer sebze yemeklerine oranla çok fazla tüketilen ve yaygın olmayan bir sebzedir. Fakat enginarın faydaları saymakla bitmez. Bir faydasıda; antioksidan içeri bakımından oldukça zengin bir besindir. Eski çağlarda yaprakları karaciğer hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan enginarın 100 gramı 4.7 mmol antioksidan içerir.

5. Goji Berry

Goji berry,  son yıllarda sıkça tüketilen meyveler arasında. Kurutulmuş olarak tüketilen bu meyve Çin’de oldukça popüler bir meyvedir. Çin tıbbi olarak bu meyveyi kullanmaktadır. Goji berry vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengindir. 100 gramda, 4.3 mmol antioksidan bulunmaktadır. Son olarak kalp hastalığa, kanser riskine ve cildin yaşlanmasına karşı yardımcı olacak bir besindir.

6. Ahududu

Ahududu tatlılarda sıklıkla kullanılan bir meyvedir. C vitamini bakımından zengin, lif içeren bir meyve olan ahududu, manganez ve antioksidan kaynağıdır. 100 gram ahududu içerisinde 4 mmol’e kadar antioksidan barındırır. Ahudunun faydaları arasında kanser ve kalp hastalıkları riskini azalttığı araştırmalar ile kanıtlanmıştır.  Mide, kolon ve göğüs kanseri hücrelerinin % 90’ınını öldürdüğü bulunmuştur.

7. Kırmızı Lahana

Kırmızı lahana oldukça besleyici, C, K ve A vitamini bakımından zengin bir yiyecektir. 100 gram kırmızı lahanada 2.2 mol antioksidan bulunmaktadır. Belirli kanser riskleri, kalp hastalığı gibi rahatsızlıkları önlemede oldukça etkilidir. C vitamini kaynağı olduğu için sıkça tüketilmelidir.

8. Fasulye

Fasulye ucuz ve sağlıklı bir baklagildir. Lif bakımından zengindir bu da bağırsak hareketlerini düzenli tutmanızda yardımcı olmasını sağlar. 100 gram fasulye 2 mmol’e kadar antioksidan içerir.

Bazı hastalıkları önleyebileceği araştırılmıştır. Bunlar: Meme kanseri, mesane kanseri, böbrek ve akciğer hastalıklarıdır.

9. Pancar

Pancar çok tüketilmese de oldukça faydalı bir yiyecektir. 100 gram pancar 1.7 mmol’e kadar antioksidan içeren oldukça sağlıklı bir yiyecektir. Kolon ve sindirim sisteminde daha düşük bir kanser riski için tüketilmesi tavsiye edilen yiyeceklerdendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here