Ardıç Yağı; kandaki zehirli maddeleri dışarı atmaya yaramaktadır. Hammaddesi olan ardıç, servigiller familyasından Juniperus cinsine ait iğne yapraklı ağaç ve çalıl formundaki taksonların ortak adıdır.

Ardıç tohumları birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bitkisel ilaç olarak yaygın bir biçimde kullanılan ardıç tohumu, yemeklere koku ve tat vermek için de kullanılır.

Ardıç Yağının Faydaları Nedir?

ardic-yagi-faydalariKansızlığa iyi gelmektedir.

İltihapları sökmeye yardımcı olmaktadır.

Vücuttaki toksinleri temizlemektedir.

Burun tıkanıklıklarını açmaktadır.

Soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelmektedir.

Ateş düşürmede etkilidir.

Sinüzit, romatizma, gut gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Selülit problemlerinde etkili bir yağdır.

ardic-yagi-saglikBoğaz iltihabı, öksürük ve anjin tedavisinde kullanılmaktadır.

Adet sancısına iyi gelen yağlardan biridir.

Şeker hastalığına sahip kişilere önerilmektedir.

Mesane iltihaplarına iyi gelmektedir.

Hazımsızlık ve gaz sancılarını çözmektedir.

Cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

Ödem atmaya yardımcı olmaktadır.

Saç dökülmesine karşı kullanılmaktadır.

Mide ağrılarına iyi gelmektedir.

Kansızlığa iyi gelen Ardıç Yağı, kan yoluyla bulaşma ihtimali olan hastalıkları engellemektedir.

Böbrek taşlarının düşmesinde etkilidir.

Vücuttaki şişkinliklere iyi gelmektedir.

Diş eti rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

Kas sıkıştırmakta ve gençleşmede kullanılmaktadır.

ardıç yağıBaş ağrısına, migrene iyi gelmektedir.

Depresyonda  gibi etkilerin azalmasında etkilidir.

Cildin güzel görünmesine fayda sağlamaktadır.

Uykusuzluğa iyi gelmektedir.

Ardıç Yağının Kullanımı Nasıl Olur?

Ardıç yağı gerek ağızdan, gerek burun yoluysa gerekse haricen kullanılabilmektedir. Cilt rahatsızlıklarında, direkt olarak bölgeye uygulanmakta, gribal enfeksiyonlarda ağızdan ve burundan tüketilmektedir.

ardıç yağıKesme şeker ile tüketilmesi önerilen Ardıç Yağının 5-6 damlası tek seferde almak için yeterlidir. Şeker kullanmak istemeyenler ise yarım bardan suya 5-6 damla Ardıç Suyu ekleyerek, günde 3 sefer kullanması gerekmektedir.

Burun tıkanıklıkları gibi durumlarda ise 4-5 damla ardıç yağını pamuk yardımı ile burun içine uygulanmalıdır. Bu tampon işlemini 20 dakika uygulanması gereklidir ve günde en fazla 2 kere yapılmalıdır.

Romatizmal eklem ağrılarında ise sızlayan ve ağrıyan bölgeye zeytinyağı ile karıştırılarak masaj şeklinde uygulanmalıdır.

Ardıç Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

ardıç yağıArdıç Yağı; antiseptik özelliğine sahip olmasından dolayı cildin yapısından iyileştirme etkisine sahiptir. Birçok deri hastalığını önleyebilen bu yağ, mantar, sedef ve egzama rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Yağlı ciltlerin temizlenmesinde, selülit problemlerinde, saç sağlığında, nemlendirici olarak kuru cilt yapısının iyileşmesinde oldukça etkilidir.

Ardıç yağını selülit tedavisinde, bölgeye masaj yoluyla uygulandığı takdirde iyi gelmektedir. Düzenli kullanımda etkisini gösteren Ardıç Yağı sürülen bölge, jelatin ile kaplanmalı ve bir gece o şekilde bırakılmalıdır.

Ardıç Yağı Maskesi Tarifi

1 tatlı kaşığı ardıç yağı, 1 tatlı kaşığı bal mumu ve 1 tatlı kaşığı zift karıştırılır ve hafif ateşte harmanlanır. Benmari usulü eritilen bu karışım, ılıması için bekletilir ve daha sonra cilt çatlaklarına masaj yapılarak uygulanabilir.

Bu maske, haftada 1 kere uygulanmalıdır ve çatlak gibi durumlar dışında kesinlikle uygulanmamalıdır. Fazla kilo alımında oluşan ya da doğum sonrası kalan derin çatlaklar için etkili olduğu bilinmektedir.

Ardıç Yağının Saç Üzerindeki Etkileri

ardıç yağıİçerisinde yer alan eser elementler sayesinde besleyici unsurları taşıyan Ardıç Yağı, tek başına kullanmak yerine saça faydalı diğer yağlar ile beraber kullanılması öneriliyor. Bu noktada; şampuan içeriğine sarımsak yağı ya da çam terebentin ile karıştırarak kullanılırsa, etkisi daha hızlı gözlemleniyor. Bunların dışında; yine saça faydalı diğer yağlar ile karıştırılan Ardıç Yağı, sprey şile yardımı ile saça uygulandığı takdirde saçları beslemeye yardımcı oluyor.

Ardıç Yağı ile Zayıflamak Mümkün Mü?

Ardıç Yağının metabolizmayı hızlandırması ve yağ yakımı özelliği sayesinde, tek başına olmasa dahi spor ya da diyet yanına kullanıldığı zaman zayıflamaya etkisi bulunmaktadır. Ardıç Yağı, idrar söktürücüdür. Bu da, zayıflama konusunda büyük bir destekçi olmasının sebeplerinden biridir.

Ardıç Yağının elde edildiği Ardıç Tohumu, gece yatmadan önce tüketildiğinde metabolizmanın çalışmasında etkilidir.

Kullanımı: Hafifce dövülmüş meyvelerinden 1 çoba kaşığı 400 gr. kaynayan suya atılarak su ateşten indirilir. 2 saat demlendirilerek günde 4 defa yemeklerden önce içilir.

İlgili Yazılar:

Argan Yağı ve Mucizevi 10 Faydası

Çörek Otu Yağı ve Çörek Otu Faydaları ile Kendinizi Yenileyin

Mucizevi Bitki Aleo Vera Faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here