Argan yağı, sonradan keşfedilen ancak kıymeti fazlasıyla bilinen bakım ürünlerinden biri. Sadece Fas’ta yetişen argan ağaçlarından elde edilen argan meyvelerinden çıkarılan yağ özellikle kozmetik sektöründe kendine geniş yer edinmiş durumda. Kozmetik sektöründe bu kadar çok kullanılan argan yağı faydaları oldukça fazladır. Gelin birlikte argan yağı faydaları neler birlikte bakalım.

Argan Yağı Faydaları

Argan yağı tek bir yerden imal edildiği için ve günden güne popülaritesi arttığı için fiyatı da oldukça yüksek bir doğal yağdır. Bu nedenle kozmetik ürünlerinde genelde yanında destekleyici malzemelerle beraber kullanıldığını görebilirsiniz. Ancak aşağıda yazacağımız faydaları net bir şekilde gözlemleyebilmek için elbette %100 saf argan yağını kullanmaya özen göstermelisiniz.

argan yağının faydalarıArgan yağı ne işe yarar?

Argan yağı özellikle saç ve cilt nemlendirmede kullanılan, E vitamini deposu gerçek bir mucizedir. Yıllardır bu kadar popüler olmasının hiçbir haksız tarafı olmadığına emin olabilirsiniz. Satın alabileceğiniz tüm kozmetik ürünlerden daha hızlı ve daha etkili sonuçlar veren argan yağının faydaları madde madde aşağıda sizi bekliyor.

1. En bilinen faydası elbette saçlara olan etkisi. Kuru, yıpranmış saçların bir numaralı dostu olan argan yağı, saçlarda düzenli kullanımda ciddi farklar yaratıyor.

Argan yağı saça nasıl kullanılır?

Argan yağını isterseniz duştan birkaç saat önce saçlarınıza sürerek kullanın, isterseniz duştan sonra kurutmadan önce daha az yıpranma ve daha çok parlaklık için kullanın. İki türlü de saçlarınıza bakım yapacak ve kısa sürede saçlarınızın çok daha sağlıklı bir hale gelmesini sağlayacaktır.

argan yağının faydaları2.  Argan yağı faydaları arasında sivilceleri giderme etkisi gözlemlenmiştir. Sivilceler genelde ciltte biriken yağdan ve kirden dolayı meydana gelirler ve bu nedenle bir yağın faydasız olacağını düşünebilirsiniz ancak adı yağ olmasına rağmen argan yağı son derece hafif bir üründür ve sivilcelerinize, cildinizi temizledikten sonra lokal olarak uygulayabilirsiniz.

3. Argan yağı cilt için oldukça iyi bir nemlendiricidir. Bir damlası dahi tüm yüzünüze yetecek ve sizi yüzlerce lira döktüğünüz nemlendiricilerden daha fazla mutlu edecektir.

Argan yağı yüze nasıl uygulanır?

Temiz cildinize parmaklarınız yardımıyla birkaç damla argan yağını masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Her zaman kullandığınız nemlendiricinin yerine argan yağını koyabilirsiniz.

argan yağının faydaları4. Nemlendirici olarak ne kadar başarılı olduğunu anlatmak için bu maddeye de yer vermemiz şart. Öyle iyi bir nemlendiricidir ki özellikle kış aylarında kuru ciltler için ciddi problem yaratan cilt tahrişlerine karşı onarıcı aynı zamanda önleyici rol üstlenmektedir.

5. Yüksek E vitamini içeriğiyle nemlendirme görevinin yanında aynı zamanda ciltteki antioksidan miktarını artırarak ciltte yaşlanma belirtilerini azaltarak, yaşlanmaya karşı ciltte bir koruma oluşturur.

6. Cildin elastikiyetini artıran argan yağı, cildin çatlamaya meyilli olduğu hamilelik, kilo alma-verme durumlarında ciltteki çatlakları önler, cildin esnemesine yardımcı olur.

argan yağının faydaları7. Tüm yükümüzü taşıyan ayaklar muhtemelen vücudumuzun en sert deriye sahip olan bölümüdür. Bu bölgeyi rahatlatmak ve pamuk ayaklara kısa zamanda kavuşmak için argan yağını ayaklarınıza uygulayabilirsiniz.

8. Normal zamanda dudaklarınızda hiç kuruluk yaşamasanız dahi kış aylarında dudak kuruluğu ve çatlakları birçok kişinin ortak sorunu haline gelir. Bunu çözmek için çok değil, sadece bir damla argan yağı yeterlidir. Argan yağını parmaklarınız yardımıyla dudaklarınıza uygulayın. 5 dakika sonra bir peçete yardımıyla hafifçe silin ve farkı görün.

9. Manikürde törpünüzün kalitesi, ojenizin kalitesi önemlidir ancak tırnak diplerindeki o sert etler için asıl önemli olan şey iyi bir nemlendiricidir. Her zamankinden daha başarılı bir manikür hayal ediyorsanız argan yağı yardımınıza koşacaktır.

10. Saçları güzelleştirdiğinden zaten bahsettik ancak saç derisine olan yararlarından bahsetmeden de olmaz. Saç diplerini güçlendirerek kepek ve kaşıntı problemini de ortadan kaldıran argan yağını diğer saç yağları gibi diplerden uzak tutarak değil, aksine diplerinize getirmeye çalışarak kullanın.

Argan Yağı Saça Faydaları

Argan yağını saçlarınızın hızlı uzaması, yıpranmaların onarılması, canlanması ve sağlığını yeniden kazanması için; saç diplerinizdeki sorunların çözümü için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Nashi Argan Yağı

Nashi, Türkiye’deki ilk gördüğümüz argan yağı markalarından biridir ve pek çok markadan farklı olarak argan yağını %100 olarak bize sunmakta, yanında destekleyici maddeler bulunmamaktadır.

argan yağının faydalarıİlgili yazılar:

Her Derde Deva Ardıç Yağı Faydaları

Çörek Otu Yağı ve Çörek Otu Faydaları ile Kendinizi Yenileyin

Mucizevi Bitki Aleo Vera Faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here