Atatürk’ü bu kadar önemli ve ulu yapan şeylerden biridir belki sanata ve sanatçıya bu denli değer vermesi. Çünkü her insan hem savaş meydanında, hem savaş masasında başarılı olurken hem de sanatı bu kadar önemseyip, sanatçıyı bu kadar el üstünde tutamaz. İşte bu eşsiz ruhu, aradan yıllar geçmesine rağmen hala özlemle anıyoruz.

ataturk un edebiyat ile ilgili sozleri 11

Sanat deyince birçoğumuzun aklı ille şarkılara, türkülere, tiyatrolara gider ama ben size edebiyattan bahsedeceğim. Bütün sanat dallarında kendine az biraz yer bulan edebiyat Atatürk için de çok önemliydi. Edebiyatın gücüne ne kadar inandığını anlamak için bize bıraktığı eşsiz bir miras olan Nutuk’a bakmamız yeterlidir.

ataturk un edebiyat ile ilgili sozleri 10

Peki Atatürk’ün edebiyat ile ilgili söylediği sözler nelerdir?

İlk olarak Atatürk’ten edebiyatın tanımını dinleyelim;

“Edebiyat denildiği zaman şu anlaşılır: Söz ve manayı, yani insan dimağında yer eden her türlü bilgileri ve insan karakterinin en büyük duygularını, bunları dinleyenleri veya okuyanları çok alakalı kılacak surette söylemek ve yazmak sanatı.Bugün içindir ki edebiyat, ister nesir halinde olsun, ister nazım şeklinde olsun, tıpkı resim gibi, heykeltraşlık gibi, bilhassa musiki gibi, güzel sanatlardan sayıla gelmektedir.”

ataturk un edebiyat ile ilgili sozleri 06

Öte yandan Atatürk, bize güzel konuşma yeteneğini geliştirme imkanı veren edebiyata ilişkin düşüncelerini şu şekilde dile getirmiştir:

“Türk çocuğu konuşurken, onun beyan ve anlatış tarzı; Türk çocuğu yazarken, onun ifade üslubu kendisini dinleyenleri, onun yürüdüğü yola gösterebilecek kabiliyeti sayesinde; Türk çocuğu kendisini dinleyen veya yazısını okuyanları peşine takarak yüksek Türk ülküsüne iletebilecek, ulaştırabilecektir..”

ataturk un edebiyat ile ilgili sozleri 05

Bu sözleriyle dilimize ve bizlere ne kadar güvendiğini söyleyen Ulu Önder, aynı zamanda edebiyatın önemini bir kez daha vurguluyor bizlere. Atatürk aynı zamanda aşağıda yer verdiğimiz bir başka sözüyle edebiyatın en zor zamanlarda bizleri uyandırıcı bir  etkisi olduğunu, çizdiğimiz yolu ifade etmemize olanak tanıdığını söylemiştir.

ataturk un edebiyat ile ilgili sozleri 08

“Beşeriyette en müspet ilim ve en ince teknik esaslarına dayanan hayatla ve kanla karşılaşmak kendileri için alında yazılı olan askerlik gibi yüksek bir idealist meslek dahi, kendini içinde bulunduğu topluma anlatabilmek ve bu büyük insanlık ve kahramanlık yolculuğuna hazırlayabilmek için, uyandırıcı, hedefleyici, yürütücü ve nihayet fedakar ve kahraman yapıcı vasıtayı edebiyatta bulur.”

ataturk un edebiyat ile ilgili sozleri 04

Atatürk’ün edebiyata ne kadar önem verdiğinin ispatı olarak sadece bu sözleri gösteremeyiz elbette. Ama kendisinin söylediği sözler burada da bitmiyor. Kendisi aynı zamanda edebiyatın toplumun her kesimine ifade ettiğini belirtmek için şu nadide cümleleri kullanıyor:

“Edebiyatın, her insan ve cemiyeti, bu cemiyetin hal ve geleceğini koruyan ve koruyacak olan her kuruluş için esaslı eğitim araçlarından biri olduğu kolayca anlaşılır…”

ataturk un edebiyat ile ilgili sozleri 03

Edebiyata böylesine önem veren Ulu Önderimizin zengin bir kütüphanesi, yazdığı bilimsel kitapları, dilimize kazandırdıkları vardı ancak o da birçoğumuz gibi tek bir kitabına vurulmuştu. Bu kitabı hep yanında taşımış, cephelerde gezerken ve vatanını düşman kuvvetlere karşı savunurken bile unutmamıştır. Peki sizce Atatürk için bu kadar önemli olan, yanından ayırmadığı, en sevdiği bu kitap hangi kitaptı dersiniz?

ataturk un edebiyat ile ilgili sozleri 09

Atatürk’ün en sevdiği kitap şehirden köylere göç etmek zorunda kalan genç bir kadın öğretmenin hayatını anlatan ünlü eser Çalıkuşu’ydu. Reşat Nuri Güntekin’in elinden çıkan bu kitap Türk edebiyatının mihenk taşlarından biri olmasının yanı sıra Feride’nin acıklı hikayesiyle Atatürk’ün yüreğinde genişçe bir yer edinmeyi başarmıştır. Bu kitabı defalarca okuyan ve bitiren Atatürk, sadece bununla kalmamış ve devamlı yanında gezdirdiği bu kitabı arada bir açıp birkaç sayfa okumayı ihmal etmemiştir.

ataturk un edebiyat ile ilgili sozleri 01

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here