Neredeyse bütün kadınları ilgilendiren bir kavram vardır dünyada: Güzellik.

Güzellik her kadının lugatında bulunan bir kavram olabilir ancak her kadın için farklı uygulamaları gerektirir, her kadın için kıstasları farklıdır. Ancak bazı şeyler vardır ki tüm kadınların güzelliğine düşmandır. Şimdi güzelliğinize düşman olan bu etkenleri tanıma vakti.

Makyaj Temizleme Mendilleri

Arada bir makyaj temizleme mendili kullanmakta, üşengeçlik yapmakta hiçbir sıkıntı yok. Yeter ki bunu bir alışkanlık haline getirmeyin! Makyaj temizleme mendilleri cildi derinlemesine temizleyen malzemeler değillerdir. Bunu anlamak için makyaj temizleme mendilleriyle cildinizi temizledikten sonra yüzünüzden bir tonik yardımıyla geçebilirsiniz. Neredeyse makyajınızın tamamını o pamukta görebilirsiniz.

aynaya bakamama sebebi olabilecek guzellik dusmanlari 06

Bu nedenle makyaj temizleme mendillerini olabildiğince az kullanın. Bunun yerine yüzünüzü bol suyla ve cilt tipinize uygun jellerle temizleyin ve yüzünüzde en ufak bir makyaj kalıntısı olmadan yatmaya çalışın.

Arkadaş Tavsiyesi

Bir arkadaşınıza tam olan makyaj malzemesi ya da ona iyi gelen bakım ürünü sizin için de iyi bir ürün olacak diye bir kaide yok. Cilt bakım ürünlerinizi cilt tipinize göre belirlemelisiniz. Renkli kozmetik alırken de muhakkak deneyin. Herkesin ten rengi ve cilt alt tonu farklıdır.

aynaya bakamama sebebi olabilecek guzellik dusmanlari 03

Peeling Yapma Sıklığı

Peeling, cildi tazeleyen ve yenileyen bir üründür. Ancak doğru kullanıldığı sürece. Peelingi maksimum haftada 2 defa kullanmalısınız. Daha fazla kullandığınız zaman, örneğin her gün, cildinizin üst tabakası aşınacak ve cildiniz çok daha çabuk yıpranacaktır. Haftada 2 defa uygulayacaksanız bile arada en az 1 gün bırakmayı sakın ihmal etmeyin.

aynaya bakamama sebebi olabilecek guzellik dusmanlari 04

Selülit Kremleri

Piyasada selülitler için pek çok ürün bulmak mümkün. Ancak ne yazık ki selülit, kremle hallolacak bir sorun değil. Selülitlerin geçmesi için bol su içmek, bol egzersiz yapmak ve düzenli beslenmek gerekiyor. Kremler bu aşamada eğer gerçekten etkiliyse sadece selülitlerin gitmesine yardımcı olabiliyor, ancak daha fazlasını beklemek hayal oluyor.

aynaya bakamama sebebi olabilecek guzellik dusmanlari 01

Yüzü Çok Yıkamak

Özellikle cildiniz yağlıysa yüzünüzü daha fazla temizleme ihtiyacı duyarsınız. Oysa ki bu yanlış bir uygulamadır. Cildi çok sık yıkamak cildin yağ dengesini bozar, üst tabakayı yıpratır. Bu nedenle gün içerisinde 1 kez, en fazla 2 kez yıkamak daha mantıklı olacaktır.

aynaya bakamama sebebi olabilecek guzellik dusmanlari 02

Boynu Es Geçmek

Boynumuz sanki yüzümüz kadar göz önünde değilmiş gibi bornumuzu hem bakım yaparken hem de makyaj yaparken es geçeriz. Oysa ki hem bakım ürünlerini kullanırken hem de makyaj yaparken yüzümüze uyguladığımız ürünü aynı zamanda boynumuza doğru da yaymalıyız. Bu hem yaşlanmayı önler, hem de yüzümüz ve boynumuz arasında renk farklılığının önüne geçer.

Beautiful woman applying moisturizer cream on her neck - isolated on white

Makyaj Bazı Üstüne Fondöten Uygulaması

Fondötenden önce makyaj bazı kullanmak fondötenin sürümünü kolaylaştırır, kalıcılığını artırır. Ancak gelin görün ki bazlar cilt tarafından hemen emilmez. Bu nedenle sürdükten sonra bir 5 dakika beklemek gerekir. Bu sürede cilt tarafından emilir ve cilt makyaja hazır bir tuval haline gelir. Eğer bazınızın kurumasını beklemeden fondöteninizi uygularsanız fondöteniniz cilt üzerine tam olarak yerleşmez. Hem güzel durmaz, gözeneklerde kendini belli eder, hem de kalıcılığa bir fayda etmez, fondöteninizin yapısını inceltir.

aynaya bakamama sebebi olabilecek guzellik dusmanlari 05

Bacakları Tıraş Etmek

Bacakları tıraş ederken genelde kolaya kaçarız ve bacaklarımıza yalnızca biraz köpük ya da şampuan süreriz. Oysa ki bu ürünlerde nemlendirici bulunmaz, bu nedenle bacaklarımız tıraş yaparken tahriş olup kuruyabilirler. Bu nedenle tıraş için özel formülasyona sahip olan ürünleri kullanmalısınız. Hem de bu ürünler daha rahat bir tıraşı sağlayacaktır.

Woman Shaving Legs

Değişiklikler

Cilt tipinizi, cildinizin neye uygun olduğunu belirleyin ve buna göre cilt bakım sistemi belirleyin. Ancak bu cilt bakım sistemini süreki değiştirmeyin. İhtiyaçlarınız doğrultusunda değişiklik yapabilirsiniz ancak cildinize deneme tahtası gibi muamele etmeyin.

Woman Getting Facial

Sivilceleri Sıkmak

Sanırım tüm dünyada en yaygın olan cilt bakım hatası sivilceleri sıkmaktır. Sivilceleri sıkmak bölgedeki deriye zarar verir, aynı zamanda sivilcenin iyileşme sürecini uzatır. Aynı zamanda sivilcelerin lekeye dönüşmesi de sıkma eylemi sonucunda gerçekleşmektedir.

aynaya bakamama sebebi olabilecek guzellik dusmanlari 12

Makyaj Fırçalarını Yıkamamak

Makyaj fırçalarını tek bir ürünle, sadece siz kullanıyor olabilirsiniz ancak yine de haftada bir fırçalarınızı derinlemesine yıkamanızda fayda var. Çünkü makyaj fırçaları açıkta kalır ve havadaki tüm toz üzerine yapışır. Toz, krem ya da likit ürün kalıntılarıyla beraber kir tutma kapasitesi üst seviyelere çıkar. Hal böyle olunca makyaj fırçası kullanmak tam bir bakteri yuvasını yüzümüze temas ettirmek anlamına gelir.

aynaya bakamama sebebi olabilecek guzellik dusmanlari 09

Su Tüketmek

Günlük en az 2 litre su tüketin ve cildinizdeki farkı görün derim. Yoksa sürdüğünüz kremlerin, yaptığınız makyajın hiçbir kıymeti kalmıyor. Cildinize hak ettiği nemi ancak yeterince su içerek verebilirsiniz.

Pensive blond woman drinking water in her kitchen

Güneş Kremini Sadece Yazın Uygulamak

Güneş ışınlarının yalnızca yaz aylarında zararlı olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Güneş ışınları kışın da en az yazın olduğu kadar zararlıdır. Dışarıya çıkmadan önce cildinize artık yarardan çok zarar veren güneşten korunmak için güneş koruyucu kreminizi uygulamayı unutmayın.

Woman With Sunscream

Makyajla Uyumak

Tüm gözenekleri tıkalı bir ciltle uyumak, sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olur, aynı zamanda cildin yaşlanmasını hızlandırır. Makyajınızı her daim temizleyin, cildinizi havasız bırakmayın.

aynaya bakamama sebebi olabilecek guzellik dusmanlari 10

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here