Babasız büyümek iki farklı şekilde tanımlanabilir; bunlardan birincisi fiziksel olarak babasız büyümektir, yani babası vefat eden çocuğun yaşadığı durumdur, diğer durum ise anne baba ayrılığı sonucu çocuğun babasız büyümesidir. Babasız büyüyen çocuk psikolojisi denilince akla ilk gelen fiziksel olarak babasız büyümenin çocuk psikolojisi üzerinde ki etkilerden bahsedeceğiz;

Babasını Kaybeden Çocuk Psikolojisi

Baba kaybı zordur. Hayatta bir çok şeyin üstesinden gelirken çocuklar yardıma ihtiyaç duyarlar. Nazlanmak, şımarmak, sevinmek, üzülmek gibi bir çok duyguyu çocuklar yaşamak durumdadır. Bu duyguları yaşarken muhakkak birilerinden bu duyguları beslemesi için yardım almaları gerekir. Bu durumda babanın rolü oldukça büyüktür. Babasını kaybeden çocuklarda çok farklı davranışlar gözlemlenebilir. Öncelikle çocuğun yaşı, annenin yaklaşımı ve annenin yeniden yapacağı evlilik çocuğun fiziksel ve ruhsal yaşantısını etkileyecektir. Çocukların yaşlarına göre bir özetleme yapmak gerekirse;

0-3 Yaş Babasız Büyüyen Çocuk Psikolojisi

Bu yaşta ki çocuklar baba kavramını henüz yeni tanımlayan çocuklardır. Eğer çocuk bu yaş aralığında ise onlara babaları tanıtılmalı ve kaybedilen babanın sonsuz bir uykuda olduğu belirtilmelidir. Bu yaştaki çocuklar aşırı tepki vermezler fakat sürekli olarak babalarını sorabilirler. Çevresinde gördüğü baba figürü onlara yabancı gelebilir bu da çocuğun psikolojisini etkileyebilir. Çocuğa bakım veren kişi bu konuda çocukla sürekli konuşmalı ve ona sözel olarak baba kavramı tanılmalıdır.

4-8  Yaş Babasız Büyüyen Çocuk Psikolojisi

Bu yaştaki çocuklar babaları ile tanışan çocuklardır. Baba kaybı onlar için oldukça zorlayıcı olacaktır. Eğer çocuk bu yaş aralığında babasını kaybetti ise ona bakım veren kişi çok hassas  davranmalıdır. Çocuk psikolojisi oldukça inişli çıkışlıdır. Bu yaş aralığında çocuklar zorlayıcı olabilir, onlarda bazı davranış bozukluğa veya dikkat eksikliği gibi semptomlar gözlemlenebilir. Babasını kaybeden çocuk için dünya artık daha farklı olacaktır. Onunla sürekli konuşmak ve onu gözlemlemek en doğru davranış olacaktır. Gerekli gördüğünüz durumda mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

9-14 Yaş Babasız Büyüyen Çocuk Psikolojisi

 

Ergenlik dönemi olarak nitelendirilebilecek bu yaş aralığı çocuk psikolojisi açısından oldukça hassas bir dönemdir. Çocuk sağlıklı bir ergenlik geçirdiği sürece yetişkin olmaya hazırdır. Bu dönemde babasını kaybeden çocuk psikolojisi çok büyük farklılıklar gösterecektir. Madde bağımlılığı, yanlış arkadaş seçimi, akademik başarıda düşüş gibi bazı kötü sonuçlar baba kaybı ile yaşabilmektedir. Tam aksine babasını kaybeden çocuk; aileye çok büyük bir bağlılık, akademik başarıda artış gibi olumlu özellikler de kazanabilmektedir. Çocuğun anne tarafından doğru yönlendirilmesi ve babasının yerinin doldurulmayacağı, babasının her zaman soyut anlamda onlarla birlikte olduğu anlatılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here