Merhabalar,

Geçenlerde bir arkadaşımla mağaza mağaza dolaşıp aradığı tarza bir ayakkabı bulamadık. Özel ve benzersiz bir model istiyordu. Bu arayış bize kendi ayakkabımızı kendimiz tasarlayalım fikrini benimsetti ve işe koyulduk. Hayır başımıza iş aramıyorduk. Pekala orjinal birşey yapabilirdik. El becerisi mi? Evet biraz iş ve el becerisi gerekliydi ve oda bizde vardı. Bu kısa ve başarılı öyküyü sizlerle paylaşalım istedik. İşte bir kaç adımda kolayca istediğimiz ayakkabıyı tasarladık. Peki ya el yapımı babet tasarımı nasıl yapılır? Şimdi hep birlikte izlediğimiz yola bir göz atalım.

El Yapımı Babet Tasarımı

Tasarım Babet Nasıl Yapılır (1)

İhtiyacımız olan malzemeler ucuz ve bulunabilir malzemelerdi. Pek çoğumuzun yolda geçerken gördüğü ve basit bulup yüzüne bakmadığı düz, süet bir babet aldık. Sonra kırtasiyeden hepimizin tanıdığı ilkokulda el işi derslerinde kullanılan o meşhur boncuklardan ve yetecek kadar tutkal. Birde bağcık ekledik ki şahane oldu. Bağcık için kırtasiyeden bulamazsanız, tuhafiyeden özel bir kurdele seçebilirsiniz.

Tasarım Babet Nasıl Yapılır (2)

Aklınızda bir fikir yoksa model araştırabilir yahut hayal dünyanıza güvenerek yeni bir model ortaya koyabilirsiniz. Hayır hiçte çılgınca değil. Sadece üretken ve tasarruflu bir çalışma olacağından eminim.

Tasarım Babet Nasıl Yapılır (3)

Dikkatli bir şekilde boncukları babete tutkalla yapıştırarak işe başlayabiliriz. Zaman zaman kurumasına izin vererek süslemenizin daha sağlam olmasını sağlayabilirsiniz.

Tasarım Babet Nasıl Yapılır (4)

Bu gösterişsiz ve sade babeti kullanan var mıdır acaba diye düşünmek yerine üretken davranmak daha akıllıca oldu bence.

Tasarım Babet Nasıl Yapılır (5)

Bağcıklı şık bir babet yapmanın hiçte zor olmadığını delille sabit gösterebilirim. İşte oldukça güzel oldu. Tabi az önce de belirttiğim gibi biraz kuruması için beklersek daha sağlam bir ayakkabı elde etmiş oluruz. Balkonda öğle güneşine bırakmak bu anlamda yeterli olacaktır. Ayrıca yapıştığında elden temizlenmesi kritik olduğu için tutkalı elinize sürmemeye dikkat etmelisiniz. Bunun için eldiven kullanabilirsiniz.

Tasarım Babet Nasıl Yapılır (6)

 

İşte sonuç! Oldukça zarif oldu.Hemde bir kaç adımda ve kolay malzemelerle. Kadınların isteyipte yapamayacağı bir şey yok sanırım. Yeter ki kafaya konsun. Sizde yapacağınız ayakkabıları güzel günlerde kullanın. Ve dilerseniz yaptığınız örnek çalışmaları bizimle paylaşabilirsiniz.

Hoşça kalın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here