Biz kızlara ufaklığımızdan beri bacaklarımızı kapayıp oturmamız öğretilirken erkeklerin çoğu kendilerine böyle öğretilmişçesine bacaklarını sonuna kadar açar öyle oturur. Erkeklerin bu alışkanlığına bir şey demek bize düşmez ama toplu taşımalarda bunun olması diğer kişilere ve en önemlisi de kadınlara yönelik rahatsız edici bir tacizdir.

bacaklarini topla yerimi isgal etme 05

İstanbul Feminist Kolektifi toplu taşımalarda sıklıkla yaşanan bu duruma yönelik bir hashtag kampanyası başlatmış. Aslında amaç Türkiye’deki kadınlardan ortak bir ses çıkarmak ve erkeklerin toplu taşımalarda nasıl oturduğunu birçok kadının fotoğrafıyla desteklemekmiş. Ama beklenmeyen bir şey olmuş ve bu durum birçok kadın tarafından ilgiyle karşılanmış. Hashtag ve yayınlanan fotoğraflar çığ gibi büyümeye başlamış. Bu kampanya muhtemelen kolektifin beklemediği bir şekilde Türkiye’ye mâl olmuş durumda.

bacaklarini topla yerimi isgal etme 04

Ve şu an #bacaklarinitopla #yerimiisgaletme hashtagleri altında yayınlanmış birçok tweet ve fotoğraf var. Sanıyorum kadınlar da bu durumdan fazlasıyla rahatsızmış. Ama başka bir kadının öncülüğü gerekiyormuş. Bu öncülüğü ise İstanbul Feminist Kolektifi sağlamış.

bacaklarini topla yerimi isgal etme 01

Ama aslında eminim bu tür bir davranıştan tek rahatsız olan kişi kadınlar değildir. Erkekler de pekala yanına bacaklarını sonuna kadar açan biri oturduğunda rahatsız olabilirler. Bunu cinsiyete bağlamamak lazım, ama ne yazık ki gerçekten de bazı insanlar oturmasını bilmiyor.

bacaklarini topla yerimi isgal etme 02

Bacaklarını bu şekilde açıp oturan kişiler bu kampanyadan etkilenip de kendini düzeltir mi bilmem ama bu kampanya yayınlanan fotoğraflar bakılırsa gerçekten de çok yerinde olmuş.

bacaklarini topla yerimi isgal etme 03

Siz bu kampanya hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here