Özellikle laktoz alerjisi olan kişiler için badem sütü iyi bir alternatiftir. Sadece alerjisi olan kişiler değil, hoş bir aromaya sahip içeceklerden hoşlanan kişiler de badem sütünü çok severler. Market raflarında badem sütü bulabilirsiniz, ancak birçoğu şeker ve koruyucu madde içerdiği için yarardan çok zarar verir size. Bu nedenle en güzeli kolları sıvayıp evde yapmak.

Almond milk in jug with almonds in bowl, on color wooden backgro

Malzemeler

  • 250 gram soyulmuş badem
  • 1 çay kaşığı vanilya özü
  • 1 yemek kaşığı bal
  • Toz tarçın
  • 1 litre su

Bir kaba bademleri koyun ve üzerine çıkana kadar su ekleyin. Bademlerin ezilebilmesi için yumuşaması gerekiyor. Tavsiyem bademleri geceden suya ıslatmanız, ancak bu mümkün olmadıysa minimum 4 saat bademleri suda bekletmelisiniz.

badem sutunuzu kendiniz yapin 05

Kaptaki suyu süzün ve yumuşamış, ezilmeye hazır bademlerinizi blenderdan geçirmek için hazırlayın. İlk olarak üzerine 300 ml su ekleyin ve blenderdan geçirin. Suyun tamamını birden eklemezseniz bademleriniz çok daha kolay bir şekilde ezilir ve kıvama gelir. Arada blenderın kıskacından kurtarıp spatula ya da kaşık ile bademleri karıştırıp işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bademleriniz karışırken püre kıvamını alır, bu aşamada balınızı ve tarçınınızı ekleyebilirsiniz.

badem sutunuzu kendiniz yapin 03

Ardından kalan 700 ml suyu daha ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Karışım köpüklü ve pürüzsüz bir hal alana kadar durmayın. Sonrasında vanilya özünü ekleyebilir, arzuya göre işin içerisine biraz da tatlandırıcı ya da biraz daha tarçın katabilirsiniz.

Eğer tam süt kıvamında isterseniz bu karışımı bir tülbentten ya da ince bir metal süzgeçten geçirebilirsiniz. Hazırladığınız badem sütünü dolapta 3-4 gün saklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here